DOLAR 7,7901
EURO 9,2216
ALTIN 480,53
BIST 10,2128
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Toplumsal belediyecilik inşa ediyoruz

25.09.2020
A+
A-

KARS – Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca, kentte artık yeni bir belediyecilik anlayışıyla sorunlara çözüm olduklarını belirterek, “Toplumsal belediyeciliği inşa ediyoruz” dedi. 

 
Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Kars Belediyesi, kadınların hayatın her alanında eşit olanaklara sahip olması, mesleki ve sosyal ayrımcılığı önlemek adına çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, yıllardır çözülmeyen temizlik, su ve yol sorunlarını gidermeye çalışıyor. Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca, yönetimi devralmalarının ardından 1 buçuk yıl boyunca yürüttükleri çalışmaları anlattı. 
 
KADIN TEMSİLİYETİ
 
Kentin ilk kez HDP ile eşbaşkanlık sistemiyle yönetildiğini belirten Alaca, birçok sorun yaşayan kadınlar açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Kadınların yaşadıkları sorunları sıralayan Alaca, “Sorunların doğru noktalarda tespiti ve müdahalesiyle ortadan kaldırılabilir olması, belki eşbaşkanlık sistemini bu anlamda çok önemli kılmaktadır. Dolayısıyla böyle bir seçime girmek bizim için de çok önemliydi. Kadın temsiliyetini, Kars hafızasına yerleştirmek ve görünür kılmak, bizim örnek bir yerel yönetim politikası uygulamamız adına çok önemli” dedi. 
 
MOR CAFE
 
Yönetimi aldıktan sonra kadına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini dile getiren Alaca, “Öncelikle Mor Cafe’yi hizmete açtık. Daha sonra KarsBel markasıyla birlikte ön plana çıkardık ve Kars’ın yöresel ürünlerini tanıtıp bir piyasa ortamına sürdük. Hedefimiz kadınların evde yapmış olduğu ürünleri Mor Cafe’ye getirip satmaları ve buradan kendilerine bir ekonomik kazanç elde etmeleri yönündeydi. Bunu, kurulacak olan bir kadın kooperatifinin de ön çalışması olarak değerlendirdik. Çünkü kadınların bu anlamda bize çok fazla başvurusu vardı. Reçel, erişte, turşu gibi ürünler üretiyorlardı, fakat satabilecekleri bir alanları yoktu. Mor Cafe bu anlamda faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte kadın emek pazarlarını kurduk. Bu pazar bizim için çok önemliydi” diye belirtti. 
 
KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ 
 
Kars’ta Kadın Dayanışma Merkezi’nin, kadına yönelik şiddet, taciz ve yaşadıkları psikolojik sorunlara çözüm bulunması amacıyla kurulduğunu ifade eden Alaca, dayanışma merkezi üzerinden kendilerine ulaşan sorunlara çözüm ürettiklerini kaydetti. Alaca, “Kadınlar aslında birçok sorun yaşıyor ama bunları dile getirmeleri çok kolay olmuyor. En önemli sebep, karşısında güvenilir bir kurumun olmaması. Maalesef Kars Belediyesi’nin bir sığınma evi yok. En büyük hedeflerimizden biri de sığınma evi açmak. Ama bunun şartlarını sağlamak çok kolay olmuyor. Merkezde, sosyal hizmet uzmanı bir arkadaşımız her gün onlarca kadınla görüşme yapıyor” diye anlattı. 
 
MOR HAT
 
“Mor Hat” ile kadınların yaşadıkları sorunlarının doğrudan aktarılarak çözüm bulunduğunu belirten Alaca, “Mor Hat’la beraber kadınlar telefonla direkt sosyal hizmet uzmanımıza ulaşabiliyor. Kadınlar, şiddet, taciz ve evde uğradıkları baskı ya da belediye hizmetleriyle ilgili beklentilerini bize doğrudan aktarıyor. Özellikle bu kısımda bize bildirimler geldikten sonra, şiddet ve boşanma konularında kadınları doğru yerlere yönlendirmek çok önemli. Dolayısıyla sorunların sadece alınması değil, ilgili kurumlara iletmek ve sürecin takipçisi olmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
KÜLTÜR SANAT ÇALIŞMALARI
 
Kentteki bir diğer hizmetin ise kültür sanat faaliyetleriyle ilgili olduğunu dile getiren Alaca, kentin bu alana hasret kaldığını ifade etti. Alaca, “Geçtiğimiz yıl Serhat Kültür Festivali’nin birincisini gerçekleştirdik. Bu yıl maalesef pandemiden dolayı ikinci festivalimizi gerçekleştiremedik. Fakat kültür çalışmaları adına önemli bir çalışmamız Aynalı Köşk olacak. Aynalı Köşk, Kars’ın tarihi değerlerinden bir yer. Seçimden önce usulsüz bir şekilde satışı yapılmıştı. Fakat biz buna gerekli itirazları yaparak, bu süreci durdurduk. Şuan tadilat çalışmaları devam ediyor. Tadilat çalışmalarından sonra yine tiyatro sahnesiyle de Kars halkına en azından kültür ve sanat konusunda kısmen de olsa cevap olmaya başlayacağız. Bunun yanı sıra bir gezici kütüphane programımız da var. Bununla ilgili de çalışmalarımızı devam ediyor” diye anlattı.
 
SORUNLARI SIRALADI
 
Kars’ın çok fazla sorununun olduğuna değinen Alaca, “1 buçuk yıldır görevdeyiz ve her zaman vurgu yapıyoruz. Bizden önce Kars’ta temizlik, su ve en önemlisi ise yol sorunuydu. Yaptığımız anketlerle de biz zaten bunları tespit ettik. Yola dair çalışmalarımızı bu yaz başlattık. Özellikle Kars’ta Yenişehir Mahallesi yeni kurulan bir yerleşim bölgesi olduğu için hiç yol yoktu. Burada kilit parke çalışmaları devam ediyor.  Yaz sonuna kadar büyük bir kısmını bitirmeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte belediyemizin kendi tesislerinde asfalt plenti ile mahallelerimizde asfaltlama çalışması yapıyoruz. Fen İşleri Müdürlüğümüz bununla ilgili olarak yaz başında bir çalışma yaptı. Dolayısıyla aciliyeti olan yolları tespit ederek, bir program dahilinde yönetimimize sunduk ve acil yapılması gereken yerlere önem vererek çalışmalarımızı başlattık. Maalesef ki Kars’ta mevsim koşulları çok fazla buna imkan sağlamıyor. Dolayısıyla mevsimin müsaade ettiği süre boyunca çalışmalarımızı aralıksız devam ettireceğiz. Umuyoruz ki büyük bir kısmını bu sezon sonuna kadar tamamlamış olacağız” şeklinde sıraladı.
 
TOPLUMSAL BELEDİYECİLİK 
 
Kent halkının belediyeden büyük beklenti içerisinde olduğunu aktaran Alaca, “Çünkü bu sorunlar yıllardır aslında ötelendiği için üst üste geldi ve artık kangrenleşti. Biz aslında yeni bir model olan toplumun yararlanabileceği toplumsal belediyeciliği inşa ediyoruz. Tabi ki çok fazla zorluklarla karşılaşıyoruz. Çünkü ciddi sorunlara neşter atmak bizim dönemimize düştü. Bundan dolayı da birtakım tepkiler de alıyoruz. Belediyenin bu çalışmalarını takdir eden, benimseyen ve olması gerektiği yönünde destekleyen çok fazla vatandaşımız var. Bize oy vermediği halde belediyemizin çalışmalarından dolayı memnuniyet duyan çok büyük bir kesim de var. Bu bizi daha da motive ediyor. 5 yıllık süremiz zarfında çözebildiğimiz tüm sorunlara el atacağız. Tabi daha uzun süreli çözüm gerektiren sorunlar da var. Umuyoruz ki Kars’ta artık yeni bir belediyecilik anlayışıyla beraber sorunların çözümünde önemli çalışmalar yapacağız” dedi.
 
MA / Özlem Yayan

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.