DOLAR 5,6848
EURO 6,3608
ALTIN 259,3
BIST 102.567
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Gemi karaya vuruyor, çünkü su bitmek üzere…

17.04.2019
A+
A-

Bazı kişi ve çevreler, sermaye sözcüleri, solcuların vatan sever olmadıklarını zamam zaman söylüyorlar. Acaba söyledikleri doğru mu, yoksa sağcılar mı vatan sever?

Solcular devletin parasını çalmadılar, sağcılar çaldılar. Solcular rüşvet yemediler, sağcılar yediler. Solcular yolsuzluk yapmadılar, sağcılar yaptılar. Solcular zenginlere hizmet etmediler, sağcılar hizmet ettiler. Solcular NATO’nun Türkiye’de askeri üs kurmalarına izin vermediler, sağcılar izin verdiler, emperyalizmin yerli işbirlikçi uşakları oldular. Solcular 1968’de Amerikan 6’ıncı filosuna Türkiye’den defolun gidin deyip, Amerikan askerlerini denize attıklarında , sağcılar solculara saldırdılar, Amerikan askerlerine yardım ettiler. Solcular günümüzdeki yoksulluğa açlığa yol açmadılar, bütün bunlar sağcı hükümetlerin sağ liberal politikaları sonucu oldu.

Türkiye 1950’den günümüze kadar bazı ara dönemler dışında sağcılar tarafından yönetiliyor. Aslında radikal solcular hiçbir zaman iktidara gelebilecek şekilde kitlesel bir güç olamadılar. Biz, CHP’yi aslında sol olarak görmüyoruz, sol’un gelişimi önünde bir engel olarak görüyoruz. Türkiye’de sol kitlenin neredeyse tamamı, devlet solu’nun (CHP’nin) peşinde sürüklendiği, kuyruğuna takıldığı için, radikal sol ne gelişebildi ne de iktidar olabildi. CHP gerçekten sol olsaydı, sağcılar bu denli devletin her tarafında yerleşebilirler miydi? Türkiye özellikle son 37 yılda sağcıların cenneti haline geldi, getirildi. Bütün bunlar CHP’nin sayesinde oldu, radikal solcuların değil. Biz burada bu yazıyı CHP’yi tartışmak ve konuşmak için yazmıyoruz ama CHP’nin ne olduğunuda anlatacağız. 1972’de Denizlerin idamı mecliste oylamaya sunulduğunda, CHP’li vekillerin üç’te ikisi ” asılsın” diye oy verdiler.

HDP vekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda da, CHP’nin büyük çoğunluğu ”kaldırılsın” diye oy verdiler. CHP’de 15-20 solcu vekil olabilir ama CHP parti olarak sol değil, sağcı bir partidir. CHP sol olduğunu iddia etse bile, yürüttüğü politikaları, icraatları sağ karakterde olmuştur. Yani burada solcuları anlatırken, CHP’nin yaptıklarını solculara mal etmeyelim. Birileri kalkıp CHP’liler hiç yolsuzluk yapmadılar mı, rüşvet yemediler mi diyebilir. Biz bundan dolayı CHP’nin sol olmadığını belirtmek durumundayız. CHP sürekli ulusalcı milliyetçi bir çizgide durup devletin bekası demiştir. Bundan dolayı Türkiye’de gerçek sol ne bir güç olabildi, ne de iktidar olabildi. Gerçek sol güçlerin yeterli bir güce ve kitleselleşmeye ulaşamaması, CHP’nin sahte sol görünümü ve sol kitleyi kendi denetiminde tutmasıyla oldu. CHP’nin sahte sol maskeyle kendi denetiminde tuttuğu sol kitle, sol taban gerçek sol kesimlerle hareket etse, sağcılar bu kadar devlet içinde etkili olamazlardı, şımaramazlardı. Sağcıları bu denli şımartan CHP’nin sahte sol maskesidir.

CHP gerçekten sol olsaydı, sağcıları bir şekilde durdurabilir, Türkiye uçurumun kenarına gelmezdi, kendi sorunlarını çoktan çözmüş, demokratikleşmişti. Sağcılar Türkiye’yi Amerika’ya, Avrupa’ya kul ve köle yaptılar. Sağcılar Türkiye’yi gırtlağa kadar borçlandırdılar, TL dolar karşısında son 50 yıldır sürekli değer kaybına uğruyor. Yabancı şirketler Türkiye’nin her tarafını yağmaladılar sağcıların sayesinde. Türkiye halkı dünyada refah seviyesi en düşük ülkeler arasındadır, bütün bunlar sağcıların uyguladığı halk düşmanı politikalar sonucu oluyor. Solcular ne yapmış ki vatan sever değiller??? Solcular sürekli tam bağımsız Türkiye dediler, demeye de devam ediyorlar. Türkiye eğer radikal sol bir iktidarla yönetilsin, 2 yılda düze çıkar. Türkiye’de kıtlık yok, sağcıların hırsız bir sistem kurmaları sonucu halk yoksulluk yaşıyor. Bir ülke halktan oluşur, halksız toplumsuz bir vatan olmaz. Halkına hizmet ettiğin sürece ülkeni sevmiş olursun. Vatan Millet Sakarya edebiyatı yapıp da saraylarda yaşamakla, holdinglere hizmet etmekle, halkı sömürmekle Türkiye sevdalısı olamazsınız, olsanız olsanız VATAN DÜŞMANI olursunuz. Halkı ezenler sağcılardır, çeteleşenler, mafyalaşanlar sağcılardır. Ormanları kesip özel şirketlere verenler, işçiyi yoksul, köylüyü ezenler zulmedenler sağcılardır. Siz hiç zenginlere hizmet eden solcu gördünüz mü?

Siz hiç köşklerde, saraylarda yaşayan, milyonlarca doları parası olan, servetlerine servet yığan solcu gördünüz mü? Devletin malı deniz yemeyen domuz diyen solcu gördünüz mü? Halka çorba dağıtan, kendileri de 50 çeşit yemeğin olduğu sofrada oturan solcu gördünüz mü? AKP Türkiye’de sağcıların sonuncu hükümeti olacaktır. Bu kötü hikaye DP’yle başladı ve Türkiye’yi küçük Amerika yaptı, her mahallede bir zengin yarattılar, son 67 yılda Türkiye halkı sağcılar tarafından köle olarak kullanınıp sömürüldü, korkunç bir zenginler sınıfı olan TÜSİAD yaratıldı. Şimdi söyleyin bana, Türkiye’yi şimdiki bataklığa batıranlar mı vatan severdir, yoksa Türkiye halkının özgürlüğü ve yaşam düzeyinin yükselmesi için son 50 yıldır tam bağımsız Türkiye için mücadele edenler mi? Sağcılar Türkiye’yi bu duruma düşürdüler, dolayısıyla sağcılar Türkiye’nin düşmanlarıdır, 100 tane zenginin ağaların beylerin efendilerin hizmetçileridirler. Solculuk toplumculuk ve halkçılık demektir.

Peki sağcılık ne demektir? Sağcılık işte Türkiye’yi 67 yıldır emperyalizmle iş birliği yapıp fareler gibi Türkiye’yi içten içe kemirip yemektir. Yani sağcılık küçük bir sermaye kesimine hizmet eden zihniyettir. Türkiye’yi de 67 yıldır bu zihniyet yönettiği için, toplumsal sorunlar çözülmedi, toplum sömürülerek zengin bir üst tabaka yaratıldı.
Halkı sömürmek en büyük vatan halinliğidir. Bundan dolayı solcular Türkiye’nin geleceğidirler, gururudurlar, garantileridirler. Sağcılar vatan hainidirler, çünkü sağcılar Türkiye’ye her türlü kötülüğü yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Sağcıların sonu artık yaklaşıyor. Onlarca yıl boyunca milliyetçiliği, dini kullanıp halkı kendi denetimlerinde tutup saltanat sürdürdüler, ama artık gemi karaya vuruyor, çünkü su bitmek üzeredir…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.