DOLAR 6,7606
EURO 7,6524
ALTIN 371,10
BIST 109.656
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

HDP Sözcüsü Kubilay: Madem ki İmralı engeli kaldırıldı avukatların önü açılmalıdır

17.05.2019
A+
A-
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, güncel gelişmelere dair HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine giren eylemcilere işaret eden Kubilay,  “Leyla Güven’in açlık grevi bugün 191’inci gününde. Yine yurtdışında ve bir çok ülke de dahil olmak üzere binlerce insan bedenini açlığa yatırmış durumda. Eylemini açlık grevinden ölüm orucuna dönüştüren 30 tutuklunun eylemi 18’inci gününde” dedi.
 
‘MADEM İMRALI’YA ENGEL YOK O ZAMAN AVUKATLARIN ÖNÜ AÇILMALI ‘
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İmralı’da uygulanan avukat görüşme yasağının kaldırıldığını yönünde açıklamasına dair Kubilay, şunları söyledi: “Sayın Abdullah Öcalan’la tam 8 yıl sonra 2 Mayıs’ta gerçekleşen görüşmeyi olumlu bir gelişme olarak nitelemiş, ardından MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin de açıklamasının olumlu bir açıklama olduğunu belirtmiştik. Aradan geçen bir kaç günlük zaman dilimi içerisinde dün Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) İmralı dahil pek çok cezaevini denetlemesinden sonra Adalet Bakanı’nın bir açıklaması oldu. Sayın Bakan, İmralı’ya ilişkin görüşmelerde herhangi bir yasal engel olmadığını açıkladı. Öyle ise bu gelişme de diğer yapılan açıklamalardan sonra İmralı tecridinin kaldırılmasının önünde herhangi bir yasal ve hukuksal bir engelin olmadığının sorumlu Bakan tarafından açıklanması önemlidir. Madem ki yasal engel yok o halde avukatların hızla İmralı’ya gidişinin önü açılmalıdır.
 
Bu açıklamanın özellikle kamuoyuna yansıması bir o kadar önemlidir. Bundan sonra yapılması gereken bellidir. Madem ki yasal engel yoktur o halde yapılması gereken avukatların hızla İmralı’ya gitmesi ve bu görüşmelerin önünün açılmasıdır. Sözün bittiği noktaya gelmiş durumdayız. Konuşmamım başında Leyla Güven’in açlık grevinin 191’inci gününde ölüm oruçlarının 18’inci gününde olduğunu söylemiştik. Bu meseleyi seçim ve siyasi konular dışında ele alabilirsek, çözüm mümkündür.”
 
‘TECRİT KONUSU PARTİLER ÜSTÜ ELE ALINMALI’
 
Kubilay’ın konuşmasından satır başları şöyle: “Başta anneler olmak üzere herkesin gözü bu insanlık suçuna bir an önce son verilmesindedir. Bu zamana kadar sürmüş olan hukuksuzluk, adaletsizlik ve ayrımcılığa son verilmesi istenmektedir. Atılan bu kritik adımlardan sonra yapılacak iş hiç de zor değildir. Çünkü bu konuda daha önce yaptığımız açıklamalarda da değindiğimiz gibi eğer biz tecrit konusunu, seçim polemiklerinin, partiler arası politik çekişmeler dışında evrensel değerler kategorisinde el alabilirsek, bu meseleyi çözmek mümkündür. Demek ki bu zamana kadar yasala aykırı davranılmıştır, yanlış bir yol izlenmiş, politik tutum alınmıştır. Bu yanlıştan dönme erdemi hızla gösterilmelidir.
 
ANNELERİN BİLDİĞİ BİR ŞEY VAR
 
Bu konuda bakınız Meclis’te konuşan bir Barış Annesi Sayın Nezahat Teke bu durumu çarpıcı bir şekilde ifade ediyor ve diyor ki, ‘Evlatlarımızı toprağa gömmeden içimizdeki kini toprağa gömelim.’ Bundan daha derin ve bilge bir açıklama olamaz. Bu kadar derin sözü söyleyen annelere birkaç gün önce gözaltında ifadesi alınırken ifade tutanağında eğitim durumu başlığına ‘cahil’ yazılıyor. Bir annenin eğitim durumuna cahil yazılıyor. Yerlerde sürükledikleri işkence yaptıkları yetmiyormuş gibi okuma yazma bilmeyen bir annenin cahillikle suçlanması en büyük cehalettir. Bu anneler okuma yazma bilmiyor olabilirler ama bildikleri, okudukları ve akıllarına yazdıkları bir şey var; çocuklarını yaşatmak.
 
 ARTIK İMRALI ÖNÜNDE BİR ENGEL OLMADIĞINA GÖRE
 
Bu cehaleti örgütleyen siyasiler bu tutumlarını izledikleri politikaları dile getirdikleri ideolojik, politik tutumları topluma empoze ettikleri kin ve nefreti bir kez daha gözden geçirmelidir. Bir kez daha altını çizerek söylemek istiyorum ki artık İmralı tecridinin önünde herhangi bir yasal engel olmadığına göre avukatlar derhal İmralı’ya gönderilmelidir. Eğer bundan sonra avukatlar İmralı’ya gönderilmeyecekse bu tutum her şeyden önce keyfidir, siyasidir ve sayın Bakan’ın sözlerinin itibarsızlaştırılmasından başka bir şey değildir. 
 
ERDOĞAN KENDİSİNİ MAHO AĞA HALKI MARABA GİBİ GÖRÜYOR
 
İkinci başlık ekonomi başlığıdır. Seçim çalışmaları sırasında AKP Genel Başkanı Erdoğan kendisini izleyen halka seslenirken, ‘karnınıza doyuruyoruz, her türlü ihtiyacınızı karşılıyoruz ama yine de bize oy vermiyorlar’ diye bir cümle kuruyor. Erdoğan kendisini Maho Ağa, halkı da kendisinin marabaları olduğunu zannediyor.
 
TÜRKİYE’DE YOKSULLUK 10 KAT ARTMIŞTIR
 
Halkın vergileri ile oluşturulan bütçeden yapılan sosyal yardımları halka bir lütuf gibi anlatmak marifet değildir. 2002’den beri yapılan sosyal yardımlar 10 kat artmıştır. Sosyal yardımların artıyor olması demek Türkiye’de yoksulluğun 10 kat artmış olması demektir, işsizliğin, pahalılığın 10 kat artması demektir. Oysa Türkiye’deki gerçek, Erdoğan’ın söylediğinin tam tersidir. Bugün servet edinenler, halkın vergilerini kendi çıkarları için kullananlar kendileri ve yandaşlarıdır. Milyarlarca dolarlık servetleri nereden edindiklerini açıklayabilirler mi? Demokrasilerde açıklık şeffaflık vardır. Bakınız bizim belediye eşbaşkanlarımız göreve geldikten sonra devraldıkları belediyelerin bütün akçeli işlerini açıkladılar. Hepimiz orada şunu gördük. Yüksekova gibi küçük yıllık bütçesi 22 milyon TL bütçesi olan bir ilçenin 600 küsur milyonluk borcunun olduğunu bize açıkladılar. Her şey açık berak halktan alınan paralar halka açıklanıyor. 
 
KÜRT HALKI ONURUNA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEKTİR
 
Bazı insanlık değerlerinin çok aşındığı bir süreçten geçiyoruz. Bugün insani değerlerin aşla, ekmekle değişilemeyecek kadar önemli olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Kürt halkının yoksullarının istediği sadece aş-ekmek değildir. Kürt halkı onurlu bir halktır. Kürt halkının istediği kendi kolektif kimliğinin tanınmasıdır, kolektif halklarının önündeki yasakların kaldırılmasıdır, kendi dilinde eğitim almasıdır. Onurlu bir halk olarak eşit yurttaşlık temelinde ortak bir yaşamı bütün halklarla birlikte kurmasıdır. Kürt halkı her dönemde şunu söylemiştir: Oy bir onurdur ve dolayısıyla ister sandıkta ister sokakta olsun, Kürt halkı onuruna sahip çıkmaya devam edecektir ve asla aşla-ekmekle de bunu takas etmeyecektir, herkes bunu böyle bilmelidir.
 
Bize sıkça sorulan demokrasi ittifakı ve İstanbul seçimleri ilgili bir kaç görüşü paylaşmak istiyoruz. Türkiye’de seçimler önemli uğrak noktalarıdır ama her durumda stratejik bazı sonuçlar doğurmuştur. Biz İstanbul seçimlerinde bu bakımdan stratejik sonuçlar doğuracak ve Türkiye’nin geleceğini derinden etkileyecek bir seçim olduğunun bilincindeyiz.  HDP Demokrasi İttifakı meselesine güncel bir ihtiyaç olarak bakmıyor.
 
HDP DEMOKRASİ İTTİFAKI’NA GÜNCEL GELİŞME OLARAK BAKMIYOR
 
Türkiye İstanbul seçimleriyle de birlikte çok önemli bir demokrasi kavşağında durmaktadır. O yüzden de bugün demokrasi arayışı içinde olan bütün güçlerin Parlamento içinde ya da dışında olan bütün partilerin bir demokrasi paydası altında buluşması çok stratejik değerdedir. Eğer 31 Mart’ta açılmış olan bu demokratik değişim kapısını ve başlamış olan yeni bir siyasal dönüşüm sürecinin, 23 Haziran’da halkın yüzüne tekrar o kapılar kapatılmak istenmiyorsa böyle bir demokrasi ittifakı son derece önemli ve kıymetlidir. Bunun oluşumuna bugünden başlanmalıdır. HDP bir demokrasi ittifakına ve demokrasi arayışına konjonktürel, güncel bir gelişme olarak bakmıyoruz biz bu meseleyi bir demokratik Türkiye projeksiyonumuza bağlı olarak bu ülkenin farklı kimlikleri dinleri, inançları, dilleri ile birlikte inşa edecekleri çoğulcu bir demokratik cumhuriyetin inşasının ön koşulu olarak görüyoruz. 
 
İSTANBUL SEÇİMLERİ BİR STRATEJİK DEĞER TAŞIYOR
 
O bakımdan da İstanbul seçimleri bir stratejik değer taşıyor. AKP-MHP iktidar bloku bir kez daha buradan güç kaybederek çıkar ise, ısrarla, sopa zoruyla sürdürmek istedikleri rejimi hepimiz bir kez daha sorgular bir zemine geleceğiz.  İstanbul’da hepimiz yakında izliyoruz AKP-MHP yani Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Binali Yıldırım elinden biberonu alınmış bir çocuk gibi dolaşıyor. Oylarımız çalındı diyerek, mağduriyet edebiyatı yaparak oy peşinde koşuyorlar. Bu sandık kurullarını düzenleyenler bunlar, sandık kurulu başkanlarını seçenler bunlar, bu listeleri hazırlayan valileri ve kaymakamları atayanlar bunlar, YSK’nin görev süresini 1 yıl uzatan kendileri.
 
BU TABLO UTANÇ VERİCİ ŞANSINIZ ÇALINIYOR’
 
Bütün bu bilgiler bir iktidar gücünün ve olanağının nasıl kötüye kullanıldığının ve istismar edildiğinin en bariz örnekleridir. Bu tablo utanç vericidir. Son olarak şunu söyleyeyim. Son 10-15 yılda AKP iktidarları döneminde etik ve ahlaki değerler çok aşındı. Artık hiçbir şeye güven kalmadı. Yurttaşlar olarak verginizi veriyorsunuz, hazineden paranız çalınıyor, çocuğunuzu sınava gönderiyorsunuz sorusu çalınıyor. Piyango bileti alıyorsunuz, şansınızı denemek istiyorsunuz ama şansınızı çalışıyorlar, sandığa gidiyorsunuz ama oyunuzu çalıyorlar. Ama altını bir kez daha çizerek belirtmek isterim ki HDP ister seçim zamanlarında ister seçim zamanlarının dışında bu ülkenin geleceğini ve çocuklarımızın umutlarını çalmalarına izin vermeyecektir.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.