DOLAR 7,3338
EURO 8,8146
ALTIN 406,30
BIST 1.530
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı
İstanbul
8°C
Yağışlı
Çar 11°C
Per 10°C
Cum 15°C
Cts 13°C

KESK: Boğaziçi Bileşenlerinin yanındayız birlikte güçlüyüz

07.01.2021
A+
A-

ANKARA – Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre tepki gösteren KESK Ankara Şubeler Platformu, “Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız, birlikte güçlüyüz” açıklaması yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre ilişkin basın açıklaması yaptı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 5 Nolu Şube binası önündeki açıklama, polis ablukası altında yapıldı.
 
Burada konuşan Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Mutlu Arslan, “Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız, birlikte güçlüyüz” çağrısı yaptı. Melih Bulu’nun geçmiş dönemlerde AKP’yle bağlantılarına dikkati çeken Mutlu Arslan, “Üniversitelerinin demokratik geleneğine sahip çıkan, akademinin üzerine iktidar gölgesi düşmemesi için mücadele eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin bu haklı mücadelesinin yanındayız” diye belirtti.
 
BİATÇI TAHAKKÜMCÜ ANLAYIŞ
 
Üniversitelerin toplumun en değerli kurumlarından biri olduğunu ve bu kurumların yöneticilerinin akademik liyakat yerine siyasal sadakate göre belirlenmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Arslan, “Yıllardır uyguladığı sistematik politikalarla üniversitelerimizin içten içe çürümesine neden olan siyasi iktidar, şimdi de partili rektörler aracılığıyla yer üniversiteleri kendisine doğrudan bağlamak istemektedir. Günlerdir kampüslerde, sokaklarda ve sosyal medyada başta Boğaziçi Üniversitesi tüm toplum kesimlerinin itiraz ettiği asıl mesele bu biatçı ve tahakkümcü anlayıştır” dedi.
 
KİRLİ TAKTİKLER
 
Boğaziçili öğrencilerin itirazlarına karşı siyasi iktidarın ilk tepkisinin baskı ve zorbalık olduğunu ifade eden Arslan, “Öğrenciler giremesin diye üniversitenin kapısına kelepçe vuruldu, kampüs kapısında toplanan öğrencilere biber gazı ve plastik mermilerle saldırıldı, protestoya katılan öğrencilerin evlerine polis operasyonları düzenlendi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve mezunları yandaş medya tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Bu kirli taktikler ne Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı mücadelesine gölge düşürebildi ne de onları mücadelesinden geri çevirebildi” diye konuştu.
 
BOĞAZİÇİLİLERLE DAYANIŞMAYA
 
Bugünkü tabloda iki ayrı üniversite tahayyülüyle karşılaşıldığını belirten Arslan, Bir yanda cübbeleri polis postalları altına alan, üniversite kapılarına kelepçe vuran, rektörleri iktidar karşısında el pençe durmaya zorlayan, muhalif akademisyenleri ihraç eden, kampüsleri karakollara çeviren AKP iktidarının üniversite tahayyülü; diğer yanda ise üniversiteleri bilimin, özgürlüğün ve akademik üretimin yuvası olarak gören bizlerin üniversite tahayyülü”
 
 Arslan açıklamanın devamında şunları söyledi: “Eğitim-Sen olarak bizler, siyasi iktidarın karanlık anlayışının üniversitelerimizi tümüyle zapturapt altına almasına asla izin vermeyeceğiz. Son 4 gündür, akademisyeni, öğrencisi, mezunları ve çalışanlarıyla üniversite bileşenlerinin demokratik talepler etrafında yan yana gelmesinin umudu nasıl çoğalttığını görüyoruz. Bizlere bu umudu taşıyan, direnen tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerini selamlıyoruz. Tüm demokratik kamuoyunu, atanan kayyımı kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya çağırıyor, insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz.”
 
BURSA
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bursa Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi’ne “Kayyım Rektör” Melih Bulu’nun atanmasına ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi. 
 
Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, atanan rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatının kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla kampüs kapılarına kelepçe vurmak olduğunu ifade etti. İktidarın, kayyım rektörleri atanmasının üniversitelerdeki demokratik ve özgür düşünceye karşı olduğunu söyleyen Erdem, buna karşı çıkan öğrencilerin gözaltına alındığını söyledi. 
 
Erdem, 2018 yılının Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi’nde hükümetin politikalarına destek veren ve bu politikaları eleştiren öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan “Meydanı teröristlere bırakmayacağız” açıklamasını hatırlatarak o dönem muhalif öğrencilerin yaşadığı baskı ve gözaltıların bugünü aratmadığını dile getirdi.
 
‘KAYYIMLARI İSTEMİYORUZ’ 
 
Erdem, “Üniversiteleri AKP elinde cübbeleri polis postallarıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkûm edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür. Üniversitelerdeki baskıcı rejimin yalnızca örgütlü bir mücadele ile kırılabilir. Umudumuz arttıkça, korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını yitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz. Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyımları üniversitelerimizde istemiyoruz” şeklinde konuştu. 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.