DOLAR 7,9612
EURO 9,4754
ALTIN 463,87
BIST 1.338
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu

Hava kirliliği daha çok yeşil alan ile önlenebilir

03.11.2020
A+
A-
ADANA – Katı yakıt kullanımının çevre kirliliğine neden olduğunu belirten TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, bunun önüne geçmek için yeşil alanların çoğaltılması gerektiğini söyledi.
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Tabip Odası ve Çevre Mühendisleri Odası, “Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Toplum” temasıyla Ziraat Mühendisleri Odası(ZMO) Adana Şube binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, Adana Valiliği Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu verilerine göre, partikül madde toleranslı yasal limit değeri miktarının 160 kez aşıldığını söyledi.
 
TEMİZ BİR HAVA 
 
Yönetmelik gereği insan sağlığı açısından bir yıl içerisinde 35 defa limitin aşılabileceğine vurgulayan Salman “Son günlerde yaşadığımız pandemi süreci yaşam alanlarımızda hava kalitesinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Salgın sürecinde dile getirilen en önemli konulardan biride virüsün özellikle risk oluşturduğu gruplardır. Kronik rahatsızlığı olanlar ve belirli yaşın üstünde bulunanların virüsten en çok etkilenenler arasında yer aldığı tüm dünyada görülmüştür. Virüs solunum yolunda yarattığı tahribatla birlikte etkilediği insanlarda maalesef can kayıplarına neden olduğu görülmüştür. Solunum sistemi hastalığı olanlar, kronik hastalığı olanlar ve sigara içenlerde etki daha da fazladır” dedi. 
 
Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı kentlerde solunum sistemi rahatsızlıklarının olmasının da kaçınılmaz bir durumdu olduğunun altını çizen Salman, ” Yani kentlerin hava kalitesi, temiz bir havaya ve yeteri miktarda yeşil alanlara sahip olmaları solunum rahatsızlıklarının azalmasında da etkilidir. Bu nedenle temiz bir çevre ve havaya sahip olmak doğrudan sağlıkla bağlantılı bir durumdur” diye belirtti. 
 
HAVA KİRLİLİĞİNE MARUZ KALMAYIN 
 
Özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliğine maruz kalmamak için risk grupları arasında yer alan; bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebe ve emziren kadınlar, solunum ile dolaşım sistemi hastalığı olanların kirliliğin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları önerisinde bulunan Salman, yerel yönetimler, izleme ve denetim yetkisine sahip kurum ile  kuruluşların, anayasal hak olan “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” ilkesini göz ardı etmemesini istedi. Kentin mevcut kirliliğinin sebepleri arasında maddi durumu yetersiz olan yurttaşlara yapılan kömür yardımının da yer aldığına dikkati çeken Salman, “Özellikle kış aylarında ısınma amaçlı olarak kullanılan katı yakıtlar kentin hava kalitesini düşürmekte ve kirlilik yaşanmasına neden olmaktadır. Kömür kullanımıyla birlikte atmosfere salınan kirletici emisyonların oluşturduğu hava kirliliği hem canlı yaşamını olumsuz etkilerken, öte yandan karbon emisyonlarının artışının neden olduğu iklim değişikliğine bağlı hava koşullarının yaşanmasına sebebiyet vermektedir” ifadelerini kullandı. 
 
KATI YAKIT KULLANIMI AZALTILMALI
 
Kentteki hava kirliliğini azaltmak için; katı yakıtların kullanımının azaltılıp, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Salman, önerilerini şu şekilde sıraladı: “Doğalgaz ulaştırılamayan bölgelerde, tespiti yapılan vatandaşlarımıza kömür yardımı yerine kış aylarına özgü belirli miktarda elektrik teşviki yapılması sağlanabilir. Güneş santralleri ile hem kamu binalarının gereksinimlerinin sağlanması hem de elektrik üreterek ihtiyaç sahiplerine dağıtma yolları aranmalı ve bulunmalıdır. Ayrıca; yakıt kazanlarının periyodik bakımlarının ve araç egzoz emisyonlarının rutin aralıklarla yapılması, toplu taşıma araçlarının hibrid yakıt teknolojisine sahip olanları ya da daha az kirletici etkiye sahip yakıt türleriyle çalışanlarının tercihinin sağlanması, kentte bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, ısı izolasyonları ile enerji tasarrufu sağlayarak hava kirliliğinin azaltılması, sanayide enerjinin geri kazanılmasına önem verilmesi ve emisyon kaynağı olan tesislerde gerekli çevresel yatırımların gerçekleştirilmesinin, sürdürebilir olarak sağlanması gerekmektedir”
 
YEŞİL ALANLAR ÇOĞALTILMALI
 
Hava kirliliğinin önlenmesinin yeşil alanlar ile sağlanabildiğini vurgulayan Salman, “Kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığı kentimizde; tahribatlar önlenerek yeşil alanların, ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmalar bir an önce gerçekleştirilmelidir. İnsanların hem dinleneceği hem dolaşacağı kent ormanları yaratılmalıdır. Yaşatılan kirlilik konusunda yerel yönetimler, yetkin kurum ve kuruluşlar, belirtilen limit değerlerin sağlanması için denetimlerini artırmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır” diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.