DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İzleme Heyeti ve Kriz Koordinasyonu: Bayram gerekçesiyle sevkler durmuş

31.05.2019
A+
A-
İSTANBUL – Açlık Grevlerini İzleme Heyeti ve Marmara Kriz Koordinasyonu, Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırılan açlık grevlerine ilişkin hazırladıkları raporu paylaşarak, 6 gündür hiçbir ilerlemenin olmadığını kaydetti. Koordinasyon, tutukluların hastanelere sevki bayramdan sonraya bırakıldığını belirtti. 
 
Açlık Grevlerini İzleme Heyeti ve Marmara Kriz Koordinasyonu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırılan açlık grevlerine ilişkin hazırladıkları raporu İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde yaptıkları basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıya, “Açlık grevi eylemcilerinin tıbbı ve hukuki takip hakkı sağlansın” pankarttı asıldı.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, bitirilen açlık grevlerinin üzerinden bugün itibarıyla 6 gün geçtiğini söyleyerek, “Açlık grevi süresi kadar sonrası da önemli. Hali hazırda bize yansıyan bilgilerden bu sürecin iyi yönetilmediğini, bakanlığın ve bakanlığın yerel teşkilatlarının bu anlamda gerçek bir hazırlık düzeylerinin olmadığını ve iş birliğine açık olmadıklarını gördük. Yaşanan sorunları çok zor aşıyoruz. Özellikle bazı cezaevlerinde özel tutumlar geliştirildiği ve gerçek anlamda süreci, krizi yönetme ve açlık grevi ve ölüm orucu eylemcilerinin sonrasındaki sağlık risklerini ortadan kaldırılmaya yönelik hassas bir yaklaşım ortaya koymadıklarını ifade etmek gerekir” diye belirti. Bayram boyunca revirin açık olması gerektiğini vurgulayan Koçyiğit, “Yeterli düzeyde personelin bulundurulması gerekiyor. Olası acil durumlarda da hızlı müdahale, hızlı sevklerin yapılaması için bir teyakkuz halinde olunması gerekir. Bu bizim için çok önemli. İlk 3 ay süreç çok kritik. Kantinin bayram süreci boyunca açık olması gerekir. Kantin alışverişlerini ihtiyaçlarına göre yapmadıklarını gözlemledik. Bayram boyunca kantinlerinde açık tutulması ve kantinde açlık grevinden sonra yiyecek uygun ürünlerin bulundurulması hayati derecede önemlidir. Yine birçok yerde sevk edilmesi gerekenlerin bayram tatili nedeniyle sevk edilmediklerini ve birçok sevkinde bayramdan sonra kaldığı bilgileri geliyor. Bayram bir gerekçe olmaması gerekir” diye konuştu. Koçyiğit, tutukluların hastaneye götürülüp getirilirken, yaşadıkları ihlallere dikkat çekerek, bakanlıkların ve yerel teşkilatların ve cezaevi idaresinin işbirliğine açık olması gerektiğine işaret etti.
 
DEVLET YETKİLİLERİNE ÇAĞRI
 
İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri de, çözülmesi gereken sorunların hala çözülmediğine işaret ederek, “Bu sorunların aşılması için milletvekillerinin, avukatların, hekimlerin, bu alanda çalışan pek çok aktörün yürüttüğü çabalar ancak kısmi ya da geçici bir takım çözümler üretimi sağlıyor. Esas olarak idarenin, bakanlığın sorunu toptan çözme noktasında bir yaklaşımının olmaması bir sorun olarak karşımızda. Bu sorunların ana nedeni de bu” dedi. Hala hastaneye sevk edilmemiş tutukların olduğunu hatırlatan Yoleri, “Hala doktorla karşılaşmamış doktorlar var” dedi. “Sağlığa ve tedaviye erişim hakkının kısıtlanması anlamına gelen bu tablonun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz” diyen Yoleri, “Tedavinin aksaması ya da gecikmesinin yaşam hakkı baştan olmak üzere sağlıklı yaşamı ortadan kaldırabilecek kimi ciddi sakıncalar içerdiğinin altını çiziyoruz. Çünkü 1996 ve 2000 tarihli açlık grevleri sonrasındaki deneyimler bize bu tür durumlarda sorunların 2 ya da 3 sonra ortaya çıkabildiğini göstermektedir” diye ifade etti. Bakanlık, cezaevi idarelerini ve devlet yetkililerine seslenen Yoleri, “Üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Hiçbir ayrım gözetilmemeden mahpusların hakları tanınmalı. Demokratik kamuoyu bu süreçteki takibin hassasiyetini sürdürmeli” diye belirtti.
 
‘B VİTAMİNİ BU SÜREÇTE DE ÖNEMLİDİR’
 
İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ekmez, Açlık grevinin bittiği ilk günden bu yana çok büyük bir gelişmenin olmadığını ifade ederek, “Açlık grevi sonrası beslenmeye geçiş süreci çok kritik bir süreç. Neredeyse açlık grevinin takibinden daha önemli bir süreçten bahsediyoruz. Sağlık ve Adalet Bakanlığı iletişime açık değil. Yerellerde il sağlık müdürlükleriyle görüşmüş değiliz. Cezaevindeki meslektaşlarımıza henüz ulaşmış değiliz. Açlık grevi sonrasındaki takip önemli bir takip. İçerisinde nörologların, dahiliyeci, diyetisyenlerin, metabolizma uzmanlarının olduğu bir grup tarafından yönetilmesi gerekiyor. Cezaevlerinden gelen bilgiler bu denetimin yapılmadığını gösteriyor. Mahpuslara normal günlük yiyecekler çıkarıyor ve mahpuslar bunun içerisinde tüketebileceklerini yiyorlar” diye konuştu. Yetkililerin sorumluklarını yerine getirmediğine dikkat çeken Ekmez, “Cezaevlerinde kendi, Sağlık Bakanlığının protokolüne uyulmadığını gördük. Cezaevleri idaresinin sevklere uymadığını gözlemledik. B vitamini önemli Silivri’den açlık grevinden sonra verilmediğini gördük. B vitamini bu süreçte de önemli. Kalıcı sakatlıklarla karşılaşabiliriz” diye belirtti. Meslektaşlarına seslenen Ekmez, “Bağımsız hekimlik, iyi hekimlik çerçevesinde yaklaşılmalıdır” dedi.
 
‘YASALARINA UYMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ’
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Rengin Ergül, “Açlık grevindeki mahpusların talebi Türkiye’nin kendi yasalarını uymasıydı. Türkiye’yi kendi yasalarına uymak durumunda bırakan grevciler şuanda yine Türkiye kendi yasalarına uymadığı için sağlığa erişim noktasında sorun yaşıyorlar. Tecrit yaşanıyordu, tecride karşı Türkiye’yi kendi yasalarını uyması noktasında adım attırdılar. Şimdi biz Türkiye’nin yine cezaevindeki grevciler için sağlık hakkı kapsamında kendi yasalarını uyması adım attırmaya çalışıyoruz. Aslında sürekli aynı senaryonun içinde siyasal iktidara kendi hukukunu uyması noktasında adım attırmaya çalışıyoruz” dedi. Tutukların yaşadıklarına işaret eden Ergül, suç duyurularını yapmaya devam edeceklerini söyledi.
 
‘KALICI SORUNLAR OLABİLİR’
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Anadolu Şube Başkanı Erdal Güzel ise Toplumsal sağılığa dikkat çekerek, 3 bin kişinin açlık grevinde olduğunu belirtti. 3 aylık bir süreçte olduklarını ifade eden Güzel, siyasi partileri işaret ederek 3 aylık süreçte müdahale edilmediği takdirde cezaevinde bulunan 3 bin insanın ciddi sağlık problemleri olacaktır. Bu kendi vicdanımız içinde gerekli olan bir şeydir” dedi. Güzel siyasi partilere
 
‘YETKİLİLER YA GÖRÜŞMEDİ YA DA DİNLEMEKŞE YETİNDİ’
 
Konuşmaların ardından hazırlanan rapor basın ile paylaşıldı. 26 ile 31 Mayıs tarihlerini kapsayan raporda “İlk gün yapılan görüşmeler sonucu ulaşılan hastaneler ve hapishanelerde hiçbir hazırlık olmadığı gibi, yetkililerin, Bakanlıktan bir talimat almadıkça hazırlık yapamayacakları ve Bakanlıklardan da böyle bir talimat verilmediği öğrenildi.  Uzun açlık sonrası, tedavinin ve uygun beslenmenin sağlanmaması durumunda yaşam kaybı da dahil kalıcı hastalıklar gelişme riski oldukça fazla olduğundan, durumun aciliyetini anlatmak ve uygun yeterli hazırlıkların acilen tamamlanmasını sağlamak üzere Valiler ve bakanlık yetkilileri ile görüşme talepleri iletildi. Ancak bu talepler yerini bulmadı. Yetkililer ya görüşmedi, görüşülebilen sınırlı sayıda yetkili ise sorunları sadece dinlemekle yetindiler” ifadelerini yer verildi.
 
‘HALA HASTANEYE SEVK YAPILMAMIŞ’
 
 Raporda, “Açlık grevi sonlanalı 6 gün olmasına rağmen, kelepçeli muayene, ring aracı ile hastaneye sevk, yeterli tetkiklerin yapılmaması, hapishane revirinde tedavi, uygun olmayan besin maddelerinin verilmesi sorunları halen aşılamamıştır.  Çok sayıda mahpus halen hastaneye sevk edilmediği gibi günlük tıbbi takip sonlandırıldığından, ancak yoğun ağrı ya da önemli şikayetler ortaya çıktığında hapishane idaresinin oluru ile revire çıkabilmektedirler” denildi.
 
Raporda Marmara Cezaevi’nde bulunan cezaevlerinde gün gün neler yapıldığına yer verildi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.