DOLAR 7,6096
EURO 8,9786
ALTIN 473,32
BIST 9,7978
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Temelli, polis engeline rağmen halkla bir araya geldi: Savaş geleceğimizi çalıyor

15.10.2019
A+
A-

İSTANBUL – Polis engeline rağmen Esenyurt’ta halk ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırılarda bir haftada 200’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini belirterek, “Bu savaşın bedelini canımızla ve geleceğimizle ödüyoruz. O yüzden savaşa hayır diyoruz. Savaş geleceğimizi çalıyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanarak görevlerinden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerinin Eşbaşkanları Esenyurt Meydanı’nda halk ile bir araya gelmesi polislerce engellendi.

AÇIKLAMA ÖNCESİ GAZLI, PLASTİK MERMİLİ MÜDAHALE

HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne Esenyurt Kaymakamlığı tarafından “Meydan’da açıklama, eylem ve etkinlik yapılması yasaklanmıştır” diye tebligat yapıldı. Bunun üzerine meydanın giriş ve çıkışını, HDP Esenyurt İlçe Örgütü’nü ve çevresini zırhlı araçlarla erkenden kapatan polis açıklama için toplanan kitleye plastik mermi ve biber gazlı müdahalede bulundu. Yapılan müdahale sırasında kitle sık sık, “Biji Berxwedana Rojava” ve “Katil AKP” sloganları attı. Slogan üzerine kitleye tekrar müdahalede bulunan polis birçok kişiyi darp etti. Yaşanan arbede sonucu 2 kişi de darp ederek gözaltına alındı.

TEMELLİ VE BERABERINDEKI HEYET YÜRÜDÜ

Müdahale sonrası meydana gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli buradan ilçe örgütüne kadar yürüdü. Temelli’ye partisinin İstanbul İl Eş başkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, çok sayıda milletvekili, yerlerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Mustafa Avcı, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Parti Meclisi üyeleri ve çok sayıda il ve ilçe yöneticisi eşlik etti.

‘BU ÜLKEYE KÖTÜLÜK YAPMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ’

İlçe binasın önünde yurttaşlara seslenen Temelli, yapılmak istenen açıklamanın engellemesine ve yaşanan müdahaleye tepki gösterdi. Halkla bir araya gelmek için Esenyurt’a geldiklerini ifade eden Temelli, “Ama görüyorsunuz bütün her tarafı abluka altına almışlar. Bugün birçok belediye Eş başkanlarımız gözaltına alındı. Erciş ve Nusaybin belediye eşbaşkanlarımız ve meclis üyelerimiz gözaltına alındı. Neden gözaltına alındı? ‘Savaşa hayır’ dedikleri için gözaltına alındılar. Nusaybin’de kriz masası kuruldu. Kriz masasını devirdiler neden çünkü kriz yaratanlar krize çözüm üretenlere tahammül edemiyorlar. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Savaş istemek suçtur. Barış isteyen herkes dünyanın her yerinde onurlandırılır. Ama bu ülkede savaşa karşı çıkanlar, cezalandırılıyor. Bakın BM yasalarında ne yazıyor. Savaşın propagandasını yapamazsın. Bugün bu ülkede kendini bir avuç kendini bilmez, sabah akşam televizyonlarda savaş propagandası yapıyor. İlkokul çocuklarını da bu propagandaya alet ediyorlar. Oysa barışı savunmamız gerekiyor. Barışın mücadelesini vermemiz gerekiyor. Çünkü savaşı istedikçe bu ülkeye kötülük yapmaya devam ediyorsunuz” diye belirtti.

‘BARIŞI SAVUNMAK SUÇ DEĞİL’

Barışı savunmanın suç olmadığını ifade eden Temelli, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı var. Savaşı savunanlar Anayasa suçu işliyorlar. Bir gün yargılanacaklar. Buradan kolluk kuvvetlerine de sesleniyorum; barış isteyenlere yönelik yapmış olduğunuz bu muamele suçtur. Dolayısıyla amirlerinizden ve o bakanınızdan suç teşkil eden emirlerine uymak zorunda değilsiniz. İnsanları böyle ablukaya almak zorunda değilsiniz. Bu yaptıklarısın hesabını mutlaka sizlerden soracağız. Bu çünkü yaptıklarınız zalimliktir. Bu halka zulümdür. Neden savaş var? Çünkü bu iktidarın bir beka sorunu var. Seçimleri kaybetti. Ondan dolayı savaş çıkardılar. Aradan beş yıl çektikten sonra yine seçimleri kaybettiler. 23 Haziran’da İstanbul’a kayyum atadılar. Cevabını verdik. Ve yine seçimleri kaybettiler. Ellerinde bir tek şey kalmış. Yoz milliyetçiliğe sarılarak, insanları bölerek, insanları birbirine düşman ederek, savaş çıkararak tek bildikleri şeyi yaptılar” dedi.

‘SAVAŞA KARŞI BİRLEŞME’

İktidarın Kürt düşmanlığından beslenerek toplumu ve ülkeyi bölmek istediğini vurgulayan Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de her seferinde savaşa karşı çıkarak, bir arada yaşayacağımızın iradesini ortaya koyduk, koymaya da devam edeceğiz. Sadece bu ülkeye kötülük yapmakla kalmıyorlar, bugün Suriye halklarına da kötülük yapıyorlar. Suriye’de yaşayan Kürtleri, Ermenilere, Süryanilere, Araplara kötülük yapıyorlar. Oradaki halkları da bölüyorlar. 10 yıldır Suriye’de savaş var. Ve 10 yıldır bu iktidar kendi bekasını korumak adına bütün dünyaya çözümsüzlüğünü dayatıyor. Oysa çözüm çok kolay. Çözüm yolu Kürtlerle barıştan geçiyor. Türkler ve Kürtler bin yıldır bir arada yaşıyor. Kürtler Türksüz; Türkler Kürtsüz olamaz diyoruz. Buna rağmen halen Kürt düşmanlığı yapıyorlar. Evet, bugün Suriye’de budur. Buna son vermenin yolu vardır. Buna son vermenin yolu savaşa karşı birleşmektir.”

‘BİR HAFTA DA 200 SİVİL ÖLDÜ’

Başlatılan operasyon ardından bir hafta içerisinde 200’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini vurgulayan Temelli, 275 bin kişinin de çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini söyledi. Savaşın devam etmesi halinde göçlerin daha da artacağını ifade eden Temelli, “O yüzden bu savaş bir an önce son verilmelidir. Bu savaşın bütün bedelini Kürtler, Türkler, emekçiler ödüyor. Belki farkında değilsiniz sizler ödüyorsunuz. Bu bedeli canımızla ve geleceğimizle ödüyoruz. O yüzden savaşa hayır diyoruz. Savaş geleceğimizi çalıyor. Bu ülkenin geleceğine yapılabilecek en büyük kötülüktür savaştır. Kürt çocuklarına Suriyeli çocuklara Türkiye’de yaşayan çocuklara bu kötülüğü yapanların bir tek çıkarı vardır; kendi iktidarlarının bekasıdır. Damatlarının servetidir. Utanmadan bide bunu çıkıp açıklayabilecek bütün ahlaki değerlerini kaybetmiş. Oysa bu kaynaklarımızla bu çocuklarımıza çok güzel yarınlara götürebiliriz. Tüm bu ülke bu iktidara tutsak olmuştur. Bundan kurtulacağız. Bu ülkenin kadınları, emekçileri ve barış isteyen herkes omuz omuza vererek bu faşist iktidardan kurtulacak. Bu savaşa hep birlikte son vereceğiz. Başka çaremiz yok. Hem Suriye’de hem de Türkiye’de barış istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 ‘BU ÜÇ ADIM ATILIRSA TÜRKİYE‘NİN ÖNÜ AÇILIR’

“Artık bu yanlış gidişe hep birlikte son vermeliyiz” diyen Temelli, son olarak şunları dile getirdi: “İkinci olarak kayyum atanmış belediyelerimizde belediye eşbaşkanlarımız görevlerine iade edilmesidir. Kayyumlar görevden el çektirilmeli yapmış oldukları hukuksuzluktan da haklarında soruşturma başlatılmalıdır. Bu süreçte  gözaltında alınan ve tutuklanan herkes serbest bırakılmalıdır. Üçüncü adım olarak ise bu tecrit hukukuna son verilmelidir. Avukatları Sayın Öcalan ile bir an önce görüşmelidir. Atılacak bu üç adım Türkiye’nin önünü açacaktır. Bu iktidarın bekası mı? Türkiye’nin geleceği mi? Türkiye halkları şimdi buna karar vermek zorunda. Maalesef bugün bu koşullarda açıklamamızı yaptık. Ama bu utanç bizim değil , bu utancı bu ülkeye dayatan bu iktidarındır. Bu ülkeyi bu utançtan kurtarmanın yolu bu iktidardan kurtulmaktan geçiyor. Korkuyorlar, kaygılılar, iktidardan gidiyorlar. En kısa zamanda nasıl ki kayyumları süpürdük, bu iktidarı da süpürüp atacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.  Bir an önce demokrasi ittifakında buluşalım; bir an önce faşizme karşı omuz omuza verelim. Barış mücadelesini iktidara taşıyalım. ”

Temelli’nin konuşması ardından kitle dağıldı.  

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.