DOLAR 6,0673
EURO 6,7924
ALTIN 250,5
BIST 86.245
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

HDP Derik aday adayı Hüseyin Tatlı: Halkımızı kayyuma teslim etmeyeceğiz

03.12.2018
A+
A-

ÖZGÜR MANŞET/HANDAN ORTEKİN

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi partiler kimi adaylarını açıkladı. Aday adaylığı başvurusu devam eden partilerden HDP’de aday gösterilecek olan isimler merakla beklenirken, aday adayları belli olmaya başlandı. Adaylar kadar aday adaylarının da sır gibi gizlendiği HDP’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeniden kayyum atarız” açıklamasına rağmen hemen hemen her il ve ilçede onlarca aday adayı başvurusu yapıldı.

Diğer partilerin aksine Eşbaşkanlık sistemi ile seçimlere girecek olan HDP’nin Mardin’in ilçelerinde kimi aday adayları basında geniş yer buldu. Bu isimlerden biri olan Hüseyin Tatlı HDP’den Derik ilçesine Eşbaşkanlık başvurusu yapan isimlerden. Tatlı’nın başvuru yaptığı ilçe olan Derik, aynı zamanda 2015 yılında “demokratik çözüm sürecinin” sona ermesinin ardından sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların yaşandığı kentlerden biri olması ile de dikkat çekiyor.

Yıllardan bu yana HDP ve daha önce kapatılan Kürt siyasi partilerinde çalışmalarda bulunmuş olan Tatlı, Özgür Manşet’ten Handan Ortekin’in sorularını yanıtladı.

*Hüseyin Tatlı kimdir? bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Hüseyin Tatlı aslen Derik’liyim. 1974 doğumluyum. 1992’deki devletin halk üzerinden baskılarından dolayı ve yaşanan olaylar yüzünden Viranşehir’e yerleştim. Tarih 2013’ü gösterdiğinde Mardin’e yerleştim. aynı zamanda 2013’te DBP il yöneticiliğine atandım ve görevimizi yaptık. iktidar değişti ama olaylar ve baskılar değişmedi. Haziran ve Kasım seçimlerden sonra ülkenin içine girdiği kaos ortamı ve yaşanan olaylar özellikle Kobanê olayları süreci baskıları daha da arttırdı. günümüzde yaşadığımız bu olaylardan birisi de Kayyum süreci oldu. Kayyum irademizi aldı. bizde kendi irademize sahip çıkmaya, irademizi geri almaya geliyoruz.

* Bunca yıllık siyasi çalışmalarınıza baktığımızda her dönem işin mutfağında olmayı tercih ettiğinizi görüyoruz. Neden aday olmaya karar verdiniz?

İnsanlarımızın bize ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Halkımızı bu kayyum siyasetinden kurtarmak istiyoruz. Kayyumun yaptıkları ortada biz bugün bunları görerek seyirci kalarak bekleyemeyiz. Genel anlamda şuan kayyum atanarak halk iradesi yok edilmeye çalışıldı. Biz buna boyun eğememeli ve seyirci kalmamalıyız. Bu yüzden aday olmak bizim için bir görevdir. Halkımız da kayyum ile ellerinden alınmak istenen iradelerine sahip çıkacaktır. Biz bu halka güvenerek bu göreve talip olduk.

* Derik’ten aday olma isteğinizi neye bağlayabiliriz?

Benim Derik’i seçme nedenim belki de aslen Derikli olmamdan kaynaklanan bir şeydir. Havasını soluduğum, toprağına dokunduğum, doğduğum toprakların kayyumun gelip yönetmesini istemiyor olmamdan kaynaklanıyor. Derik halkı mücadeleci bir halktır ve bu baskılara göz yummadığını yummayacağını biliyorum. Bunu 2015’ten sonra her gün görme şansını yakaladık.

* Derik halkı için vaatleriniz nelerdir? Projeleriniz var mı?

Genelde HDP olarak, halkımızın hep yanında olacağız. Onların sıkıntılarını ve sorunlarını onlardan biri olarak çözeceğiz. İlk olarak belediyelerimizin ne duruma sokulduğuna bakıp belediyelerimizi kayyum uygulamalarından kurtarmaya çalışacağız. Özellikle’de özelde şehirciliğe yönelecek yapılan yıkımlara ve engellerle geçilmesi zorlaştırılan Derik’i aydınlığa kavuşturacağız. Halkı belediyeye değil, belediyeyi halka getireceğiz.

* Aday olduğunuz partinin HDP olmasının bir nedeni var mı? Neden HDP diye soracak olursak?

Daha önce de bu alanda çalıştım. HDP’yi daha yakından tanıdım ve gördüm. Kısaca anlatmak gerekirse, HDP tekçi değildir, HDP zor ve baskıyla sindirme politikalarıyla halkı korkutarak değil onlardan biri olarak halkı dinliyor. HDP bütün renklerin bileşimidir. HDP Kürt, Ermeni, Türk, Arap ayrımı yapmadan herkesin her rengin sesidir. Kimseye baskı ve zor kullanmadan tam aksine herkesin sesi olmaya devam etmiştir. Bu yüzden en uygun partinin HDP olduğunu düşündüğüm için HDP’den başvuru yaptım. Zaten yıllardan bu yana da HDP ve aynı çizgide siyaset yapan partilerde çeşitli görevler aldım. HDP’den başvuru yapmayacağım da nereden yapacağım.

* HDP neler vaat ediyor Derik halkına? Biz yapacağız mı diyor yoksa gelin birlikte yapalım mı diyor?

HDP Derik halkına onlara zulm eden kayyum siyasetine karşı kendi iradesi ile yönetilmeyi vaat ediyor. Sadece bununla kalmıyor halkı ezen ve sömüren bu politikalara son vererek halka daha iyi ve farklılıklarla birlikte yaşamayı vaat ediyor. Kayyum ile ellerinden alınan iradelerini geri almayı hedef edinmiştir. HDP Derik halkına onlardan birini vaat ediyor. Onların sıkıntılarını ve problemlerini bilen ve anlayan çözüm bulabilen birini vaat ediyor. Bunun yanında kenti birlikte yönetmeyi de vaat ediyor. Projeleri halkla birlikte yapmayı ve halkla birlikte hayata geçirmeyi de vaat ediyor. HDP 2014 yılında ortaya koyduğu belediyecilik anlayışını biraz daha öteye taşıyarak, meclis ve kooperatiflerle bir kentin yönetilmesini vaat ediyor. Tarım kenti olan Derik’i de tarım kooperatifleri ile yönetmek en güzel proje olsa gerek.

* Kayyumun belediyeleri borçlandırdığı ve yolsuzluk yaptığı idaaları var. Derik Belediyesinde kayyumun borçlarını ve yolsuzluklarını tespit ederseniz. neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kayyum belediyeleri yaptıkları yolsuzluk ve borçlarla biliniyor. Biz ilk iş olarak bunları tespit edip belediyeyi soktukları zarar tespit edeceğiz. Sonra bu konuda savcıları göreve çağıracağız. Kamu malına verdikleri zararları kamuoyu ile paylaşarak, gerçekleri ortaya koyacağız. Tabi bunları yaparken de halkımızın sorunlarıyla ilgilenmek ve onların yanında olmak öncelikli görevimiz olacak. Halk kim ne yapmış, iki yıllık süreçte ne olmuş hepsini görecek, bilecek.

* Partinize yönelik son uygulamaları düşündüğünüzde, Halkın HDP‘ye yaklaşımı nasıl ?

Şu zorlu ve baskıcı dönemde, tehditlere ve baskıya rağmen partimiz HDP’ye sahip çıkıp onun yanında olmamız gerekmektedir. Bugün milletvekillerimiz ve yöneticilerimiz tutuklu bulunmaktadır. Haksız ve hukusuz bir şekilde yapılan keyfi muamelelere izin vermemeliyiz. Bizi bizden daha iyi kimse anlamaz. Renklerin ve seslerin kök saldığı bu topraklara tekçilerin gelip bu zengin kültürü yok etmesine izin vermeyelim. Bütün farklılıklarımızla elele HDP’ye irademize sahip çıkalım. Bütün farklılıkların tekleşmesine izin vermeyelim. Benim seçilip seçilmemem önemli değil ,hedefimiz belediyelerimizi kayyuma veya özümüze yabancı olan yöneticilerin almasına göz yummamak olacaktır. Mücadeleci Derik halkının HDP’ye sahip çıkacağına eminim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.