DOLAR 7,0496
EURO 8,3975
ALTIN 462,17
BIST 9,2905
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

İstanbul’da tecrit karşıtı emek, barış ve demokrasi mitingi

03.02.2019
A+
A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve açlık grevindeki tutuklulara ses vermek için düzenlenecek miting için sabah saatlerinde Bakırköy’e gelen halklar alana giriş yapıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ile tutuklulara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapacağı miting için hazırlıklar tamamlandı.

“Emek, barış, adalet için buluşuyoruz” sloganıyla yapılacak mitingde İmralı tecridine karşı “Tecrit karanlığı yarılacak! Özgürlük meşalesi yakılacak! Devrime giden direnişle halklar kazanacak!” sesi yükseltilecek.

E-5 yolundan itibaren miting alanına giden İncirli Caddesi polisler tarafından bariyerlerle kapatıldı. Her sokak başına TOMA ve zırhlı araçlar; cadde üzerine ise atlı polisler konuşlandırıldı.

ÜÇ AYRI NOKTADA ARAMA

Sabah saatlerinde Bakırköy’e gelen yurttaşlar meydana girmek için polislerin kurduğu kontrol noktalarına geçti. Sloganlar ile bekleyişini sürdüren yurttaşlar, alana girebilmek üç ayrı arama noktasında geçiyor.

HDP ilçe binaları önünde kaldırılan araçlarla Bakırköy’e gelen yurttaşlar direniş şarkılarıyla karşılandı. Dev bir platformun kurulduğu alanda ise “Leyla Güven haklıdır, mutlak tecrit kalkmalıdır” pankartı asıldı.

Mitinge onbinlerce kişi katıldı. “Emek, barış, adalet için buluşuyoruz” sloganıyla yapılan mitingde İmralı tecridine karşı “Tecrit karanlığı yarılacak! Özgürlük meşalesi yakılacak! Devrime giden direnişle halklar kazanacak!” sesi yükseltiliyor.

‘LEYLA GÜVEN ONURUMUZDUR’

HDP bayrakları ile donatılan miting alanına gelen yurttaşlar, arama noktalarında beklediği sırada halaya durdu. Arama noktalarından geçen gençler, “Tecridi kır! Faşizmi parçala!” pankartı açarak, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Jin, jiyan azadî”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları atarak alana doğru yürüyüşe geçti. Başka bir grup da “Halklar tecridi kıracak! Emek ve barış mücadelemiz kazanacak! Tecridi kıralım faşizmi yıkalım” pankartları açarak sloganlar eşliğinde alana doğru yürüdü.

Mücadele Birliği “Kürt Türk kardeş” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla arama noktalarına giriş yaptı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ise “Bijî Berxwadana Kobanê” sloganları ile alana doğru yürüyüşe geçti.

TECRİDE KARŞI SLOGANLAR BİR AN OLSUN DİNMİYOR

Öcalan lehine sloganlar ile alana giriş yapanlar miting alanında halay çekti. Kadın, çocuk, yaşlı herkesin bir araya geldiği mitingde İmralı tecridine karşı sloganlar bir an olsun dinmiyor.

ALAN HINCA HINÇ DOLDU

“İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak” diyen İstanbullular, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nı doldururken, alana sığmayan kitle caddelere taştı. Halkın alana sığmaması üzerine platformdan sık sık uyarılar yapıldı.

Mitingde tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da taşındı. Coşku ve İmralı tecridine karşı öfke ise her geçen dakika yükseliyor.

‘HER ZAMAN ALANLARDAYIZ’

Alanda bulunan iki yurttaşın aralarında konuşurken “Her ne kadar baskı olsa da biz her zaman alanlardayız. Bizi dar meydanlara değil, en görkemli alanlara çağırın” demesi dikkat çekti.

LEYLA GÜVEN HALKA SESLENECEK

“Faşizme karşı direnelim özgürlüğü kazanalım” dev parkartının açıldığı miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. HDP’li onlarca milletvekilinin katıldığı mitingde çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

LEYLA GÜVEN KİTLEYİ SELAMLADI

Leyla Güven miting alanına canlı bağlanarak halka seslendi. Sağlık sorunları nedeniyle kısa konuşan Güven, “Hepinizi Amed zindanının direniş ruhu ile selamlıyorum. İyi ki varsınız. Yaşasın halkların kardeşliği” dedi.

TEMELLİ: DEMOKRASİ İÇİN TECRİT YIKILMALI

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuşması ile devam eden mitingde, HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu da halka hitap edecek. Ardından 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven mitinge canlı bağlanacak.

HDP’li vekiller ve siyasi parti temsilcilerinin halkı selamlaması ile devam mitingde HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, alanı dolduranlara seslendi.

Temelli’nin konuşmasının satır başları şöyle: “Ülkenin her yerinden adaletsizlik fışkırıyor. Ülkenin her yerini adaletsizlik zap etmiş. Bu zulme karşı direniş devam ediyor. Bu direnişin en önünde yürüyen açlık grevi ile tecridi yıkmak için direnen Leyla Güven’e buradan selam olsun.

Çok iyi biliyoruz ki bu ülkeye barış, adalet, demokrasi gelecek ise öncelik bu tecrit yıkılmalı, bu tecride son verilmeli. İşte Leyla Güven 88 gündür bu sesi yükseliyor. Buradan kendisine söz veriyoruz; bu tecridi kıracağız. Bu onurlu mücadeleyi 76 gündür sürdüren Nasır Yağız, bu onurlu mücadeleyi 50 gündür cezaevlerinde sürdüren zindandaki yoldaşlarımıza, 20 gündür direnen Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’a selamlarımızı gönderiyoruz.

TECRİT TÜRKİYE’YE UYGULANIYOR

Bu yükselen direniş sesine ses katmalıyız. 88 gün oldu. Bu eylem büyük sorunlara yol açmadan yetkililere çağrı yapıyorum. Gasp edilen haktır, hukuktur. Bu sese bir an önce ses verin. Aile görüşleri ve avukat görüşleri bir an önce yapılsın. Bu tecrit devam edene kadar bu direnişi büyüteceğiz. Bu tecrit Türkiye’ye uygulanıyor. Kadınlara, işçilere tecrit uygulanıyor.

SEVDAMIZ DEMOKRATİK CUMHURİYETTİR

Bizim bir sevdamız var, bir fikrimiz var. Bizi yan yana getiren bu sevdamız, bu fikrimizdir. Bizim sevdamız demokratik cumhuriyet, demokratik ulustur. Bu fikriyatı bu gün büyüttük ve Türkiye’nin her tarafına yaydık. Selam olsun bu fikrin sahibine, selam olsun İmralı’ya, selam olsun Sayın Öcalan’a. İşte o nedenle tecridi kıracağız.

TÜM SORUNLARIN KAVŞAĞINDA TECRİT VAR

Bu ülkede yaşanan tüm sorunların kavşağında tecrit vardır. Tecrit kırılmadan Kürt meselesinde çözüm üretmek mümkün değildir. Kürt sorununda çözüm istiyorsanız tecridi kaldıracaksınız. Bu ülkenin tüm insanları 2013-2015 yılları arasında çok önemli bir şeye tanıklık etti. Barışın olabileceğine inandı. Umudunu yükseltti.

İKTİDARDA KALMANIN YOLUNU SAVAŞTA ARIYORLAR

2013-2015 yılları arasında atılan o büyük adımlara rağmen bu iktidar karanlık köşelerde çökertme planları hazırlıyorlarmış. İktidarda kalabilmelerinin yolunu Kürt savaşında buluyorlardı. Onun için tecridi kırmamız. Leyla Güven’in sesine ses katmamız lazım. Eğer buna ses veremezsek bu ülkede insanlar daha derin acılar yaşayacak.

VERDİĞİNİZ KARARLARI TANIMIYORUZ

Bu ülkede artık bir yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı yok. İnsan hakları ihlalinde dünya birincisiyiz. Devlet bizzat hukuku çiğniyor. Bununla da yetinmiyor uluslararası mahkemelerin kararlarını yok sayıyor. AİHM’in Demirtaş kararını tanımıyor. Adalet o denli tükenmiş ki her önüne gelene ceza veriyorlar. Sayın Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak’a 14 yıl ceza veriyorlar. Bu kararları tanımıyoruz. Siz yargıya talimat vererek suç işliyorsunuz. Mahkemelerde bu suça katılıyorlar. Bu ülkeye adalet geldiğinde bu suçu işleyenleri mutlaka ve mutlaka yargı önüne çıkaracağız.

BARIŞ İSTEYENLER YARGILANIYOR

Barış isteyenler bugün yargılanıyor. Dünyanın her yerinde saygınlıkla anılan hocalarımız, arkadaşlarımız yargılanıyor. Cizre’deki hukuksuzlukları dile getirdiği için Şebnem Korur Fincancı hocamıza ceza veriyorlar. Bunun gibi yüzlerce akademisyene ceza verdiler. Biz geri adım atacak mıyız! Onlar istedikleri kadar bu sesi kısmaya çalışsınlar. Biz inatla, kararlılıkla bu sesi yükseltmeye devam edeceğiz.

AFRİN’DEN ELİNİ ÇEK

Biz diyoruz ki Suriye’nin halkları karar verecek. Kürtler, Türkmenler, Araplar karar verecek. Suriye’den elini çek diyoruz, Afrin’den elini çek diyoruz. Rojava’da Afrin’de bir düzen var. Sen yolsuzluk, savaş politikalarını devam ettirebilmek için Afrin’e girdin. Sen ve senin gibiler, Afrinlerinin rızkına çökenler Afrin’den mutlaka çıkacak.

KADINLARIN KENTİNİ VAR ETMEK İÇİN GELİYORUZ

Bizlerin mücadelesi Suriye için barış içindir. Bizlerin mücadelesi Türkiye’nin toplumsal demokratikleşmesi içindir. Adaletsizlik her yerde. Bu neoliberal düzen devam etsin diye her gün 6 işçi yaşamını yitiriyor. Şimdi çıkmış çevreye duyarlı kentler inşa edeceklermiş. 16 yıldır bu kentleri yönetmiyorlarmış gibi. Kim bunların arkasından gidecek. Şimdi kentleri bunlardan kurtarmanın zamanı geldi. Kadınların kentini var etmek için geliyoruz.

KAYYUMLARI SÜPÜRÜP ATACAĞIZ

Kadına yönelik şiddet her geçen gün yükseliyor. Bu erkek egemen iktidar kadına yönelik nefret söyleminin önünü açıyor. Çünkü faşizm emeğe karşıdır, kadınlara karşıdır. Bunların kentlerimizden süpürüp atacağız. Bunlar kayyumculardır. Bunlar halkın iradesini gasp edenlerdir. Halkımızla yerellerde bunları kazıp atacağız. Sadece belediyeleri almakla değil, yerel demokrasiyi inşa edeceğiz. Yönetende biz, yönetilende biz olacağız.

ÜLKEYİ KURTARMAK İÇİN 31 MART ÇOK ÖNEMLİ

Sadece belediyeleri almakla kalmayacağız. Batı da AKP-MHP iktidarını gerileteceğiz. Doğa talanına son vermek için mücadele edeceğiz. Yerellerde iktidara gelmek, tecride son vermek demek. Bir başka Türkiye’yi hep birlikte var etmek demek. Bu ülkeyi kurtarmak için 31 Mart çok önemlidir. Her şeyi tekleştiren bu zihniyete karşı tüm farklılıklarımızla buradayız demektir.

Biz bu mücadeleye herkesi çağırıyoruz. Gelin hep birlikte demokrasiye ulaşalım. Nasıl ki 16 Nisan’da başardık, 24 Haziran’da da yarım bıraktığımız işi bu defa tamamlayacağız.

ONLAR SALDIRDIKÇA GÜÇLENİYORUZ

Güç birliği için HDP olarak elimizden geleni yapalım dedik. Cumhur İttifakı kendi seçmeninin hakkını bile savunmuyor. Halkımızla güç birliğini kurduk. Gerekli tüm adımları attık. Halkımızla birlilkte sandığa gideceğiz. Aday göstermediğimiz yerde mücadelemizi sürdüreceğiz. Şimdi bu mücadeleyi gördüğü için bize saldırıyor. O saldırdıkça biz güçleniyoruz. HDP halktır halk burada. Bunu yok etmeye kimsenin gücü yetmedi, bundan sonrada kimsenin gücü yetmeyecek.

Kürdü ile Türkü ile, Ermeni, Alevi ve Sünni’siyle yanayız. Güçlüyüz. Bu ülkede emeğin hakkı için, kadınların eşit temsili için, bu ülkede güzel günler görmek için buradayız.

OYLARI ÇALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Kendisi yetmiyormuş gibi bir de bakanları var. İçişleri bakanı var ya. Varı yoku bize saldırmak, bizi suçlamak. Sen önce Suruç devlet hastanesine bak. HDP’nin adını ağzına alıyorsun. Birde tutturmuşlar güvenlik politikaları. Bunların ağzından güvenlik kelimesi çıktığı zaman bilin ki orada suç vardır. Ne sizi ne de güvenliği istiyoruz. Seçim güvenliği diyorlar. Bunlar oyları çalmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz.

YOLSUZLUKLARINI DEŞİFRE ETTİK

Yolsuzluklarını deşifre ettik. Önce 56 bin dediler, sonra 91 bin oy dediler. Şimdi 91 bin oyu iptal edecekler. Bu halk sizi kırıp atacak ve bu tecridi de kıracak.

SANDIĞA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Hep birlikte sandığımıza da oyumuza da sahip çıkacağız. 1 Nisan’da Selahattin’e, Sebahate kavuşacağız. 1 Nisan’da bu ülkede özgürlük türkülerini hep birlikte söyleyeceğiz.”

Temelli konuşmasını Nazım Hikmet Ran’ın “dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet…” dizeleri ile sonlandırdı.

MİTİNG SONA ERDİ: İŞTE ÖNE ÇIKANLAR

Mitingin sona ermesinin ardından kitle dağılırken, slogan attığı gerekçesiyle en az 11 kişi arama noktalarında gözaltına alındı.

On binlerin katıldığı mitingde öne çıkanlar ise şunlar oldu:

* Miting öncesi alana çıkan tüm yollar polislerce bariyerlerle kapatıldı. Mitingin yapıldığı Bakırköy Özgürlük Meydanı’na çıkan tek cadde olan İncirli Caddesi’nin etrafı da bariyerlerle kapatılıp, çevresine onlarca TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Mitinge katılanlar arama noktalarında uzun süre bekletildi.

* Arama noktalarında yurttaşlar, sloganlar eşliğinde alana girdi.

* Alana ilk girişten, mitingin sonuna kadar “Bê Serok jîyan nabe”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları susmadı.

* Mitinge her kesimden katılımlar oldu. Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri alanda pankartlarıyla yer aldı.

* Bir çocuğun elinde “teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür” dövizi alandakilerin ilgi odağı oldu.

* Tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da alanda yerini aldı. Fotoğraflar bir süre sonra platformun önüne konuldu.

* Alanda, “Tecridi kır, faşizmi parçala” ve “Barışa tecrit uygulanamaz” pankartları gençler tarafından taşındı. Alanda gençlerin çoğunlukta olması dikkat çekti.

* “Leyla Güven haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır” pankart ve dövizleri ile alanın her tarafından karşılaşmak mümkün oldu.

* Miting alanının yetersiz kalması üzerine kitle İncirli Caddesi’nde toplanmaya başlandı. Miting alanına giremeyenler için yer açılması için sık sık anonslar yapıldı.

* Genç kadınlarda “özgür yaşam özgür kadınla mümkündür” pankartı açtı.

* Mitinge Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli gibi çevre kentlerden de katılımlar oldu.

* Alanda yapılan konuşmalarda Türkiye’nin tüm sorunlarının kaynağında İmralı tecridi yattığı, Türkiye’nin demokrasisi ve barışı için İmralı tecridinin bir an önce kaldırılması vurgusu yapıldı.

* 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ilk defa bir mitingde halka seslendi. Bir kaç dakikalık Güven’in konuşması sırasında alan sessizliğe büründü.

* Sanatçıların seslendirdiği ezgilerde de Leyla Güven’in direnişi ile karşılaşmak oldu. Tüm ezgilerde Leyla Güven’in direnişine vurgu yapıldı.

* Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 50 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklularda mitinge kısa bir mesaj gönderdi. Mesajda, “Direnişimiz mutlaka kazanacak” denildi.

* Diyarbakır’dan sonra İstanbul’da on binlerin katıldığı mitingde hükümete, “İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak” mesajının verildi.

HALKLAR BİR KEZ DAHA SESİNİ YÜKSELTTİ

Mitinge ilişkin değerlendirmede bulunan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, “Oldukça coşkulu bir mitingdi. On binler bir araya geldi. İstanbul adeta sel olup aktı miting alanına. Kürt halkı ve devrimci halklar bir kez daha Leyla Güven şahsında bütün direnen önderlerinin takipçisi olduklarını gösterdiler. Gün boyu verilen mesajlar netti. İmralı tecridine karşı olan halklar bir kez daha seslerini yükselterek, Leyla Güven ve yoldaşlarının talebinin karşılanmasını istedi” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.