DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
ALTIN 379,35
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Kayyım politikasına itiraz eden daire başkanı memuriyetten çıkarıldı

15.01.2020
A+
A-
MARDİN – Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Kadın ve Gençlik Daire Başkanı olan Gülizar İpek, kayyım politikalarına itiraz ettiği için devlet memurluğundan çıkarıldı.
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni yönetim tarafından Kadın ve Gençlik Daire Başkanlığı’na getirilen Gülizar İpek, 19 Ağustos’ta belediyeye kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından görevden uzaklaştırıldı. Daha sonra Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen İpek, hakkında verilen kararla devlet memurluğundan çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından İpek’e gönderilen kararda, sadece kayyımın Genel Sekreteri Abdullah Yenigün’ün imzası yer aldı.
 
Kararda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/E-a maddesine atıfta bulunularak, “İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur sükûn ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi etkinliklere katılmak, veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımlarda bulunmak ve aynı kanunun 125/E-1 maddesinde belirtilen terör örgütleri ile eylem birliği içinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarının bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak” fiil ve hallerini gerçekleştirmeniz sebebi ile Yüksek Disiplin Kurulu’nun 14.01.2020 tarih ve 2020/1 Sayılı kararı ile devlet memurluğundan çıkarılma cezasıyla tecziye edilmeniz uygun görülmüştür” denildi.
 
İPEK: MOBBİNG UYGULANDI 
 
Memuriyetten atılmasını değerlendiren İpek, kayyım atanmasının ardından birçok çalışana mobbing uygulandığını ve işlerini yapmalarının engellendiğini hatırlattı. Memuriyetten atılmasına gerekçe yapılan faaliyetlerin hepsinin önceden alınan bir karara gerekçe uydurmaktan başka bir şey olmadığını kaydeden İpek, “Bu iktidarın kadına bakış açısının da yansımasıdır sistem ilk olarak kadını baskı altına alarak çalışma alanlarından, yaşam alanlarından uzak tutarak eve hapsetmeye çalışıyor. Buna kayyımların birçok kadın kurumlarını kapatmasıyla ya da pasif eleştirmesiyle de şahit olduk. Kadının bedeni üzerinden sistemin her türlü zor aygıtları kullanılmakta ve kadın metalaştırılarak, ötekileştirilerek, yok sayılarak eril sistem kendi eril politikalarını uygulamaktadırlar” dedi.
 
Kendisinin kayyım politikalarına sessiz kalmayı kabul etmediğini dile getiren İpek, şöyle dedi: “Bu karar aynı zamanda kadın kazanımlarına yönelik bir saldırıdır. Kayyımın atandıkları ilk gün kadın kazanımlarına saldırdıklarını, kadınlara dönük her türlü kazanımı yok etmeye çalıştıklarını hatırladığımızda alınan kararın da bundan bağımsız olmadığını söylemek mümkün. Biz kadınlar olarak erkek egemen aklın her türlü saldırısına karşı olduğu gibi buna karşı da haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. İyiye güzelliğe özgürlüğe ulaşana kadar kadınlar olarak daha çok örgütlenerek her alanda direnmeye devam edeceğiz.”
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.