DOLAR 6,7133
EURO 7,2510
ALTIN 348,09
BIST 89.492
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

Kemal Söbe yazdı: Newroz özgür yeni gün/yaşam demektir

19.03.2020
A+
A-

Newroz yaklaşık 3 bin yıl önce, Asur kralı zalim Dehak’a karşı, Demirci Kawa’nın geliştirmiş olduğu bir direniştir. Ayrıca, Kürtçede yeni gün anlamına gelir. Özgürlüğün, bağımsızlığın, yeni bir başlangıcın olduğu yeni bir gün demektir.

Newroz’u normal bir günle karıştırmamak ve normal bir gün olarak görmemek gerekiyor. Toplumun yaşamını değiştiren, toplumu özgürlüğe götüren, yeni bir çağ açan bir nitelikte yeni bir gündür. Aynı zamanda Newroz baharın başlangıcı, yeni bir yaşama başlangıç yapmak anlamına da gelmektedir. Tarihsel olarak her toplumun yaşamında ve tarihinde böyle görkemli
yeni günler vardır. Zalimlerin olduğu her yerde direnişler olmuş, yeni başlangıçlar yapılmıştır. Toplumlar için gerçekleşen bu yeni başlangıçlar ulusal olduğu kadar uluslararası bir önemede sahiptir. 1 Mayıs işçi bayramı, geçenlerde kutlanılan 8 Mart dünya kadınlar günü, 1 Eylül dünya barış günü ve bu gibi günler bütün dünya için önemli olan yol açıcı ve yeni başlangıçlar yapan önemde günlerdir. Son 5 bin yıllık tarih devletli toplumlar tarihidir.

Devlet mülkü koruyan, kollayan muhafız, bekçi olduğuna göre, devlet mülkü olanın koruyucusu olmuş mülkü olmayanın da tepesinde bir kılıç gibi sallanmaya başlamıştır. Devletin var oluşu zulmü ve baskıyı da var etmiştir. Devleti yönetenler, ayrıcalıklı oldukça, toplum ya köle ya da hizmetçi olmuştur.

***

5 bin yıldan bu günlere kadar toplumlar bir nevi esaret hayatı yaşadılar, yaşamayada devam ediyorlar. Devletli ve sınıflı sistemi en çok ve en kötü şekilde yaşayan toplumlar Ortadoğu toplumları olmuştur. Ortadoğu’nun geleneksel geri bırakılmışlığı ve kapitalist modernizmin Ortadoğu’ya her türlü müdahalesi dikkate alındığında, Ortadoğu’da toplumların nasıl bir sistemi yaşadıkları daha net anlaşılır. Ortadoğu toplumları daha çokta kendi
yönetimleri tarafından ezilmekte, yoksulluğa mahkum edilmektedir. Batı emperyalizmi her ne kadar yüz yıldır bölgede etkili olsada, olmak istesede, bölgeyi en çok 5 bin yıllık bir geçmişi olan geleneksel despot yönetimler ezmektedirler. Ortadoğu’da halkla iç içe olan, halk için çalışan bir sistemin ve yönetimin gelişmesi durumunda, batı emperyalizminin hiç bir etkisi ve gücü kalmayacaktır. Batı emperyalizmi Ortadoğu’da, bölgedeki gerici ve
işbirlikçi güçlere dayanarak etkili olmaktadır. Yani sadece batı emperyalizmini eleştirerek, suçlayarak Ortadoğu’yu temize çıkaramayız.
***

Amerika ve Avrupa, kendi istekleriyle bölgeden çekilseler bile, bölgede halk düşmanı rejimler olduğu sürece, bölge düzelmeyecektir. Çünkü Ortadoğu’da daha batı emperyalizmi yokken, açlık, yoksuluk, baskı ve zulüm vardı.

Ortadoğu’da baskıcı ve zulüm sistemlerinin yaşı beş bindir. Yani beş bin yıldır Ortadoğu
toplumları bir zulüm cenderesinde yaşamaktadır. Newroz Ortadoğu’da Kürdistan merkezli olarak bir direniş günü olarak tarih sahnesine çıkmış, başta Kürtler olmak üzere Ortadoğu’daki bütün halkları özgürleştirmiş, yeni bir yaşamın başlangıcı olmuştur. Zalimlerin zulmü var oldukça, mazlumların direnişide bitmeyecek, daha çok büyüyecektir. Son yıllarda Ortadoğu, Kürdistan merkezli olarak tekrar yeni bir Newroz sürecine girmiş bulunmaktadır.

***

Kürt halkının 3 bin yıl önce olduğu gibi, günümüzde de geliştirmiş olduğu büyük görkemli direniş başta Kürdistan olmak üzere bütün Ortadoğu’da yeni bir yaşamın kapısını açacak, Ortadoğu halkları özgürleşecektir. 3 bin yıl önce Demirci Kawa’nın direnişini şimdi milyonlarca halk sahiplenmekte ve büyük bir direniş vermektedirler.

Toplumsal gelişimlerde eğitim büyük önem taşımaktadır. İnsanlar ne derece eğitimli olurlarsa o derecede kendi kendilerini yönetebilecek güç ve birikime sahip olacaklardır. Yönetmek bilgi ve beceriyle olur. Bilgi ve beceriye sahip olmayanlar, başkaları tarafından ezilirler, zulme uğrarlar. Bundan dolayı, zalimleri sadece yıkmak yetmez, zalimlerin kurduğu sistemide her yönden yok etmek gerekiyor. Tabiki ezilenlerin yok etmesi gereken en büyük düşman, kesinlikle cehalattir, örgütsüzlüktür. Toplumlar eğitimli ve örgütlü olurlarsa, zalimlerin saltanatı 2 gün bile ayakta kalamaz yıkılır.

İyi bir eğitimle yeni özgür yarınlara koşalım, Newroz başta Kürtler olmak üzere bütün halklara, Ortadoğu halklarına kutlu olsun. NEWROZ PİROZ BE…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.