DOLAR 6,7697
EURO 7,3857
ALTIN 358,95
BIST 92.844
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

HDK: 2020 Newrozu özgürlüğün ve mücadelenin sesi olacak

20.03.2020
A+
A-

İSTANBUL – HDK, 2020 Newroz’unun savaşa, zulme, eşitsizliğe, baskılara ve tutuklanmalara karşı her zamankinden daha fazla özgürlüğün ve mücadelenin sesi olacağını kaydetti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle kitlesel olarak kutlanmak yerine yurttaşların bu akşam saat 20.20’de evlerinin balkonlarına çıkarak kutlayacağı Newroz bayramına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.
 
Zulmün ve kandan beslenen iktidarların halklar için kader olmadığı belirtilen açıklamada, “Newroz’u 2020 yılında da büyük bir coşku ve büyüyen mücadele iradesiyle karşılayacağız. Bilinmektedir ki, İnsanlık, ana-tanrıça kültüyle eşdeğer gördüğü özgürlüğe olan tutkusuyla, sahte tanrıların kendisi için yazdığı fermanı yırtmıştır ve Newroz zafere ulaşan bu anıtsal direnişin sembolü olarak kanıksanmıştır” ifadelerine yer verdi. 
 
‘NEWROZ ATEŞ’LE SEMBOLLEŞMİŞTİR’
 
Newroz’un zulüm saltanatının yıkılmasıyla birlikte toplumların konfederal eşitlik temelinde ördüğü yaşamın inşası olduğunun altı çizilen açıklamada, “Asur iktidarının zorla dayattığı sömürü ve egemenlik düzenine boyun eğmeyen başta Kürt halkı ve Kürdistan halklarının zihnî/siyasi ana-atalarını oluşturan asil aşiret ve kabileler Asur egemenliğini ortadan kaldırdıktan sonra özgür, eşit ve dayanışmaya dayalı konfederal temelde oluşturulan sistemin öncülüğünü yapmışlardı. Büyük direnişlerin anlamlı bir yaşamın inşasına dayalı olarak varlık kazanacağı, insanlığın zihnine o tarihlerden bu yana ışık tutan, yol gösterici bir ilke olmuştur. Bundan ötürüdür ki Newroz’un temsil ettiği yaşam, ateş’le sembolleşmiştir. Halklar binlerce yıldan bu yana özgürlük ateşini, içinde bulunduğu koşullarda verdiği direniş ve yeni yaşamı inşa iradesinin sembolü olarak harlamıştır. Bundan dolayı, Kürt halkı başta olmak üzere, Mezopotamya halkları ve dünyanın dört bir yanında yüreği özgürlük ve eşitlikten yana atan milyonlar 21 Mart’ı özgürlüğün direnişin ve dirilişin bayramı olarak kutlamaktadır” denildi.
 
‘HALKLAR YENİ YAŞAM ISRARINI SÜRDÜRECEK’
 
2020 Newroz’unun savaşa, zulme, eşitsizliğe, baskılara ve tutuklanmalara karşı her zamankinden daha fazla özgürlüğün ve mücadelenin sesi olacağını söyleyen HDK, halkların inkara ve imha politikalarına karşı özgürlük ve yeni yaşama dair ısrarını sürdürecekleri vurguladı. 
 
Buradan hareketle de “Ortadoğu’da sürekli güncelleştirilmeye çalışılan paylaşım savaşlarına karşı, Rojava’da devrimi yaratan, özgür yaşamı inşa eden ve her türlü karşı-devrimci yönelime karşı kahramanca savunan halkların iradesinin de gösterdiği üzere tarihin hakikat savaşçılarının anısına doğru temelde sahip çıkıldığı takdirde, kızılca kıyametlerin koptuğu koşullarda küllerinden yeniden doğmak mümkündür. Rojava’dan Şili’ye, özgürlüğün ve demokratik mücadelenin sesinin daha gür çıktığı bu 2020 yılında da Newroz, mücadele iradesini yücelten en önemli faktörlerden biri olarak belirginlik kazanacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMENİN İRADESİ OLACAKTIR’
 
HDK, yine kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesiyle özdeş kılınan 8 Mart’tan alınan ivmeyle halkların eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebinin Newroz’un isyan ateşiyle daha da büyüyeceğini kaydetti. 
 
HDK, açıklamanın devamında şunlar ifade etti: 
 
“2020 Newrozu, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren güçler için, Kapitalist sistemin neden olduğu ekolojik yıkımın, intiharların lanetli sebebi sömürünün, ahlaki-kültürel çürümeden başka bir ‘getirisi’ olmayan siyasi baskının, toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği cinayet kültürünün ve merkezi uygulama noktası İmralı olarak belirlenip tüm ülkeyi açık hava zindanına dönüştüren tecrit politikasının ortadan kaldırıldığı insanca bir yaşamın sözü ve mücadelesini büyütme iradesi olacaktır.
 
‘ÖZGÜRLÜĞE DAHA YAKINIZ’
 
Tarih boyunca yaşanan salgın hastalıklar gerçekliğinin aktüel tezahürü, Korona virüsünün neden olduğu ve daha şimdiden binlerce kişinin canına malolan hayati sorun da göstermektedir ki, kapitalist sistemin insanlık ve doğa için tek bir meşru varlık gerekçesi kalmamıştır. Savaşlar ve açlık-yoksulluk gibi, doğrudan kendisinin neden olduğu sorunlara ek olarak, salgın hastalıklar ve doğal afetler gibi görece daha dolaylı nedeni olduğu sorunlar karşısında yaşadığı acziyet, çözümsüzlük ve duyarsızlık hâli de kapitalist sistemin tüm çirkinliklerinin teşhiri olmuştur. Kapitalist sistem, ‘mahşerin dört atlısı’ karşısında cascavlak ortada kalmıştır. İçinde taşıdığı yapısal çelişkilerle çürüme aşamasına gelen kapitalizmden, insanlığı ve doğayı, Newroz ruhunun dağların yüce doruklarından getirdiği özgürlük rüzgarı kurtaracaktır. Bu bağlamda, 2020 Newrozu’nu karşıladığımız bu günlerde özgürlüğe daha yakın olduğumuzun bilincinde olarak mücadele ve inşa görevlerimize asılacağımızı vurgulamak istiyoruz. İnancımız kararlılığımız ve umudumuz her zamankinden daha güçlü ve daha büyüktür. 2020 Newroz’u, insanlığın özgür, eşit ve onurlu bir yaşam hedefine yürürken elde edeceği kazanımların ilham veren gücü olacaktır.” 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.