DOLAR 5,8274
EURO 6,5567
ALTIN 238,6
BIST 95.953
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

HDP’li vekiller 3 günlük açlık grevine başladı

03.12.2018
A+
A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride son verilmesi talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı açlık grevi eyleminin 26’ıncı gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek eylemleri büyüyor.

Leyla Güven’e destek için dün Mersin’de açlık grevine giren 10 partilinin gözaltına alınması üzerine toplanan HDP Örgütlenme Komisyonu, eylemlerin büyütülmesi kararı aldı.

Yapılan planlama doğrultusunda Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın da aralarında olacağı 10 partili vekilin yarın Meclis’te açlık grevi eylemine başlayacak olması öncesinde kimi merkezlerde partili milletvekilleri 3 gün süreli açlık grevine başladı.

MERSİN

Gözaltıların yaşandığı Mersin’de, milletvekilleri Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan ve Tülay Hatimoğulları açlık grevine başladı. Dün akşam polis baskını yapılan partilerinin İl Örgütü binasına gelen vekiller, alınan karar doğrultusunda açlık grevine başladı.

Açlık grevine başlayan vekilleri, partililerin yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube yöneticileri ve Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ziyaret etti. HDP’li vekiller, verdikleri mesajlarında Leyla Güven’in sesi olacaklarını kaydetti.

KURTULAN: GÜVEN’İN MESAJI NET

Eylemdeki vekillerden Fatma Kurtulan, tecridi bir “insanlık suçu” olarak ele alan Leyla Güven’in haklı bir eylem içerisinde bulunduğunu belirtti.

Tecrit gündemi ile aslında Türkiye’nin baş aşağıya doğru gidişine dikkat çektiklerini ifade eden Kurtulan, “Tecrit ile, Türkiye ve Ortadoğu’da bulunan tüm demokrasi dinamikleri etkileniyor. Tecrit ile savaş boyutlanarak devam ediyor. Bununla beraber demokrasi ve barış askıya alınıyor. İşte tam da bu dönemde Güven, bu noktaya dikkat çekmek için bu eylemi başlattı. Güven’in cezaevinden avukatları aracılığıyla dışarıya vermek istediği mesaj da tam olarak buydu. Biz de ‘Leyla Güven haklıdır. Tecrit derhal son bulmalıdır’ şiarı ile bir dayanışma süreci başlattık” dedi.

‘ONLARA İNAT BU EYLEMİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Ancak bu dayanışma eylemini kolluk kuvvetlerinin sabote etmeye çalıştığını kaydeden Kurtalan, şunları söyledi: “Dün il binamızda bu eylemi sabote etmeye çalıştılar fakat bizler onların bu sabote girişimlerine inat bugün üç vekil eylemi sürdürme kararı aldık. Bizler gözaltına alınan açlık grevi eylemcileri arkadaşlarımızın dayanışma bayrağını buradan sürdüreceğiz. Bizler bu dayanışma kararını tüm yerlerde alma kararını da aldık. Bizler halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz ‘Bu dayanışmayı boşa çıkarmak istediler ancak bizler bunu boşa çıkardık. Buradayız. Hepinizi buraya dayanışmaya çağırıyoruz.”

HATİMOĞLULLARI: BU MÜCADELE SÜRECEK

Tülay Hatimoğulları da, polis baskını sonrası açlık grevine giren arkadaşlarının haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını dile getirdi.

Hatimoğulları, “Dün akşam polis ordusu buraya gelip arkadaşlarımızı aldı. Oysa bu dayanışma eylemi yani açlık grevi eylemimiz bizim özgür irademiz olarak aldığımız bir karardı. Arkadaşlarımız açlık grevlerini içerde de sürdürüyor. Bizler hem gözaltına alınan arkadaşlarımız için hem de Leyla Güven arkadaşımızın eylemini burada dışarıda sürdüreceğiz. AKP hükümeti bizim partimizin üzerinde uyguladığı bu saldırılar aynı zamanda yaklaşan yerel seçimlerin nedenidir. Ama şunu belirtmem gerekiyor; bizler bu ülkeye barış, kardeşlik ve özgürlüğü getirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

TURAN: TECRİDİN ÜLKEYE ZERRE FAYDASI YOKTUR’

Yaşananları “barbarlık” olarak tanımlayan Rıdvan Turan ise, şunları söyledi: “İktidar bu saldırıları ile Leyla Güven’in iradesinin kırılmasını istiyor. Bunu böyle değerlendiriyoruz. Buradan tekrar Leyla Güven arkadaşımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bizim bu tür haydutvari saldırılar ile irademizin kırılamayacağını ifade etmek istiyoruz. Bu eylemi sahipleniyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit politikalarının bu ülkeye zerre kadar fayda getirmeyeceğini de çok iyi biliyoruz. İktidarın bu yönelimi hem barış ve demokrasi iradesini kırma hem de bir seçim çalışmasıdır.”

VAN

Van’da ise, HDP Milletvekili Muazzez Orhan partilerinin İl Örgütü binasında açlık grevine başladı.

HDP’li vekil, “Leyla Güven haklıdır, tecrit son bulmalıdır!” yazılı pankartın asıldığı parti binasındaki eylemine başlaması öncesinde partililerin yanı sıra DBP, DTK ve TJA üyelerinin katılımı ile basın toplantısına düzenledi.

Yaptığı açıklamada, Türkiye’de faşizm ile demokrasinin yol ayrımında olduğu bir sürecin yaşandığını ifade eden Orhan, “Türkiye halkları üzerinde antidemokratik uygulamalar ve inanılmaz baskıların olduğu bir süreç var. Bugün bu sürece boyun eğmeyen haklı taleplerini dile getiren, demokrasiyi, barışı emeği ve halkların özgürlükleri için mücadele eden yüzlerce siyasetçimiz cezaevlerinde tutsak tutulmaktadır” dedi.

‘GÜVEN’İN TALEBİ, TALEBİMİZDİR’

Sözlerinin devamında bu siyasetçilerden biri olan DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven için “Bu hukuksuz uygulamalara ve bu ülkenin barışına, demokrasisine uygulanan ve uzun yıllardır İmralı Cezaevi’nde ağır tecride maruz bırakılan ve 3 buçuk yıldır da hiçbir şekilde hiç kimseyle görüştürülmeyen Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride karşı bir açlık grevi başlatmıştır” diyen Orhan, 26’ncı gününde olan bu açlık grevine başta Kandıra Cezaevi olmak üzere birçok cezaevinden de destek verildiğine işaret etti.

Leyla Güven’in taleplerinin talepleri olduğunu vurgulayan Orhan, şunları söyledi: “ ‘Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır’ diye açlık grevi başlatılması üzerine dün Mersin il örgütümüz basılarak açlık grevine destek veren üyelerimiz gözaltına alınmıştır. Buradan bir kez daha söylüyoruz; bu ülkenin demokrasisine, emeğine, barışına, halkların kardeşliğine karşı hiçbir faşizan uygulamaya boyun eğmeyeceğiz ve bu kardeşliği, emeği, demokrasiyi bu ülkede hayata geçireceğiz

‘TALEPLER KABUL EDİLENE KADAR EYLEMSELLİKLER DEVAM EDECEKTİR’

Bunun için burada bu açlık grevlerine destek vermek için 3 günlük açlık grevini başlatmış bulunuyorum. Faşizm kaybedecek, Kürt halkı ve Türkiye halkları demokrasiyi kazanacak. Özgürlükleri başaracak ve bu ülkede demokrasi ve özgürlükler hayat bulacak. Bundan sonra geri adım atmayacağız. Bu ülkede faşizme, dikta rejimine boyun eğmeyeceğiz. Özgürlükleri, eşitliği, mücadeleyi, demokrasiyi hayata geçirinceye kadar mücadelemize her alanda her yerde devam edeceğiz. İçerde Leyla Güven’in başlatmış olduğu ve onlarca cezaevine yayılan bu eylemi bizler de sahipleniyor bugünden sonrada bu eylem ve bu talepler kabul edilene kadar bu eylemliklerimize devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Orhan yaptığı bu açıklama sonrası açlık grevine başladı.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır milletvekilleri Selçuk Mızraklı, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Semra Güzel, Musa Farisoğulları ve Saliha Aydeniz de, Güven’e destek olmak ve bu temelde HDP Mersin il örgütü tarafından başlatılan eyleme yapılan polis baskınına tepki göstermek amacıyla 3 günlük açlık grevi eylemi başlattı.

Eylem öncesi açıklama yapan HDP’li vekillere, partililer ve yurttaşlar da destek verdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Selçuk Mızraklı, Güven’in başlattığı açlık grevi eyleminin 26’ncı gününde olduğunu hatırlatarak, Güven’e destek olmak amacıyla HDP Mersin il örgütü tarafından başlatılan eyleme polislerce yapılan baskın ve eylemcilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. AKP hükümetinin partilerinin barış ve çözüme dayalı eylem ve etkinliklerine yönelik baskılarının çözümsüzlüğü derinleştirdiğini dile getiren Mızraklı, “İnsani ve barışçıl olan toplumun her kesimini ilgilendiren tecrit politikalarının sonlandırılması için bedenlerini açlığa yatıranların sesine ses olmak, barış çığlıklarına çığlığımızı katmak için bizlerde Amed milletvekilleri olarak, 3 günlük destek amaçlı açlık grevine giriyoruz” diye konuştu.

‘DİYALOG VE ÇÖZÜM YOLU ARALANMALI’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek, Leyla Güven’e destek olmak ve yapılan destek eylemlerine yapılan müdahalelere tepki göstermek amacıyla açlık grevi eylemi başlattıklarını kaydeden Mızraklı, “Siyasi iktidarın bir an önce sorumluluğun bilincine varmasını beklemekteyiz. Cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek ve toplumun her kesimini ilgilendiren, bu insani talebe cevap verilmesini, diyalogun ve çözüm yolunun aralanmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

‘SİYASİ İKTİDAR ÇÖZÜME KATKI SUNMALI’

Yapılan açlık grevi eylemlerinde yaşanabilecek olumsuzluklardan hükümetin sorumlu olduğunu söyleyen Mızraklı, “Siyasi iktidara bir an önce cezaevlerinden yükselen bu sese kulak vermesini, sorunların çözümü için diyalog yollarını açık tutması ve çözüme katkı sunması çağrısını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından vekiller alkış ve “Tecride hayır, barış hemen şimdi” sloganı eşliğinde 3 günlük açlık grevi eylemine başladı. (MA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.