DOLAR 5,5648
EURO 6,3114
ALTIN 236,6
BIST 99.326
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

İsim isim 66 cezaevinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki 331 tutuklu

01.03.2019
A+
A-

İmralı tecridinin sona ermesi talebiyle Leyla Güven’in başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi, 16 Aralık’tan itibaren toplam 66 cezaevinde 331 tutukluyla sürüyor. Bugün itibariyle açlık grevine başlayacak olan tutukluların isim ve sayılarının önümüzdeki günlerde açıklanması olması bekleniyor.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım’da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin sonlandırılması amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 114’üncü gününde devam ediyor. Güven’in eyleme başlaması ile birlikte yüzlerce tutuklu da aynı taleple bedenini açlığa yatırdı.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) verilerine göre, cezaevlerinde 16 Aralık’tan bugüne kadar farklı tarihlerde 66 cezaevinde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan 331 tutuklunun isimleri şöyle:

16 ARALIK

Van Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Cihan Tamur, Barış Kahraman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Üzmen, Cüneyt Aslan.

Diyarbakır E Tipi C.İ.K: Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez.

Edirne F Tipi Kapalı C.İ.K: Ramazan Çeper, Zerdeşt Oduncu, Adem Arslan.

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir.

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Cengaver Aykul.

Erzincan T Tipi C.İ.K: Abdullah Kızılkaya.

Gebze Kadın Kapalı C.İ.K: Hacer Halil Yusuf, Rühşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğulları, Rıdvan Güven, Necla Atak.

Patnos L Tipi C.İ.K: Mehmet Bozdağ, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul.

17 ARALIK

Bakırköy Kadın Kapalı C.İ.K: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu.

Kandıra 2 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Sadettin Yaşar, Turan Günana, Mesut Atış.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Ahmet Osman, Seyhan Kurt, Yakup Kaymaz.

26 ARALIK

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sinan Çelik, Rıdvan Turan, Erhan Aydın, Burhan Barut, Ali Bayar.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Serdar Şahin, Ahmet Sürme, Ümit Akgümüş, Ahmet Arif Yöyler, Roger Tirej Özalp.

Düzce T Tipi C.İ.K: Mehmet Erbey, Süleyman Benzer.

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Serkan Eren, Ahmet Tekin, Yasin Güngör.

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Emrah Ubiç, Kerem İmrek, Davut Önder, İsmet Akın.

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Abdullah Oral, Erdal Polat, Sami Öztürk.

Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı C.İ.K: Halis Dağhan, Ozan Alpkaya.

Ödemiş T Tipi Kapalı C.İ.K: Uğur Çiçek, Mehmet Kaplan, Serhat Güzel.

Patnos L Tipi C.İ.K: Salihe Cebe, Dilan Barin.

Silivri 5 No’lu C.İ.K: Zafer Sağlam, Abdulselam Akdoğan, Yusuf Bayram, Halil Ay, Hamza Doğrul, Şiyar Yıldırım.

Silivri 9 No’lu C.İ.K: Seyhan Çiçekli.

Sincan Kadın Kapalı C.İ.K: Zeliha Ustabaş, Süheyla Taş, Sariye Taşkesen.

Şakran 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Mehmet Durak, Nihat Ekmez, Yakup Güneş, Tanju Yıldırım, Ramazan Atabey.

Şakran Kadın Kapalı C.İ.K: Rahşan Aydın, Gülten Akgün, Ebru Güden.

27 ARALIK

Manisa Cezaevi: Şemsettin Erdem.

28 ARALIK

Bursa H Tipi C.İ.K: Serhat Sezgin, Salih Koyun, Mehmet Kılınç, Mehmet Yalçınkaya, Mehmet Şirin Baycu, Süleyman Saydan, Ercan Gökçe.

2 OCAK

Kürkçüler F tipi C.İ.K: İnan Akın.

5 OCAK

Akhisar T Tipi C.İ.K: Yorgun Bektaşoğlu, Bozo Aslan, Metin Keleş.

Alanya L Tipi Kapalı C.İ.K: Mesut Canbey, Ramazan Sayan, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa.

Bandırma 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Siraç Keskin, Abdullah Kaya, Engin Okutucu, Şeyhmus Can, Zinar Doğan, Serdar Taşkın, Ekrem Gün, Mikail Mungan, İnan Söylemez, Sipan Karabulut.

Bayburt M Tipi Kapalı C.İ.K: Delila Roj Ekmen, Fatma Yıldırım, Sevgi Aka Gündüz.

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Kapalı C.İ.K: Fırat Ertunç, Recep Bal, Mazlum Dilek, Adnan Yiğittekin, Faruk Akbay.

Düzce T Tipi C.İ.K: Ahmet Akbalık, Fikret Karakoç.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: İsa Eşsiz, Murat Ergen, Ergül Tuncay.

Karabük T Tipi Kapalı C.İ.K: Seyfettin Kurt, Murat Kozat, Ali Haydar Elyakut.

Kayseri Bünyan 2 nolu T Tipi C.İ.K: Özkan Kart, Bülent Öztürk, M. Aydın Söğüt, Mehmet Nuri Tanış, Emrullah Abay.

Kayseri Kadın Kapalı C.İ.K: Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat.

Malatya E Tipi C.İ.K: Mehmet Bilgin Oğuz, Mazlum Dinç, Şemsettin Aykaç.

Maltepe 1 nolu L Tipi C.İ.K: Cesim Yıldırım, Ersan Nazlıer.

Mardin E Tipi C.İ.K: Bayram Demirhan, Vedat Duyuş, Mahsun Şen, Zana Yılmaz, Şerif Demirhan, Birdal Abay, Barış Akkuş, Sibel Akdeniz.

Osmaniye 2 Nolu T Tipi C.İK.: Hasan Alan, Mikail Pelit, Mehmet Kılıç, Zinar Demir, Hasan Muhammed İbiş.

Rize Kalkandere L Tipi C.İ.K: Mustafa Türkan, Veysel Güler, Murat Şimşek, Erdem Aktı, Özgür Eksik, Şiyar Kara, Orhan Şakar, Hüseyin Yıldırım.

Silivri 5 Nolu C.İ.K: Edip Akyıldız, Cihan Demir, Hikmet Ölçer, İbrahim Özdaş, Hüseyin Yıldız.

Siverek T Tipi C.İ.K: Serhat Yılmaz, Sunay Yaman, Sozdar Çiçek, Dilşat Şengül, Aydın Kılıç.

Şanlıurfa 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Semra Akhan, Sabiha Ünder.

Tarsus 1 No’lu T Tipi C.İ.K.: Erdal Emeç, Fesih Tekin, Deniz Özdemir, Mehmet Fatih Bingöl, Serhat Yıldırım, Murat Karaaslan, Halef Yiğit, Oktay Gül.

Tarsus 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Çetin Uslu, Mervan Sungur, Hamdullah Turan, Muhammet Osman.

Tarsus Kadın Kapalı T Tipi C.İ.K: Dilan Yıldırım, Menal Temel, Nurşen Tekin, Hatice Kaymak.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Mazlum Selçuk, İsmet Taş.

Tokat T Tipi C.İ.K: Hasan Salık, Mehmet Emin Oğur, Önder Al, Zeki Temel.

Trabzon M Tipi C.İ.K: Mehmet Emin Seyrek, Mehmet Sabri Yakut.

Ceyhan M Tipi Kapalı C.İ.K: Şahin Tan, Burhan Çelik,

Edirne F Tipi Kapalı C.İ.K: Hakan Adıgüzel, Derviş İsmail, Osman Şahin.

6 OCAK

Şanlıurfa 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz.

8 OCAK

Bafra T tipi C.İ.K: Kinyas Atiman, Sinan Salhan, Rıdvan Kılıç, M. Sıddık Özbakış, Halit Çankaya, Abdullatif Teymur.

15 OCAK

Bakırköy Kadın Kapalı C.İ.K: Nesrin Akgül, Gurbet Ektiren.

Kandıra 1 nolu F Tipi C.İ.K: Sebahat Tuncel, Selma Irmak.

Tarsus Kadın Kapalı C.İ.K: Dilbirin Turgut, Leyla Teymur.

16 OCAK

Bolu F Tipi C.İ.K: Ahmet Emin Eren, Hayri Demir, Hüseyin Barsak, Selami Kılıçaslan, İsmail Kocaman.

Bursa H Tipi C.İ.K: Mithat Tunç, Metin Çakır, Sinan Gökçe, Nurullah Yılmaz.

Şırnak T tipi C.İ.K: Hakan Kutluk, Agit Bilik, Osman Beytur.

Tarsus 3 nolu T Tipi C.İ.K: Cevzet Derez, Suat Uğur.

Antalya L Tipi C.İ.K: Serhat Tuncer, Şerafettin Doğan.

Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı C:İ:K: Murat Güntürk, Mahfuz Biçen, Necdet Güler, Vedat Hessas, Nurtekin Korkmaz, A. Rahim Baybars.

17 OCAK

Patnos L Tipi C.İ.K: Veli Cindal, Emre Yalçın.

18 OCAK

Kepsut L Tipi C.İ.K: Mazlum Cesur, Muhtesim Ertuğrul, Tarık Alıcı, Mehmet Aşkara.

Burhaniye D Tipi C.İ.K: Hüseyin Duman, Ali İhsan Dost.

20 OCAK

Bayburt M Tipi Kapalı C.İ.K: Zeynep Topçu, Tuğba Can, Serfiraz Demirer.

Eskişehir H Tipi Kapalı C.İ.K: Cihan Alkan, Davut Barin, Mustafa Filitoğlu

21 OCAK

Ereğli T Tipi Kapalı C.İ.K: Faik Budak, Ömer Sipek.

25 OCAK

Kayseri Kadın Kupalı C.İ.K: Sinem Oğuz, Yazgül Şahin, Yaprak Taşçı.

Maltepe 2 No’lu L Tipi C.İ.K: Velat Kazanççi, Uğur Onur.

Şakran 1 No’lu T Tipi C.İ.K: İlhami Çınar, Engin Ulugana, Serbülent Yalın.

Şakran 3 No’lu T Tipi C.İ.K: Faik Kımış, İsmail Genç, Mehmet Ümit, Suat Gürbüz, Uğur Ataman.

Şakran 4 No’lu T Tipi C.İ.K: Serkan Şahin, Murat Devran Makas, Enver Ahmet, Abdullah Gür, Barış Önen, Mehmet Emin Dağ, Yasin Aka.

Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı C.İ.K: Veysi Denizhan, İhsan Taşdelen, Erkan Taşkan.

Çankırı E Tipi Kapalı C.İ.K: Ersin Sömer, Aziz Baday

26 OCAK

Antalya L Tipi Kapalı C.İ.K: Gurbet Öztürk, Hacire Çay.

27 OCAK

Gümüşhane E Tipi C.İ.K: Hüseyin Bingöl, Hamza Arzuman, Reşit İlhan, İmdat Bingöl, Halil Öztek.

28 OCAK

Gaziantep L Tipi C.İ.K: Abdullah Kurt, Uğur Coşar, Şaban Yener.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Ramazan Özlü, Velat Duman.

31 OCAK

Şırnak T tipi C.İ.K: Önder Poyraz, Salih Kutluk, Hakan Petekkaya.

4 ŞUBAT

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Reşit Teymur.

Gebze Kadın Kapalı C.İ.K: Besiye Özer, Mukaddes Çelik, Ruşen Erdem, Hediye Yayık, Sibel Uçar, Şadiye Manap.

5 ŞUBAT

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli C.İ.K: Mahsum Ceylan.

14 ŞUBAT

Antalya L Tipi Kapalı C.İ.K: Emre Can Demir, Enes Adlım, Harun Ölmez, Selim Keği.

15 ŞUBAT

Şakran 2 No’lu T Tipi C.İ.K: Ulaş Özaykan, Hekim Demli, Sinan Koyuncu, Ferhat Öndeş, Behruz Şucayi.

Şakran Kadın Kapalı C.İ.K: Remziye Polat, Azime Işık, Şehrivan Çoban.

Tarsus 1 No’lu T Tipi C.İ.K.: Bişar Bilen.

26 Şubat’ta PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, hükümetin Öcalan’a yönelik tecrit konusunda adım atmaması nedeniyle başlatılan açlık grevi eylemlerinin 1 Mart (bugün) itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağını duyurmuştu. Bugün itibariyle cezaevlerinde kaç tutuklunun daha süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacağının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.