DOLAR 8,4733
EURO 10,2774
ALTIN 508,73
BIST 1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Çar 24°C
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 25°C

KESK Şubeler Platformu’ndan gözaltılara tepki

26.05.2021
A+
A-
HABER MERKEZİ – SES yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren KESK Şubeler Platformu, sendikal faaliyetlerin suç sayılamayacağını, üye ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) yönetici ve üyelerine yönelik dün yapılan gözaltıları protesto eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.
 
İSTANBUL 
 
İstanbul Şubeleri, sendikalarına yönelik operasyonu Çapa Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklama ile protesto etti. Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı açıklamada, “Sendikal faaliyetler suç değildir. Sağlık hakkı mücadelesi yürüten arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” pankartı açılarak, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.
 
SIKIŞINCA MUHALEFETE SALDIRMA SİYASETİ
 
Ses Aksaray Şubesi Eşbaşkanı Özkan Gökbayrak, siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir dönem yaşadıklarını belirterek, iktidarın kirli ilişkilerinin deşifre olması sonucunda gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine yönelik gözaltı operasyonları yapıldığını ifade etti. 
İktidarın her sıkıştığında içerde ve dışarda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırmaya çalıştığının altını çizen Gökbayrak, “İşyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak, demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu tarz yöntemlerle ülkenin bekası için mücadele ediyormuş süsü verip, kendi bekalarını korumaya çalışıyorlar” diye tepki gösterdi. 
 
BOYUN EĞMEK YOK
 
SES olarak mücadelelerinden  döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sessiz kalmayacaklarını kaydeden Gökbayrak, “Örgütlü gücümüzün böylesi sindirme politikalarına boyun eğmeyecek kadar kararlı ve köklü olduğunun bilinmesini istiyoruz. Üzerimizde yaratılan kuşatmaya karşı tarihsel ve toplumsal sorumluluklarımız çerçevesinde mücadele geleneğimizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz. Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve SES üzerindeki baskılara son verilmelidir” ifadelerini kullandı. 
Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde son buldu.
 
ANTALYA
 
KESK Antalya Şubeler Platformu, sendika binası önünde yaptığı açıklamayla gözaltıları protesto etti. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, pandemi nedeniyle 433 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Özlük haklarımızın zedelendiği bir dönemde arkadaşlarımız gözaltına alındı. Mafyalar ve siyaset ilişkilerini gündemden düşürmek için toplum sağlığı için mücadele edenleri gözaltına alıyorlar. Sağlık alanındaki yolsuzlukları örtbas edenler bilsinler ki arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar, mafyayla uğraşsınlar. Savcılıktan çağrılsalar gidip ifade verecekken arkadaşlarımızı hukuksuz bir biçimde evlerinden gözaltına aldılar” dedi.
 
 
BATMAN
 
KESK Batman Şubeler Platformu, SES Şube binasında bir basın açıklaması yaptı. “Emek, demokrasi ve sendikal mücadelemiz engellenemez, gözaltılar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı açıklamada platformun dönem sözcüsü Deniz Topkan konuştu. Son günlerde siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir döneminin yaşandığını kaydeden Topkan, kirli ilişkiler deşifre oldukça gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi güçlerine, toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine yönelik gözaltı operasyonlarının artırıldığını söyledi. Pandeminin başından bugüne kadar 417 sağlık emekçisi ve 46 bin 446 yurttaşın yaşamını yitirdiğini kaydeden Topkan, ölümleri engellemeyenlerin, ölümler olmasın diye mücadele edenlere yöneldiğini belirtti.  Topkan, “Buradan bir kez daha KESK şubeleri olarak ifade ediyoruz. Emek, demokrasi ve sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz” dedi.
 
URFA
 
Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) yönetici ve üyelerine yönelik gözaltılara ilişkin SES Urfa Şubesinde basın toplantısını düzenledi. Toplantıda konuşan SES Urfa Şubesi Kadın Sekreteri Selma Ateş, “Emek, demokrasi ve sağlık hakkı mücadelemiz engellenemez” dedi. Son güdeme gelen siyaset-mafya ilişkilerine dikkati çeken Ateş, “Siyasal iktidar her sıkıştığında içerde ve dışarda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırma, karşıtlaştırma siyaseti güderek ömrünü uzatmaya çalışıyor. Çağırdıklarında ifadeye rahatlıkla gidebilecek, işyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.
 
Ateş, devamında gözaltıların biran önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
ANTEP
 
SES Antep Şubesi de basın toplantısı ile tepki gösterdi. Sendika binasında yapılan toplantıda konuşan SES Antep Şubesi Hukuk ve Tis Sekreteri Özlem Çakır, “Halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” dedi.
 
MERSİN
 
SES Mersin Şubesi, merkez yöneticilerinin gözaltına alınmasını yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamaya, Mersin Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı. SES Mersin Şube Başkanı Özge Göncü, “Baskılarınız, göz altılarınız, mobbinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” dedi. 
 
 
HAKKARİ
 
KESK Hakkari Şubeler Platformu Sendika binası önünde yaptığı açıklamasıyla gözaltıları protesto etti. Açıklamaya SES, KESK, HDP’lilerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılım sağladı. SES Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Remzi Özer, “Siyasal iktidar her sıkıştığında içerde ve dışarıda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırma, karşılaştırma siyaseti güderek ömrünü uzatıyor” dedi.  
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.