DOLAR 6,8184
EURO 7,5544
ALTIN 377,24
BIST 105.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

HDP birçok kentten seslendi: Boyun eğmeyeceğiz

18.09.2019
A+
A-

HABER MERKEZİ – HDP, Kulp ve Karayazı belediyelerine atanan kayyumlara karşı birçok il ve ilçede yaptığı açıklamalarla,”İktidarın baskılarına ve politikalarına boyun eğmeyeceğiz” dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), birçok il ve ilçede düzenlediği eylemlerle Kulp ve Karayazı belediylerine kayyum atanmasını protesto etti. 
 
İZMİR
 
HDP İzmir İl Örgütü, Kulp ve Karayazı belediyelerine kayyum atamasını protesto etti. Kitle, Konak ilçesinin Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak için toplandı. İzmir Milletvekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay, “İrademe Dokunma” yazılı pankart açtığı sırada polis, açıklama yapmalarını engelledi. Ardından polis kitleye müdahale ederek, Recep Acar, Mustafa Kazak, Ferhat Harun Pehlivan ve Hacay Yılmaz, Şerafettin Yetim ve Yurdakul Üstekler’i gözaltına aldı.
 
Gözaltılar ardından polis vekilleri ablukaya aldı. Bu sırada polis aracından “Burada Terör propagandası yaptırmayacağız. Esnaf sizin yüzünüzden iş yapamıyor, insanların alana girmesini engelliyorsunuz. Dağılın, gidin esnafımız para kazansın. Otobüs yolu kapalı, sizin yüzünüzden insanlar otobüse binemiyor gidin” anonsu yapılarak provokasyon yaratılmak istendi.
 
Vekiller, polisin zor kullanımıyla araçlarına kadar sürüklendi. Gözaltına alınanlar ise sağlık kontörlerinin arından İzmir TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
 
ADANA
 
HDP Adana İl Örgütü, polisin tüm engellemelerine rağmen Kulp Belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasının ardından kayyum atanmasına tepki gösterdi. HDP’lilerin Abidin Dino Parkı’nda yapacağı açıklama öncesi polis  park ve il binasını ablukaya aldı. Polis HDP’lilerin binadan çıkışına izin vermezken kitle bina girişinde bulunan koridorda basın açıklaması yaptı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ, tüm yasaklamalara rağmen alanlarda olacaklarını söyledi. 
 
Açıklama sonrası kitle oturma eylemi yaparak etkinliklerini noktaladı.
 
CEYHAN
 
HDP Ceyhan İlçe Örgütü de binalarında yaptıkları açıklamayla Kulp Belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasının ardından kayyum atanmasına tepki gösterdi. “Kayyum halk iradesine ve demokrasiye darbedir” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, konuşma yaptı. 
 
HATAY
 
Hatay’da HDP İskenderun İlçe Örgütü  parti binasında kayyum atamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, kayyuma karşı mücadele edeceklerini kaydetti.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü, polisin tüm engellemelerine rağmen Kulp Belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasının ardından kayyum atanmasına tepki gösterdi. Polis HDP’lilerin  Özgür Çocuk Parkı’nda yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi. HDP il binası ve parkı çevresini ablukaya alan polise rağmen HDP’liler ve HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Özgür Çocuk Parkı’na geçti. 
 
Kayyum atamalarına tepki gösteren HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, “Kayyumlarla partimize kumpas uygulanıyor. Kayyumlarla beraber parti binalarımız polisler tarafından abluka altına alınmış durumda. AKP hükümeti OHAL, işkence ve baskılarla toplumu yönetmeye çalışıyor. Kayyumlarla bu ülke yönetilir bir duruma gelmiş haldedir. Bu bir yönetim şekli haline geldi. Öyle görünüyor ki partilerimizin belediyelerine atanan kayyumlar devam edecek. Hükümet her gün hukuku ayaklar altına almış bir şekilde tüm toplumu yönetmeye çalışıyor. Bugün Mersin Valiliği’nde almış olduğu tutum da budur. Partimiz bu kayyumlara karşı halkımız ile direnmeye devam edecektir” dedi.
 
DİYARBAKIR 
 
Kulp ve Karayazı belediyelerine kayyum atanması Diyarbakır’ın birçok ilçesinde yapılan açıklamalarla protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar ve Yenişehir ilçe örgütlerinin, parti binaları önünde yaptığı açıklamaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, TJA aktivistleri, HDP il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Yenişehir’de açıklama yapan HDP İlçe Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, yapılan bu atamaların, belediyelerin gasp edilmesinin bir parçası olduğunu dile getirerek, “Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini ve hukuku tanımadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır. Belediyelerimizin ve seçilmişlerimizin itibarlarını yok sayan bu uygulamalar bir an önce sona erdirilmelidir” dedi.
 
HDP’li vekil Dersim Dağ ise kayyum atamalarını hatırlatarak, HDP ve Kürt halkı olarak zulüm ve zorbalığa karşı hiçbir zaman boyun eğmediklerini ve belediyeleri geri alana kadar direnişlerini büyüteceklerini söyledi. 
 
Kayapanır ve Yenişehir’in yanı sıra Sur, Bağlar ve Silvan ilçelerinde de parti binaları önünde basın açıklamaları yapıldı. 
 
BATMAN  
 
HDP Batman İl Örgütü, belediyelere kayyum atanmasını düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti. HDP il binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, HDP Batman İl Eşbaşkan Vekilleri İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç, Batman Belediyesi eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, Bekirhan Belde Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve partililer katıldı. Parti binasını ablukaya alan polis, açıklamanın ses sistemiyle yapılmasına izin vermedi. Açıklama yapan HDP İl Eşbaşkan Vekili İkram İrgi, belediyelere kayyum atanmasını kınayarak, “Yapmadığınız hangi kirli politika kaldı ise onları da bir an önce yapın. Çünkü gidişiniz ve çöküşünüz başlamıştır. Umut HDP’dir” diye konuştu.
 
HAKKARİ 
 
HDP Hakkari İl Örgütü de kayyum atamalarını yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. HDP Yöneticisi Emine Armut, AKP ve MHP iktidarının partilerine yönelik geliştirdiği psikolojik savaşın ahlak sınırlarını aşarak, halkları tamamen düşmanlaştırmaya yönelik bir girişime dönüştüğünü söyledi. Ülkenin her geçen gün daha büyük krizlere sürüklendiğini söyleyen Armut, AKP’nin iktidarda kalmak için tüm gücüyle HDP’ye saldırdığını ifade etti. Armut, eşbaşkanların görevlerine iade edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
YÜKSEKOVA
 
HDP  Yüksekova İlçe Örgütü’nün de aynı amaçla yaptığı eylemde konuşan İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, halkın iradesini tanımayan ve saygı duymayan zihniyete karşı alanlarda mücadelelerini büyüteceklerini söyledi.Beşer, “Bizler, dün olduğu gibi bugün de iktidarın baskılarına ve politikalarına boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. 
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde de HDP’li belediyelere atanan kayyumlar, basın açıklamasıyla protesto edildi. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, Belediye eşbaşkanları Songül Erden ve Murat Şen’in yanı sıra çok sayıda partili katıldı. 
 
HDP’li Belediye Meclis üyesi Nafiye Geçgel, partilerine dönük psikolojik baskının sürdüğünü ifade ederek, hükümet yetkilileri tarafından hedefe konulduklarına işaret etti. Hiçbir somut delil olmamasına rağmen saldırılardan arkadaşlarının sorumlu tutulmasına değinen Geçgel, halkın kazanımlarına dönük saldırılara karşı duracaklarının mesajını verdi. 
 
MANİSA
 
HDP Manisa İl Örgütü, belediyelere kayyum atanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki ve çok sayıda partili katıldı. Açıklama yapan HDP Manisa İl Eşbaşkanı Kerem Taylan, iktidarın Diyarbakır il binası önünde ikiyüzlü politika izlediğini belirterek, “Kulp ilçesinde yaşanan ve yaşamını yitiren insanlar üzerinden partimizi bombalı saldırı ile ilişkilendirerek hedef haline getirmiştir. Havuz medyası eliyle yapılan haberlerle belediye eşbaşkanları tutuklanarak, yerlerine kayyum atandı. Bu saldırılara karşı asla geri adım attırmayacağız. Çizilen senaryoyla çözüm ve barıştan yana olan partimiz ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, parti binamız önünde oturan annelere, ‘Dışarıda beklemeyin içeri gelin başımızın üstünde yeriniz var’ diyerek anneleri sahiplenmiştir. Hem bu siyasete alet olmamaları çağrısı yapmıştır. Yapılan saldırıları kınıyoruz” dedi.
 
 
URFA 
 
HDP Urfa İl Örgütü tarafından düzenlenen açıklamaya HDP Urfa Milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü katıldı. 
Açıklamada konuşan HDP’li Öcalan, partilerine yönelik saldırılarla AKP’nin bir şey elde edemeyeceğini belirterek, “AKP kaybedecektir. Şu anda derin devletin politikalarını en üst düzeyde uygulamaktadır. Herkesi tasfiye etmek istiyorlar ama başaramayacaklar. Kürt halkının belediyesine, iradesine, seçme ve seçilme hakkına büyük bir saldırı var. Bu saldırıları kabul etmeyeceğiz. Demokratik zeminde demokratik siyasetin daha da aktifleşmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.
 
Açıklama “Direne diren kazanacağız” sloganları ve alkışlarla son buldu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.