DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,44
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Paz 30°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Kemal Söbe yazdı: Siyasal Milletçilik ve Türkiye’nin geldiği nokta

29.01.2020
A+
A-

Türkiye’de 1920’lerle başlayan milliyetçilik devletin temel politikası haline gelip, Kürt inkarına yol açmış, günümüze kadar süren bir karabasan haline gelmiş, Türk halkına da büyük ölçüde zarar vermiştir. Bu tekçi zihniyet devletin demokratik ve çoğulcu olmasını engellemiş, Türkiye sürekli sıkıyönetim ve cuntalarla günümüze kadar yönetilmiştir. Özellikle 1970’ler milliyetçiliğin en katmerli bir şekilde kullanıldığı yıllar olmuş, Türkiye’de gelişen devrimci mücadeleye karşı da kullanılmış, milliyetçiler Türkiye’nin dostları, devrimcilerde Türkiye’nin düşmanları ve dış güçlerin Türkiye’deki uzantılarıymış gibi gösterilmiş, Türkiye devriminin gerçekleşmesi ve bütün sorunların çözümü engellenmiştir.

***

Türk toplumunun bir bölümüde büyük oranda bunun etkisine girmiş, son 25 yılda da özel savaş aygıtının destekleyicisi ve bir çeşit uzantısı olmuştur. Dünyada milliyetçiliğin en etkili ve sonuç alıcı bir şekilde kullanıldığı ülke Türkiye’dir. Devlet millet el el sloganı boşuna bir siyasal argüman haline getirilmedi. Türkiye’de son 45-50 yıllık siyasal milliyetçiliğin MHP ve Türkeş’in eliyle, CIA’nın desteğiyle Türkiye’deki devrimci mücadeleye karşı kullanıldığını biliyoruz. Yani ne Türkeş ne de MHP öyle sanıldığı gibi Türk milletini sevdi ama milleti seviyormuş gibi görünüp, bu maske altında yıllarca kapitalizme hizmet etmiş, Türkiye’nin devrimcilerine karşı bir cinayet şebekesi olarak uluslar arası emperyalist güçler ve onların Türkiye’deki uzantıları olan sermaye sınıfı tarafından kullanılıyor.

***

Türkiye’de maalesef Türk toplumunun önemli bir bölümü bu tehlikeli zihniyetin bir parçası haline getirilmiş, farkına varmadan kendi bindiği dalı kesmektedir. MHP hala bu konuda emperyalizmin ve yerli sermayenin bir tetikçi gücü olarak işlev görüyor. Milletini sevenler milletini ezmez, sömürmez. Milletini sevenler sermayenin emrine girmez. Siyasal milliyetçiliğin hepsi milleti sisteme bağımlı hale getirmek, kapitalizmin ömrüne ömür katmak için kullanılıyor. Ne MHP milleti seviyor, ne de AKP dindardır hatta ne de CHP soldur. Türkiye’nin son 45-50 yıl adı geçen partilerin öyle sanıldığı gibi millet sever ve dindar olmadığını kanıtlamıştır ama hala bu zihniyetler bir kesim üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Milliyetçilik bu kadar etkili olarak kullanılmasaydı bu sistem üç gün bile varlığını sürdüremezdi. Milleti sevdiklerini söylüyorlar ama milleti eziyorlar, milleti aç susuz işsiz bırakıyorlar, millete ait olan arazileri özel şirketlere satıyorlar ormanları yok ediyorlar, devletin parasını cebe indiriyorlar, özel sektöre her türlü desteği veriyorlar, millet işsizken yoksulluktan dolayı intiharlara sürüklenirken, zorluk yaşarken, bunlar neyin millet severliğini yapıyorlar? Durmadan ”aziz milletimiz” diyorlar ama aziz milletlerinin sırtına biniyorlar.

***

Son 50 yıllık sözde millet severliğin Türk milletine zarar verdiğini, sömürü sistemini ayakta tutmak için kullanıldığını Türk halkına iyi bir şekilde izah etmek gerekiyor, aksi durumda Türk milleti daha çok ezilmeye devam edecektir.Devletin milliyetçi karakteri cumhuriyetle başladı günümüze kadar da devam ediyor. Bir süre sonrada devlet yaptığı milliyetçiliği MHP’ye devretti ve bu konuda MHP’ye her türlü desteği verdi. MHP bu konuda sivil faşistler olarak bir nevi yedek devlet işlevi gördü, görüyor ve hala bu rolünü oylamaya devam ediyor. Tabi MHP’nin devlet destekli ve devlet adına yaptığı milliyetçilik Türkiye’de Anti Amerikancı mücadeleyi engellemek için CIA tarafından da sosyalistlere devrimcilere karşı kullanıldı, Türkiye adeta küçük Amerika haline getirildi.

***

MHP ve Türkeş, Türkiye’deki sosyalist mücadeleyi engellemek, sözde komünizm tehlikesine karşı Amerikayla işbirliği yapmış, Türkiye’de milletseverlik ve milliyetçilik maskesini takarak birçok cinayeti el altında yaptırmıştır. Maraş katliamları, birçok devrimciye ve aydına karşı yapılan katliamlar, 1 Mayıs 1977 ve bu gibi katliamların hepsinin arkasında devlet ve CIA destekli MHP (Türkeş) var. Toplumu milliyetçikle kandırıp yıllarca sermayenin ve emperyalizmin uşaklığını yaptılar, yüzlerce binlerce devrimcinin ve aydının kanına girdiler bu milliyetçilik maskesi takmış it çakal sürüsü. En kötüsüde bu zihniyetin etkisinde kalan ve buna alet olanların niye Türkiye bir türlü düzelmiyor diye kendi kendilerine sormamalarıdır.

***

TL, döviz karşısında her gün eriyor, ekonomi çökme noktasına geldi, halk tarihin en büyük yoksulluğunu yaşıyor, bunlar hala ”aziz milletimiz” diye zırvalayıp duruyorlar. Siz Türkiye’yi ve Türk milletini/halkını bu kadar çok seviyorsanız Türkiye niye ekonomik ve siyasi olarak düzelmiyor, demokratik olamıyor, Türk milletinin refah seviyesi niye dünyadaki en düşük ülkeler arasındadır? Demekki siz millet sever değilsiniz, millet sever görünümlü yerli sermayenin ve Batı emperyalizmini uşaklarısınız. Vatan haini denecekse size denir! Millet severlik yapa yapa milletin anasını ağlattınız, milleti üç kuruşa muhtaç ettiniz. Millete halka topluma zarar veren, kapitalizme nefes aldıran, sermaye rejimine sürekli taze kan veren bir millet severlik hiç olur mu!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.