DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

İstanbul Barosu YSK’nin kararına karşı ‘Adalet Nöbeti’ eylemi başlattı

07.05.2019
A+
A-
İSTANBUL – İstanbul Barosu, YSK’nin İstanbul kararına karşı “Adalet Nöbeti” eylemi başlattı. Seçimlerin yenileneceği 23 Haziran’a kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, “seçimin kendisi değil, iptal kararı şaibelidir” dedi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimi iptal etmesine tepki gösteren İstanbul Barosu seçimlerin yenileneceği 23 Haziran’a kadar her gün İstanbul Barosu Merkez Binası önünde dayanışma nöbeti tutulacak. 20.00-21.00 saatleri arasında tutulacak nöbette çeşitli etkinlikler yapılacak. Bu akşam ilki düzenlenen nöbete İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, baroya üye avukatlar ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
‘İPTAL KARARI ŞAİBELİDİR’
 
Burada açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, YSK’nin verdiği seçim yenileme kararının hukuki dayanağının olmadığını ve YSK’nın içtihatlarıyla çelişen bir karar olduğunu söyledi. Kararın siyasal iktidarın baskılarıyla alındığını belirten Durakoğlu, “Baromuz, kararın gerekçesini irdeleyerek hukuksal bir tahlile tabi tutulmasını gereksiz bulmaktadır. Kararı veren kurulun böyle bir saik taşımadığı açık iken, hukuk kurumumuza özgü ciddiyetimizi bu yöneltmeyi doğru bulmamaktayız.  
Bu nedenle, süreç itibariyle ifade edilebilir ki, bu seçimin kendisi değil, iptal kararı şaibelidir. Ancak açıkça vurgulamalıyız ki bu karar, basit bir ‘seçim yenileme’ kararı değil, demokrasimize ilişkin geleceğimizi şekillendirecek denli köklü sonuçları doğuracak nitelikteki bir tercihtir. Bu karar ile açıkça görülmüştür ki, demokrasinin en temel güvencesi konumunda bulunan sandık, ‘değiştirebilme yeteneğinden’ yoksundur. Oysa sandık; sadece ‘seçebildiği’ taktirde değil, onunla birlikte ‘değiştirebildiği’ taktirde bir demokrasi enstrümanı olabilir. Bu karar, sandığın değiştirebilme gücünün yok edildiği bir ortamı oluşturmaktadır” diye konuştu. 
 
EYLEM VE ETKİNLİKLER
 
“Bu gidişata ilişkin kaygılarımız nedeniyle, demokrasimize sahip çıkmak üzere 23 Hazirana kadar etkin bir tavır sergilemek kararındayız” diyen Durakoğlu, 23 Haziran’a kadar yapılacak eylem ve etkinlikleri madde madde sıraladı. 
 
Yapılacak eylem ve etkinlikler şöyle: 
 
“*  İstanbul Barosu, Türkiye’deki bütün avukatlara çağrı yaparak, bir yandan toplumun bilgilendirmesinde diğer yandan da 23 Haziran günü hukuk güvenliğinin sağlanmasında katkı talep edecektir. Şimdiye değin ‘her Okula bir avukat’ arayışında yaptığımız çalışmaları, ülkemizin her yanından katkı verecek meslektaşlarımızla birlikte, bu kez ‘her sandığa bir avukat’ hedefi ile sürdürmeyi planlamaktayız.
 
* Bu amaçla Baromuzun Galata’daki Kültür Merkezi, ‘İstanbul Barosu Seçim Hukuku Üssü’ olarak konumlandırılacak, bir yandan seçim Sürecinde yaşanacak ihlallere hukuki yardım için meslektaşlarımız örgütlenecek, diğer yandan da seçim hukuku bağlamında yardım sağlayacak uzmanların çalışmaları ve sandık eğitimleri yapılacaktır.
 
* İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) ile Sendikalar ve Sivil Toplum Örgütlerine çağrı yapılarak, demokrasi için dayanışma sağlanacak ve ortak etkinlikler planlanacaktır.
 
* İstanbul’daki billboardlarda seçime yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.
 
* İstanbullu seçmenlerin 23 Hazirana yönelik iradelerinin sandığa kusursuz yansıması hedefine yönelik her türlü basın ve iletişim etkinlikleri sergilenecektir.
 
* İstanbul Barosu Merkez Binası önünde 23 Haziran’a kadar her gün 20.00-21.00 saatleri arasında YSK iptalinin hukuksuzluğunun sergilenmesi ve meslektaşlarımız arasında dayanışma oluşturulması için Demokrasi için dayanışma nöbetleri tutulacaktır.
 
* Süreç içinde meydana gelebilecek gelişmeler konusunda yeni etkinlikler planlanabileceği gibi, bu yeni etkinlikler de ayrıca meslektaşlarımıza duyurulacaktır.
 
İstanbul Barosunun tarihsel köklerinden kaynaklanan mücadele geleneği, özünde demokrasi ve hukuk devletinden beslenmektedir.
 
* 23 Haziran seçimlerinin, İstanbul’a Belediye Başkanı seçmenin ötesinde anlamlar taşıdığına dair inancımız, bizi demokrasi mücadelesine mecbur bırakmaktadır. Bu mücadeleyi, son nefesimize kadar sürdüreceğiz.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.