DOLAR 7,9288
EURO 9,3790
ALTIN 483,56
BIST 10,3779
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

HDP: Tecritle toplum nefessiz bırakılmak istenmekte

09.10.2020
A+
A-

ANKARA – HDP, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 22’nci yılına giren uluslararası komploya dair, “Öcalan şahsında İmralı’da hayata geçirilen tecrit, bugün ülkenin tamamına yayılmakta, toplum nefessiz bırakılmak istenmektedir” açıklaması yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), uluslararası güçler tarafından 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkmaya zorlanmasıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik devreye konulan komplonun yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Komplonun üzerinden 22 yıl geçtiği belirtilen açıklamada, “9 Ekim 1998 yılında başlatılan bu plan Öcalan’ın şahsında başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının ortak geleceğine dönük yapılan büyük bir müdahalenin de başlangıç tarihidir” denildi.
 
‘İÇ SAVAŞIN FİTİLİ ATEŞLENMEK İSTENDİ’
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Öcalan’ın Ortadoğu halklarının barış, huzur, demokrasi ve özgürlük mücadelesine ilham olabilecek düşüncelerine karşı hayata geçirilen bu plan, etkisi bugün de hissedilen birçok sorun ortaya çıkarmıştır.
 
Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan bu girişim, bölgesel ve uluslararası güçlerin Ortadoğu’ya yönelik müdahalelerinin bir aracı olarak hayata geçirildi. Hem Türkiye, hem de Ortadoğu halklarına kurulan bu uluslararası tuzakla, Türk ve Kürt halkları karşı karşıya getirilerek bir iç savaşın fitili ateşlenmek istendi. Bölgeyi büyük ve yıllara yayılacak bir savaş ve çatışma alanına çevirmek isteyen bu güçlerin planlarına karşı Öcalan, İmralı’da sergilediği duruş ile hedeflenen bu kirli ve tehlikeli teşebbüsü boşa çıkarmış, emperyalist güçlerin Türkiye halklarının yoluna bıraktığı bu kapandan ancak Demokratik Cumhuriyet ve ortak yaşam ile kurtulabileceğimizin çabasını ortaya koymuştur.
 
TARİHİ DURUŞ
 
Dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in yıllar sonra ‘ABD’nin bize Öcalan’ı neden teslim ettiğini anlamadım’ beyanı, 9 Ekim’in masa başında, gizli servisler tarafından yürütüldüğünün de açık bir delilidir. Uluslararası ilişkilerde diplomatik teamüller yerine komplovari ilişkilerin esas alındığı bu süreç ağırlaştırılmış tecrit ile devam ettirildi. Öcalan bu süreç ile Türk ve Kürt halklarının karşı karşıya getirilerek bir iç savaşın çıkarılmak istendiği tehlikesini öngörerek İmralı’da ağır tecrit koşullarında Türk ve Kürt halklarının ortak geleceğini ve birlikte yaşamını inşa etme çabasından hiç taviz vermeyerek bu uluslararası plana karşı tarihi bir duruş orta koydu.
 
DEMOKRASİYE YAKLAŞIMIN AYNASI OLDU
 
Öcalan hem bu plana hem de tecride karşı; farklılıkları esas alan, gücünü buradan alan ve bununla can kayıplarının önüne geçebilmenin yolunu gösterdi. Farklı inanç, ulus ve kültüre sahip kesimlerden oluşan bir demokratik ulus modelinin inşasını gerçekleştirmeye çalıştı. Bu çağrıya tecrit ve şiddetle karşılık verildiği için Kürt sorunu çözümsüzlüğe mahkûm edildi. Bugün yaşadığımız demokrasi sorununun temelinde de devletin bu konudaki çözümsüzlük ısrarı yatmaktadır. Öcalan’a yaklaşım Kürt sorununa ve demokrasiye yaklaşımın da aynası oldu.
 
TOPLUM NEFESSİZ BIRAKILMAK İSTENMEKTEDİR
 
Bu uluslararası planın 22’inci yıldönümünde mutlak tecrit devam ettirilmekte; Öcalan’ın ailesi, avukatları ile görüşmesi ve fikirlerini kamuoyu ile paylaşması hukuksuz bir şekilde engellenmektedir. Öcalan şahsında İmralı’da hayata geçirilen tecrit, bugün ülkenin tamamına yayılmakta, toplum nefessiz bırakılmak istenmektedir. İmralı’daki tecrit ile halklar nefessiz bırakılmak istenmektedir. İmralı’daki mutlak tecrit halkların çözüm umuduna karşı bir saldırıdır. Toplumu savunmasız bırakmak ve halkları karşı karşıya getirmek isteyen bu anlayışa karşı toplumu, ortak yaşamı ve Demokratik Cumhuriyeti savunmaya devam edeceğiz.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.