DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 23°C

Kobanê Davası’nda avukatlar salonu terk etti Tutuklu siyasetçiler: Yargılamaya geldik

26.04.2021
A+
A-

ANKARA –  Kobanê Davası’nda tüm avukatların salona alınmamasına tepki gösteren avukatlar, duruşma salonunu terk etti. Avukatsız kimlik tespitinin yapılmasına Figen Yüksekdağ, “Bu davanın nasıl bir rol oynanacağı belli oldu”, Selahattin Demirtaş ise “Yargılanmaya değil, yargılamaya geldik” sözleriyle tepki gösterdi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası başladı. Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Avukatlar dışarıda bekleyen tüm avukatların salona alınmasını istedi. Mahkeme başkanı, Kovid-19 gerekçesiyle sınırlı sayıda avukat alacağını ve bu konuda taviz vermeyeceğini söyledi. “Avukatların duruşmaya katılmayız” sözleri üzerine mahkeme başkanı, “takdir hakkı sizde” dedi. 
 
TUTUKLULARDAN PROTESTO
 
 
Tutuklu siyasetçiler Bülent Parmaksız, Alp Altınörs, Günay Kubilay, Nezir Çakan, Mesut Bağçık, Zeki Çelik, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Pervin Oduncu, Sibel Akdeniz, Ayla Akat Ata, isimlerinin okunması üzerine ses çıkarmadı. SEGBİS üzerinden de tutuklu siyasetçiler mahkeme başkanına cevap vermedi. 
 
SEGBİS ile bağlanan siyasetçiler, alkışlarla bulundukları yerden protesto etmeye devam etti.
 
Avukatlar da mahkeme heyetini alkışlarla protesto etti ve sıralara vurdu. Mahkeme başkanı tutanaklara “avukatlar uyarıldı” şeklinde geçti. Avukatlar bu durumu da protesto etti. 
 
Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışmalar devam ediyor.
 
Sağlık Bakanlığı avukatları, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Yasin Börü’nün avukatları, AKP’li ve Hür Dava Partisi avukatları, Emniyet Genel Müdürü avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.  
 
Mahkeme heyetini protesto eden sanık avukatları, “Savunma hakkını yok saymak CMK’yi yok saymaktır. Her şeyi tutanağa geçin. Avukatlarla böyle konuşamazsınız” diye konuştu.
 
Mahkeme Başkanı, “Önce kimlik tespiti yapacağım, sonra iddianameyi okuyacağım” sözlerine, bakanlık avukatları ve müşteki avukatları da destek verdi. Avukatlar, alkışlarla duruşma salonunu terk etti. 
 
TUTANAKLARA GEÇMEDİ
 
Duruşmada yaşananlar, “Bir kısım sanık müdafileri protesto ederek, salondan ayrılmaya başladıkları bu esnada bir kısım sanık avukatların söz almadan konuştukları ve bir kısım sanık avukatların tutuklu sanıklarla hitaben kimlik tespiti yaptırmamaları söylediği görüldü” şeklinde tutanaklara geçti. 
 
SALONU TERK ETTİLER
 
Avukatlar, “Yargılama böyle yapılmaz” diyerek, salondan çıkmaya başladı. Mahkeme başkanı avukatlara, “Oturduğunuz yerde kimse söz almadan konuşamaz. İsimlerini verin kimlik tespiti yapar okuruz onsan sonra taleplerinizi alırız” ifadelerini kullandı. Avukatlar ise “Önce hakim olduğunuzu unutmayın” diyerek yanıt verdi.
 
Mahkeme başkanı avukatların yaşananların tutanaklara geçirilmesi talebini, “Kimlik tespitinin ardından bu söylediklerinizin hepsini tutanağa geçeceğiz” diye karşılık verdi.
 
‘KANUN AÇIK, YAPARIM’
 
Milletvekilleri, mahkeme başkanının avukatsız kimlik tespiti yapmasına “Avukatlar burada yok” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı da “Kanun açık, yapabiliriz” dedi.
 
Mahkemenin işleyişine karşı söz söyleyen müştekilere de mahkeme başkanı, “Salonda işleyişi bozduğunuz an hepinizi çıkarırım” dedi.
 
‘AVUKATIM OLMADAN KİMLİK TESPİTİ YAPMAM’
 
Kimlik tespitine devam eden mahkeme heyeti, tutuklu siyasetçilerin kimlik bilgilerini okudu. Tutuklu HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, “CMK hükümleri açıktır. Ben her hususta avukatlarımın yanımda olmasını istiyorum. Aynı şekilde CMK’ye göre müdafi desteği alma hakkım var. Avukatım olmadan kimlik tespitini yapmak istemiyorum. Yasa gereği her aşamada avukat yardımından yararlanma hakkım var. Avukatların bir kısmın dışarıda bıraktığınız için duruşma salonundaki avukatlar da dışarı çıktı. Neden avukatlar arasında bir ayrım yapıyorsunuz. Müşteki avukatların hepsi buradayken savunma avukatlarını neden dışarı çıkarıyoruz” diye konuştu.
 
Mahkeme başkanı, Altınörs’e avukatını çağırabileceğini söyleyerek, kimlik tespitine devam etti. Altınörs’ün cevap vermemesi üzerine mahkeme başkanı, tutanaklara “cevap vermedi” şeklinde geçti. 
 
ATA: DOSYA EKSİK BAŞLADI
 
Tutuklu siyasetçi Ayla Akat Ata, kimlik tespiti sırasında “Ben bu koşulda sorduğunuz sorulara cevap vermem. Savunma avukatların yerini alması gerekiyor. Bu dosya şu an savunma makam yerine oturduğu için eksik başlamıştır. Gereken sorunu çözebilmek için yapmanız gereken şudur ikinci sırada oturan güvenlik personelini çıkarıp avukatları alma” diye konuştu. Mahkeme heyeti kimlik bilgilerini okuyarak, Ata’nın mikrofonunu kapattı. 
 
Tutuklu siyasetçi Ayşe Yağcı, “Avukatım olmadan kesinlikle sorulara cevap vermeyeceğim” dedi. 
 
Milletvekilleri, “Ne yapıyorsunuz, avukatlar olmadan” diyerek bir kez daha mahkeme heyetine tepki gösterdi. 
 
HEYET VEKİLLERDEN YARDIM İSTEDİ 
 
Mahkeme başkanı milletvekillerinden, “O zaman yardımcı olun, duruşmaya geçelim. Burada aleni bir duruşma yapıyoruz. Eğer aleni bir duruşma yapma niyetimiz olmasaydı şu an burada 5 ayrı salonda duruşma yapılmazdı. Hazırlık yapılmazdı. Her iyi niyeti gösterdik, sizde iyi niyet gösterin, sonra talepleri alacağız” talebinde bulundu. 
 
Milletvekilleri bir kez daha avukatların içeri alınmasını talep etti.
 
Tutuklu siyasetçi Berfin Özgü Köse, “Avukatlarım olmadan mahkemenin hiçbir aşamasında herhangi bir beyanda bulunmak istemiyorum” şeklinde konuştu.  
 
Tutuklu siyasetçi Gülfer Akkaya, “Avukatlar alınmadan konuşmak istemiyorum” dedi.
 
YÜKSEKDAĞ: DAVADA NASIL ROL OYNANACAĞI BELLİ OLDU
 
Tutuklu siyasetçilerden Figen Yüksekdağ ise, kimlik tespiti sırasında “Herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hukuk kurallarına riayet edilmesine talep ediyoruz. Savunma hakkına riayet edilmemesiyle bu davanın nasıl bir rol oynadığı ve oynayacağının işaretlerini gösterdi. Bu husus konusunda hukuk kurallarında biri de savunma haklarının eksiksiz yerine getirilmesidir. Avukatların salonda hazır bulundurulmasını istiyoruz. Bu şekilde yargılamaya geçilemez” dedi.
 
Mahkeme Başkanı “Sadece sorduğumuz sorulara cevap verin ya da vermeyin” diyerek, Yüksekdağ’ın sesini kesti. 
 
TUNCEL’İN MİKROFONU KAPATILDI
 
Tutuklu siyasetçi Sebahat Tuncel bu duruma tepki gösterdi. Tuncel, “Hukuk hepimizi bağlar. Avukatlarımın burada olması lazım. Bakın burası boş, arkadaşlarımız buraya gelebilir, koşulları oluşturmak sizin göreviniz. Mikrofon sesini kapatırsınız ben de bağırırım. Yıllardır cezaevindeyim” dedi. 
 
Bu sırada Tuncel’in mikrofonu kapatıldı. Tutuklu siyasetçiler “savunma haktır engellenemez” sloganı atarak tepkilerini gösterdi
 
KIŞANAK: TİYATRO DA BİZ OLMAYACAĞIZ
 
Tutuklu siyasetçi Gültan Kışanak ise tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Bu dava taraflı ve bu tiyatroda biz olmayacağız. Hukuk kurallarına uymuyorsunuz. Yüz yüze ilkeleri yerine getirilmemiştir. Dava hükme bağlanmıştır, Sarayın talimatlarıyla hüküm veriyorsunuz. Siz hukukun temel ilkelerine riayet etmediğiniz sürece sorularınıza cevap vermeyeceğim.” 
 
YILDIRIM: MAHKEME TALİMATLA KURULMUŞ
 
Kürtçe konuşan Gülser Yıldırım da, “Mahkemeyi ve duruşmayı izliyorum hukuk namına bir şey görmüyorum. Bu nedenle de sorulara cevap vermek istemiyorum. Bu mahkeme talimatla kurulmuştur bu nedenle de bu mahkemenin sorularına cevap vermeyeceğim. Kimlik bilgilerim de zaten önünüzde, bana sormanıza gerek yok” diye konuştu.
 
KUBİLAY: SAVUNMA HAKKIMI İSTİYORUM
 
Tutuklu siyasetçi Günay Kubilay, “Ben savunma hakkımı istiyorum. Avukatlarım olmaksızın konuşmayı düşünmüyorum. Avukatımı istiyorum. Kapıları açarsanız hepsi gelecek. Mahkeme başkanı olarak bir prestij sorunu haline getirmeyin” dedi.
 
Tutuklu siyasetçiler Mesut Bağçık, İbrahim Binici, İsmail Şengül de soruları yanıtlamadı.
 
DEMİRTAŞ: YARGILAMAYA GELDİK
 
Ardından konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şunları söyledi: “Yargılanmaya değil, yargılamaya geldik. Avukatların sayısı belliydi. Her bir sanık için 3 avukat olsa da 100’den fazla avukat olacaktı. Ses tonunuzu yükseltmeyin. Karşınızda çocuk yok. Her ne kadar sanık sandalyesinde otursak da halkın temsilcisi var. Bunun dışında yıllardır yargılama yapıyorsunuz bunu onlarla karıştırmayın. Darbecileri yargıladınız bizi onlarla karıştırmayın. Ben orada değilim. Yanımda avukat yok, duruşma salonunda avukat yok. Şu anda duruşma salonunda aleyhime bir şey tespit etme şansım yok. Baskı ortamında yargılamayı yapsanız da avukatların buraya girmesi gerekiyor.”
 
“CMK gereğince suç işleyenler dışarı atılır ve suç duyurusunda bulunulabilir” diyen Mahkeme Başkanı, kimlik tespitinin ardından talepleri alacağını belirtti. Mahkeme Başkanı, “Her ne kadar üniversite de ceza usulleri dersini iyi öğrenmeden geçsem de usulü iyi biliyorum” dedi.
 
Demirtaş, kimlik tespitini yapmaya çalışan Mahkeme Başkanına “Cevap vermeyeceğim. Biz size değil cevap vermek, günahımızı bile vermeyiz” sözleriyle yanıt verdi.
Mahkeme Başkanı kaydı durdurdu, bunun üzerine salondan alkış geldi.
 
Sırrı Süreyya Önder de avukatları olmadan cevap vermeyeceğini dile getirdi.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.