DOLAR 7,3172
EURO 8,6407
ALTIN 477,41
BIST 9,5729
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Kadınlar: Bu gidişatı değiştireceğiz

07.03.2019
A+
A-

Kadın platformları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin yapılan eylem ve etkinliklerde, erkek egemen zihniyetin yarattığı tahribatlara karşı kararlı mücadele mesajları verildi. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Bu gidişatı değiştireceğiz” diyerek kadınların tutumunu özetledi.

İllerde kurulan kadın platformları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenledikleri eylem ve etkinliklerde erkek egemen sisteme karşı verilen mücadelenin yükseltileceği dile getirildi.

URFA

Urfa İl Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün de katıldığı açıklamada, kadınlar, “Özgür kadın, özgür toplum, özgür yaşam” pankartı açtı.

Kadınlar adına ilk olarak konuşan Dilek Polat, halkları düşmanlaştıran, kutuplaştırıcı, ayrımcı politikaların ve savaşın gölgesinde yaşamlarının yok edilmesine, kendi gibi düşünmeyen herkesi vatan haini gören ve hedef gösterenlere karşı barış içinde yaşam hakkına sahip çıktıklarını söyledi.

“Sözümüzle, itirazlarımızla, haklı mücadelemizle ve haklı taleplerimizle sesleniyoruz” diyen Polat, kadınların taleplerini şöyle sıraladı: “Eşit işe, eşit ücret sağlanmalı. İş yerinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemeler yapılmalı. Esnek-güvencesiz-kayıt dışı ve taşeron çalışmaya, kiralık işçilik uygulamasına son verilmeli. Güvenceli iş, güvenli yaşam koşulları sağlanmalıdır. Kapatılan kamu kreşleri açılmalı, kadın veya erkek olduğuna bakılmaksızın en az 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde gündüz bakım evi ve kreşler açılmalı. Kadın Bakanlığı kurulmalı, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı önleyici yasal düzenlemeler acilen yapılmalı. OHAL komisyonu derhal lağvedilmeli, KHK’lerle haksız hukuksuz yere işten çıkarılan tüm emekçiler görevlerine iade edilmeli.”

Polat’dan sonra konuşun Milletvekili Ayşe Sürücü de, OHAL ve KHK’lerle 25 bin kadının ihraç edildiğini belirterek, “AKP iktidar olduğu süre içerisinde kadın katliamları yükseldi. Ancak biz kadınlar bu sistem içinde kadını yok sayan her türlü politikaya karşı mücadelemize devam edeceğiz. Yine bu iktidar döneminde sokaklarda kadınlar katledildi ve bedenleri teşhir edildi. Taybet Ana’nın bedeni günlerce sokaklarda kaldı. Hanım Tuğluk’un bedeni mezardan çıkarıldı. Binlerce annenin çocukları zindanlarda. Bu kadar baskı ve ölüme rağmen hala kadınlar direniyor” dedi.

Sürücü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in süresiz dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekerek, “Leyla Güven’in tek bir isteği var bu istek de Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi ve tecridin kalkması. Leyla Güven’in isteği Türkiye’nin kanunlarında olan bir madde. 8 Mart’ta Adalet Bakanlığı’na çağrımızı yeniliyorum, yasalara uyun. Bu bağlamda güçlü bir şekilde bu gidişatı değiştireceğiz. Kadınların öncülüğünde özgür ve demokratik, ekolojik bir yaşam süreceğiz bu topraklarda” diye sonuştu.

Kadınların etkinliği erbane eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

VAN

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ile çok sayıda kadın Van’da karanfil dağıtarak, kadınları yarın yapılacak 8 Mart mitingine davet etti. HDP İpekyolu ilçe binasında bir araya gelen kadınlar, kar yağışına rağmen zılgıtlarla Cumhuriyet Caddesi’ne indi. Yarın saat 11.00’de Musa Anter Barış Parkı’nda yapılacak mitinge kadınları davet eden Buldan ve beraberindekiler, yurttaşlardan yoğun ilgi gösterdi. Sık sık “ Jin Jiyan Azadî” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarını atan kadınlar, cadde boyunca karanfil ve bildiri dağıttı.

KARS

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Kadın Meclisi, 8 Mart vesilesiyle kadın buluşması düzenledi. Bir düğün salonunda düzenlenen etkinliğe Kars Belediyesi eşbaşkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in de katıldığı buluşmada kısa bir konuşma yapan Alaca, kadınların HDP’deki rolüne dikkat çekti.

HDP’nin eşbaşkanlık sistemine de değinen Alaca, “Kadınların siyasette yer aldığı eşbaşkanlık modelimiz ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kadını yaşam alanının dışında tutmak isteyen erkek egemen siyasete rağmen eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet modeli oluşturduk. Partimizin bu paradigması tüm dünyada örnek gösterilen önemli bir başarı olarak kabul ediliyor. Kadınları yaşamanın dışına itmeye çalışan siyasi iktidara rağmen biz yaşamın her alanında var olmaya devam edeceğiz. Üreten biziz yöneten biz olacağız” diye konuştu. Buluşmanın ardından HDP’li kadınlar, kent merkezindeki kadın esnaflara karanfil dağıttı.

BATMAN

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yarın Batman eski Şehir Stadyumu yanında bulunan alanda miting düzenleyecek. Saat 13.00’te başlayacak mitinge çok sayıda kadının katılması bekleniyor.

Mitinge ilişkin çalışmalarını sürdüren HDP’li kadınlar, Turgut Özal Bulvarı üzerinde bildiri dağıtarak mitinge katılım çağrısında bulundu. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar, HDP il binası önünde bir araya geldi. Buradan erbaneler eşliğinde yürüyen kadınlar, “Jin jiyan azadî”, “Biji berxadana zindanan”, “Leyla Güven rûmeta me ye” sloganları atarak yürüdü. HDP’nin merkez seçim lokalinde bir süre halay çeken kadınlar, buradan Gülistan Caddesi’ne geçerek bildiri dağıtımına devam etti.

Yürüyüş sırasında kadınların sloganlarını duyan erkekler, ayağa kalkarak kadınları alkışladı.

Öte yandan Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi de, güne ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, kadın avukatların yanı sıra erkek avukatlarda destek verdi. Açıklama yapan Baro Kadın Hakları Merkezi Başkanı Neşe Erpolat, 6284 sayılı düzenlemeye rağmen kadınların öldürüldüğü ve şiddete maruz bırakıldığını ifade ederek, “Batman Barosu, kadınların aile içi ve sosyal rollerinin dengelenmesi adına kadın hakları ve fırsat eşitliği konusunda toplumda ortak bilinç oluşturulmasını sağlamak, insan haklarını gözeterek demokrasinin, hukukun üstünlüğünün sağlanması adına faaliyet yürütmektedir” dedi.

Toplumsal eşitliği sağlamak adına her türlü çabayı göstereceklerini ifade eden Erpolat, “Kadınların şiddete maruz kalmadığı, ötekileştirilmediği, ayrımcılığa uğramadığı bir dünya istiyor ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz” diye konuştu.

MERSİN

Mersin Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü Mersin Oluşumu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile yarın saat 19.00’da Yenişehir Pozcu’da bulunan Kushimato Sokağı’nda “Haklarımızın peşindeyiz. Bir daha eksilmeyeceğiz” şiarı ile gece yürüyüşü düzenleyecek. Kadına yönelik şiddete dur demek ve kadın haklarının kazanımlarının geri alınmasına tepki göstermek için alanlara inecek olan kadınlar, alanlarda kadınların örgütlü gücünü göstermeyi planlıyor. Yarın ki yürüyüşe kadınların güçlü bir şekilde katılımını isteyen kadınlar, “Gelin örgütlenelim. Haklarımızı öğrenelim” diyerek kadınları alana davet etti.

‘HAKLARIMIZ İÇİN ALANLARA’

Günebakan Kadın Derneği ve platform üyesi Zübeyde Akpınar, kadın hakları konusunda ciddi öneme sahip olan 6284 Sayılı Şiddetle Mücadele Yasası gibi birçok hakların hükümet tarafından hedefe konularak tartışıldığını dile getirdi. Cinsiyet ayrımı politikalarını deşifre etmek için alanlarda olacaklarını aktaran Akpınar, “6284 sayılı yasayı yine hükümet tartışmaya açtı. ‘Aile yıkan, yuva yıkan’ yasa olarak tartışılıyor oysa bu yasa kadınların uzun yıllar mücadeleleri boyunca elde ettiği bir yasa. Biz bundan dolayı bu 8 Mart’ta bir kez daha alanlarda haklarımızı haykırmak için alanlara çıkacağız. Bu 8 Mart’ta yine kadına yönelik şiddete karşı bir duruş sergilemek haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmemek için alanlarda haykıracağız” şeklinde kadınlara davette bulundu.

‘İTAAT ETMEYECEĞİZ’

Hükümetin biran önce cinsiyet eşitliğine dönük politikalarında zihniyet değişimine gitmesi gerektiğini de dile getiren Akpınar, “Ne yazık ki devlet yöneticilerinin bu söylemleri yaptığını biliyoruz. Özellikle iktidarın bir belediye adayı kadınlara dönük ‘İtaat edin, rahat edin’ mesajı olmuştu. Bizler alanlarda kadınlar itaat etmeyecek diyeceğiz. Bugün ki zihniyet yüz yıllardır erkek egemen zihniyetin yansımasıdır fakat AKP iktidarı ile bu zihniyet daha fazla kendini gösterdi. Bunu nerden biliyoruz bunu kadın cinayetlerinde ki artışlardan, çocuk istismarında ki artışlardan görüyoruz. AKP iktidarı kadınları yok sayan ve ötekileştiren bir zihniyette yaklaşıyor. Asla kadın erkek eşitliğini savunmuyor. Kadın alanları daraltılıyor. Tüm kadınları 8 Martta alanlarda bekliyoruz biz kadınlar olarak tüm kadınları bu eşitsizliğe ve ötekileştirmeye ve de yok sayan politikalara karşı örgütlemeye çağırıyoruz” dedi.

‘SAVAŞA DUR DEMEK İÇİN ALANLARA’

Kadın Platformu üyesi Hatice Uçar, kadın sorunun evrensel bir sorun haline geldiğini söyledi. Uçar, “Biz emeğimizle sevgimizle büyüttüğümüz çocuklarımızın çıkan savaşlarda yok olmasını istemiyoruz. Biz çocuklarımızın sermayenin kurbanı yapmamak için alanlarda haykıracağız. Bu 8 Mart’ta alanlarda savaşsız, eşitlikçi bir dünya için yine kadın cinayetlerinin son bulması için alanlarda haykıracağız. Çocukları bizler doğuruyoruz bizler bu savaşlara karar vermiyoruz. Yine görülmeyen emeğimiz ve kimliğimiz için alanlarda olacağız. Kadının kimliğini tanıması için haklarını tanıması için 8 Mart’ta alanlarda olması gerekiyor. 8 Mart’ta kadının gücünü gösterelim. Barış için sesimizi duyuralım” diyerek kadınlara çağrıda bulundu.

‘KADINLAR YALNIZ DEĞİLDİR DEMEK İÇİN’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şube Sekreteri Elif Yaşar, “Bir daha eksilmeyeceğiz” diyerek şiddete karşı duruş sergilemek için alanlarda olacaklarını vurguladı. “Kadınların şiddete maruz kalmasını önlemek için, kadınların kendilerini yalnız hissetmemeleri için alanlarda olacağız. Kadın dayanışmasını alanlarda göstereceğiz. Eğitim Senli kadınlar olarak da, kadın cinayetlerinde artış olmasından kaynaklı bu cinayetlerde faile uygulanan iyi hal indirimlerinin karşı için alanlarda olacağız” dedi.

‘CİNAYTETLER POLİTİKTİR’

Kadın cinayetlerinin başından beri politik olduğunu ve bunun bir devlet politikası olduğunu dile getiren Yaşar, “Hükümetin İstanbul Sözleşmesini yine buna bağlı olarak tüm sözleşmelerin yerine getirilmesi için taleplerde bulunacağız. Çünkü biliyoruz bu anlaşmalar yerine getirilirse zaten kadın cinayetleri ve şiddetin önüne geçmiş olacağız. Biz başından beri bu kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz. Çünkü kadın politikaları tamamen erk sistemin politikalarıdır. Kadın cinayetleri devlet politikasıdır. Biz 8 Mart’ta kadın cinayetlerine ve erk politikalara dur demek için alanlarda olacağız” şeklinde konuştu.

ANTEP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında parti binasında kadın buluşması gerçekleştirdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır ve Barış Annelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. 8 Mart’ı anlatan sinevizyonla başlayan etkinlikte kadınlar sık sık zılgıt çekerek “Jin Jiyan Azadî’ sloganı attı. Programın düzenlendiği salona “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” pankartı asıldı.

‘TECRİTİ KADINLAR YIKACAK’

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in yanı sıra yüzlerce tutuklunun PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı bedenlerini açlığa yatırdığını hatırlatan İl Eşbaşkanı Bayındır, bir hükümlünün en temel hakkı olan aile ve avukat görüşü hakkının Öcalan’a tanınmadığını belirtti. Bayındır, “Gerçekten bundan daha insani bir talep olamaz. Tecridin yasalarda, evrensel hukuk kurallarında ve Türkiye’nin AB ile imzaladığı anlaşmalara göre yeri yoktur. Türkiye yasaları ihlal ederek Sayın Öcalan’a mutlak tecridi sürdürüyor. Her direnişin öncüsü olan kadınlar yine tecridi kırma adına başlatılan mücadelenin de öncüsü olacak ve tecridi kadınlar yıkacak” diye konuştu.

‘DİRENİŞİ KIRAMAYACAKLAR’

Bayındır’ın ardından konuşan Milletvekili Güzel ise, şöyle konuştu: “Bu tecrit kalkmayana kadar açlık grevini sürdürecekler. Bu grevin başlamasıyla açlık grevleri tüm zindanlara yayıldı. Arkadaşlarımız içeride ve dışarıda açlık grevindedir. Devlet şuan zor durumdadır. Ne yapacağını bilmiyor. Direnişini kırmaya çalışıyor, ancak kıramıyor. Tecrit kalkmadan bu direniş bitmeyecek. Ancak direnişe daha güçlü destek vermemiz gerekiyor. Leyla Güven’in sağlık durumu ağırlaştı. Leyla Güven’in sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Cezaevindeki arkadaşlara da birçok baskı uygulanıyor. Bu direnişi kırmak için faşist zihniyet elinden ne geliyorsa yapıyor. Ancak bu direnişi kıramayacak.”

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Seyhan ilçesine bağlı Akkapı Mahallesi’nde bulunan Perşembe Pazarı’nda yurttaşlara mitinge davet bildirileri dağıttı. Kadınlar, 8 Mart’ta saat 17.00’de Kasım Gülek Köprüsü’nden başlayıp, Uğur Mumcu Meydanı’nda sona erecek olan yürüyüş ve mitinge herkesi davet etti.

ŞIRNAK

HDP Şırnak Kadın Meclisi, bir süre önce startın verdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İdil ve Cizre ilçelerinde kitlesel şölenler düzenledi.

İdil’de parti binası yanında yer alan boş alanda yapılan şenliğe, Belediye Eşbaşkan adayı Songül Erden ve HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Programın başlamasına dakikalar kala yöresel kıyafet giyerek halaya duran kadınlar sık sık, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana Leylayê” sloganları attı. Soğuk havaya rağmen coşkunun hakim olduğu alanda kadınların Botan bölgesine ait oyunlarla uzun bir süre halaya durması renkli görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

İMİR: KADINLAR DİZ ÇÖKMEYECEK

Çekilen halayların ardından Belediye Eşbaşkanı Erden, kısa bir konuşma yaptı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in eylemini selamlayan Erden, 31 Mart tarihinde kayyumları Ankara’ya göndereceklerini belirtti.

Daha sonra “Bijî berxwedan Leylayê” sloganlraı eşliğinde konuşamasına başlayan HDP’li İmir ise, 8 Mart’ın kadınların isyan ettiği gün olduğuna vurgu yaparak, kadınların erkek egemen zihiyetine karşı asla diz çökmeyeceğini dile getirdi.

CİZRE’DEKİ ŞÖLEN MİTİNGE DÖNDÜ

Cizre’deki kadın şöleni ise, bir süre önce Cudi Mahllesi’nde açılışı yapılan kadın seçim bürosu önünde yapıldı. HDP Cizre İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana Leylayê” sloganları eşliğinde alana yürüdü. Yöresel kıyafetler giyen HDP’li kadınlar, burada da büyük bir coşkuyla karşılandı. HDP Cizre Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu ve HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in de katıldığı kadın şöleni kısa bir süre sonra adeta mitinge dönüştü.

KUTLU: DİRENMEYE DEVAM

Her geçen dakika sayıları artan kadınlar uzun bir süre coşkulu bir şekilde halaya durdu. Burada kadınlara hitap eden HDP Cizre Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu, Güven’in eylemine dikkat çekerek, kadınların 8 Mart’ını kutladı. Bölgede atanan kayyumların ilk önce kadın mücadelesini ve kadın kazanımlarına saldırdığını hatırlatan Kutlu, “Bizler kayyumları geldikleri yere göndereceğiz. Kadın kazanımlarına yapılan saldırılara karşı her zaman direndiğimiz gibi yine direneceğiz. Kadınlar mücadelesiyle kazanacak” diye konuştu.

‘8 MART LEYLA’DIR’

Ardından konuşan HDP’li İmir de, “Bize ‘terörist’ diyorlar. Bu topraklardan gitmemizi istiyorlar. Bu topraklar, sokaklar, dağlar ve ovalar bizimdir. Siz asıl kayyumlarınızı da alıp, gideceksiniz” diye konuştu. İmir, “Bugün de Leyla Güven’in direnişiyle kadınlar mücadele ediyor. Bizler 1990’lı yıllarda da baskı altındaydık, ancak hiçbir zaman geri adım atmadık. Bugün de baskı altındayız. Ama Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan direnişle 8 Mart’a giriyoruz. 8 Mart Leyla’dır” dedi.

SİİRT

HDP, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hastaneler ve mahalleleri ziyaret ederek kadınlara karanfil dağıttı. Etkinliğe, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Siirt Belediyesi Eşbaşkan Adayı Berivan Helen Işık, HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

İlk olarak Güres Caddesi üzerindeki hastaneyi ziyarete giden HDP’liler, hastanenin personeli ve hastalara karanfil vererek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutladı.

‘BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURUYORUZ’

Ardından HDP seçim irtibat bürosuna geçen grup, açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven başta olmak üzere bütün açlık grevcileri için güvercin uçurdu. Burada kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, kadınların şiddete ve haksızlığa karşı her yerde isyanda olduğunu belirtti. Beştaş, “Şu an açlık grevinde olan Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven şahsında açlık grevindeki bütün arkadaşlarımız için bu barış güvercinlerimizi uçurarak bir an önce tecridin son bulması ve taleplerin karşılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Çakmak Mahallesi ve Conkbayır Mahallesini ziyaret eden HDP’liler, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Mahalle sakinleriyle halaya duran HDP’liler, 31 Mart’a kayyumlara gereken cevabı vereceklerini belirtti. Sık sık “jin jîyan Azadi” sloganlarının atıldığı etkinlik, 8 Mart günü gerçekleşecek kadın şölenine ilişkin yapılan çağrıyla sona erdi.

IĞDIR

HDP Iğdır Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Tuzluca ilçesinde bulunan futbol sahasında kadın şenliği gerçekleştirdi. HDP Iğdır Belediye Eşbaşkan adayı Eylem Çelik ve Tuzluca Eşbaşkan Adayı Ayşe Aras Kaynar’ın yanı sıra birçok kadın, genç ve çocuk etkinliğe katıldı. HDP bayraklarıyla süslenen alanda kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Etkinliğe katılanlar sık sık “Jin Jiyan Azadî” sloganları attı.

‘ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ KADINLAR GETİRECEK’

Burada kısa bir konuşma yapan HDP Tuzluca Eşbaşkan Adayı Aras, 8 Mart’ın önemine dikkat çekerek, yüzyıllardan bu yana kadınların eril sisteme karşı direnerek mücadele ettiğini vurguladı. Kadın mücadelesinin hiçbir zaman bitmemesi gerektiğini söyleyen Kaynar, barışı da yine kadınların getireceğini dile getirdi. Kadınların her türlü baskıya, şiddete rağmen özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesini her gün güçlendirerek alanlara çıktığını ifade eden Kaynar, “Bu ülkeye özgürlüğü getirecek yine biz kadınlarız. O nedenle bu mücadele her türlü baskıya rağmen sekteye uğramamalı. Tuzluca ilçesi belediyemize atanan kayyumdan sonra bir Kürt bir de Azeri kadın heykeli kaldırıldı. Barışa tahammülü olmayan bu zihniyeti 31 Martta diğer kayyumlarla birlikte göndereceğiz. Biz yine heykellerimizi dikip kadına yönelik her türlü maddi manevi çalışmaları yürüteceğiz” dedi.
8 Mart nedeniyle yarın saat 13.00’da HDP İl binası önünde toplanılacağını söyleyen Kaynar, yapılacak yürüyüşe tüm kadınları davet etti. Etkinliğin ardından tüm kadınlar Aralık ilçesindeki seçim bürosu açılışına katıldı.

HAKKARİ

Hakkari’de ki 8 Mart etkinlikleri devam ediyor. Bir haftaya yayılan etkinlikler kapsamında kadınlar Çukurca HDP ilçe binasında “Kadın, siyaset, tecrit ve direniş” konulu panelde bir araya geldi. Panele HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP PM üyesi Zahide Besi, HDP il Eşbaşkanı Siphan Turan, DBP il Eşbaşkanı Nurcan aktaş, Hakkari Belediye Eşbaşkan adayı Seher Kadiroğlu Ataş, Çukurca Belediye Eşbaşkan adayı Hividar Ertunç, barış anneleri, TJA aktivistleri ile çok sayıda kadın katıldı.

‘KADINLAR HER ALANDA TECRİT EDİLİYOR’

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Hakkarili kadınlara DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in selamlarını iletti. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinen Başaran, “Bugün tecrit hayatın her alanında uygulanıyor. En büyük tecrit İmralı’da uygulanıyor. Oradan başlatılan bu tecrit bugün bütün ülkeye uygulanıyor. Kadınlar ise hayatın her alanında tecrit ediliyor. Toplumun özgürlüğünün kadının özgürlüğü ile geldiğini biliyoruz. Devlet toplumu köleleştirmenin kadının köleleştirmesiyle olacağını biliyor ve bu nedenle kadına baskıyı her zamankinden daha çok uyguluyor. Bizler sayın Öcalan’ın desteği ile elde ettiğimiz kazanımları korumaya devam edeceğiz” dedi.

Panelin sonunda kadınlar ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı attı. (MA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.