DOLAR 7,9376
EURO 9,4222
ALTIN 461,16
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu

Kobanê direnişi maskeleri düşürdü

31.10.2020
A+
A-

KOBANÊ – DAİŞ’in ilk yenilgisini tattığı kent olan Kobanê’de verilen direnişin dünyaya mal olmasıyla 1 Kasım, tarihe “Dünya Kobanê Günü” olarak kazındı. Verdikleri direnişle halkların kendi kaderini çizdiğini söyleyen PYD Kobanê Eşbaşkanı Ehmed Şexo, Kobanê yenilgisi ile DAİŞ’i harekete geçiren güçlerin maskelerini çıkarıp, bu kez doğrudan harekete geçtiğini belirtti.

DAİŞ’in 2014’te Kuzey ve Doğu Suriye kantonlarından Kobanê’ye yönelik giriştiği saldırının üzerinden 6 yıl geçti. Kobanê’de DAİŞ’e karşı verilen mücadele Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da yeni bir sayfa açtı. Devletleri dize getiren DAİŞ’in yenilebileceği ilk kez Kobanê’de kanıtlandı. Sergilenen direniş tüm dünyada ilham kaynağı olurken, Kobanê etrafından kenetlenen dünya halkları, yeni bir yaşamın arayışına girdi. Suriye’de açılan bu yeni sayfa, tüm halklar için bir mücadele birlikteliğini sağlarken, bunun başını ise Kobanê çekti. 
 
MUSUL’DAN RAKKA’YA
 
5 yıl Suriye sahasında kalan DAİŞ, Ortadoğu’ya dair planlarını hayata geçirmeye çalışıyordu. Bu kapsamda Rakka’yı işgal eden DAİŞ, 2014 yılının Haziran ayında ise Musul’u ele geçirdi. Musul’u bir günde düşüren DAİŞ, 3 Ağustos’ta ise Şengal’e yöneldi. Şengal’i de işgal ederek, Êzidîleri katliamdan geçiren, binlerce kadını kaçırıp, kurduğu köle pazarlarında satan, on binlercesini sürgüne gönderen DAİŞ, Êzidî halkına “73’üncü fermanı” yaşattı.
 
Böylesi bir vahşete maruz kalan Êzidîlerin imdadına ise, HPG/YJA Star ve YPG/YPJ güçleri yetişti. Bu güçler, DAİŞ ile çatışa çatışa on binlerce Êzidî’nin Şengal Dağı’na geçmesini sağladı. 
 
Ardından yapılan çağrılarla YPG/YPJ savaşçıları tarafından Şengal ile Rojava arasındaki Cezaa yolunun güvenliği alındı. Fermandan kurtarılan Êzidîler, bu yol ile Şengal Dağı’ndan Rojava’ya geçirildi. Kuşatmayı kırmayı başaran YPG/YPJ savaşçıları, Şengal’i özgürleştirdikleri 13 Kasım 2015 tarihine kadar DAİŞ’e karşı savaştı.
 
KOBANÊ…
 
Rojava Devrimi’nin ilk kıvılcımının yakıldığı yer olan Kobanê’de ise, Cizîre ve Efrîn kantonları ile birlikte “demokratik özerklik” ilan edilmişti. Şengal’den sonra buraya yönelen DAİŞ,15 Eylül 2014’te Kobanê’ye dönük kapsamlı bir saldırı başlattı. Kenti kısa bir sürede düşürmeyi, planlayan DAİŞ, tarihte görülen ender direnişlerden biri ile karşılaştı ve bütün planları altüst oldu. Kobanê’de aylar süren direnişle tüm dünyaya korku salan DAİŞ, ilk yenilgisini burada tattı.
 
SONUNA KADAR DİRENİŞ!
 
DAİŞ üç koldan saldırı giriştiği Kobanê’deki direniş çizgisini kentin yaklaşık 35 kilometre doğusundaki Serzûrî köyünde bulunan 12 savaşçı çizdi. Yüzlerce DAİŞ’li çatışmaların ikinci gününde Rodi Efrîn komutasındaki bu YPG ve YPJ’lilere tankla, topla saldırıya girişti. Karargahtan gelen “geri çekilin” talimatını dinlemeyen 12 savaşçı, mevzilendikleri köy okulunda 24 saat boyunca DAİŞ’e geçit vermedi. Kobanê tarihe kazınacak direnişin kararlılığını gösteren ise Rodi Efrîn’in şu sözleri oldu: “Biz sonuna kadar direneceğiz ve düşmanın geçişine izin vermeyeceğiz. Şehit düşeceğimizi biliyoruz, ancak yolumuzdan yürüyecek olanlar da var.”
 
Serzûrî’de tohumu ekilen direniş, Kobanê kent merkezinde Arîn Mîrkan, Gelhat Gabar, Êrîş Efrîn, Zozan Kobanê ve Baran Kobanê gibi yaşamını yitiren yüzlerce savaşçının eşsiz kahramanlığı ile devam etti. 
 
DİRENİŞ BÜYÜYOR
 
Kobanê’de verilen direniş, diğer parçalar gibi dünya genelindeki milyonlarca Kürdü yekvücut haline getirdi. Saldırıların devam ettiği 22 Eylül günü, PKK Lideri Abdullah Öcalan “Kobanê’nin düşüşü, tüm Kürdistan’ın düşüşü demektir. Herkes bu gerçekliğe göre hareket etmeli” diyerek direnişi büyütme çağrısı yaptı. Öcalan’ın “Kobanê, Kürt sorunun çözüm anahtarıdır” söylemi üzerine Kobanê etrafında kenetlenerek Kürtler, ulusal birliğin nüvelerini attı. 
 
ÖCALAN’IN MESAJI
 
Öcalan’ın çağrısı ile fitili ateşlenen direniş, aynı zamanda Türk askerleri ile DAİŞ’lilerin Kobanê sınırında yan yana gözüken fotoğraflarının yanı sıra ekranların karşısına geçen dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Kobanê’ye dair sarf ettiği ‘düştü, düşecek’ sözüyle de büyüdü. Ayağa kalkan Kürtler karşısında biçare kalan dönemin hükümeti yine ancak Öcalan’ın çağrısı ile Kürtleri durdurabildi.  
 
EVRENSEL MÜCADELEYE
 
Kobanê’nin hemen karşısında bulunan Urfa’nın Suruç ilçesi ve sınır köylerinin bir çoğunda aylarca direnişte kalan Kürtlerin yanı sıra Kobanê için tüm dünya ayağa kalktı. Aralarında Nobel Barış Ödülü sahipleri ve filozofların da olduğu binlerce kişinin çağrısı ile Avrupa, Amerika, Afrika, Asya, Avustralya kıtalarında komiteler oluşturuldu. Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Kıbrıs, Avusturya, İsviçre, Belçika, Yunanistan, İspanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Hindistan, ABD, Arjantin, Ekvador, Honduras, Kanada, Avustralya, Venezuela, Pakistan ve Şili gibi ülkelerde organize edilen eylemlerde milyonlar sokaklara çıktı.
 
DİRENİŞİN DENGE DEĞİŞİMLERİ VE ADIMLAR
 
Giderek büyüyen ve sınırları aşan bu destek, uluslararası koalisyon güçlerini süren direnişi desteklenmek zorunda bıraktırdı. Kobanê direnişi ile birlikte bölgede yeni ilişki, ittifak ve dengelerin kurulması adımları geldi. 
ABD liderliğinde uluslararası koalisyon güçlerinin Kobanê’de hava saldırılarına katılması, ABD’nin inisiyatifinde yürütülen Kobanê’ye havadan silah yardımı, AKP’nin hizaya çekilerek yardım koridorunu açılmak zorunda bırakılması ve Federe Kürdistan Bölgesi’nin silahlı gücü olan Peşmergelerin Kobanê’ye geçişi yaşandı. 
 
DÜNYA KOBANÊ GÜNÜNE
 
Dünyanın dört bir tarafından Kobanê’ye akın eden direnişçilerin yürüttüğü mücadele evrensel bir boyut kazanırken, dünyaca ünlü isimlerin çağrısıyla bu direnişe destek için 1 Kasım tarihi “Dünya Kobanê Günü” ilan edildi. 
O günün öncesinde Türkiye’de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Alâ, 6-8 ekim tarihlerinde yaşananların korkusu ile sokağa çıkılması halinde tereddütsüz müdahale edileceği yönünde açıklamalar yaptı. Bu doğrultuda da 1 Kasım sabahı başta bölge kentleri olmak üzere birçok şehirde kolluk birimleri meydan ve sokaklara konumlandırıldı. Ancak tüm bu uyarı ve önlemler, yüz binleri Dünya Kobanê Günü’nde sokağa çıkmadan vazgeçiremedi.
Bu destekle emsalsiz bir direnişe sahne olan Kobanê, 134 gün sonra 26 Ocak 2015’te DAİŞ’ten temizlendi. Kobanê’nin ardından DAİŞ hakim olduğu diğer kent ve bölgelerde de adım adım yenilgiye uğratıldı.
 
SAHNEDE TÜRKİYE
 
Kürtlerin DAİŞ’e karşı elde ettiği kazanım sürekli Türkiye’yi rahatsız ederken, Türkiye Suriye’de denkleme dahil olabilmek için  eğitip donattığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) denilen paramiliter güçlerle doğrudan kendisi sahaya inerek hayata geçirmeye çalıştı. Cerablus, Ezaz, Bab’tan sonra 20 Ocak 2018’de Efrîn’e saldıran Türkiye, aylarca süren çatışmalardan sonra Efrîn’e de girdi. 
 
EFRÎN’DEN SONRA SERÊKANİYE VE GİRÊ SPÎ
 
Efrin’den bir yıl sonra ‘Suriye Milli Ordusu’ adı altında topladığı paramiliter güçlerle birlikte 9 Ekim 2019’da bu kez Serêkaniye ve Gire Spî kentlerine saldıran Türkiye, bu kentlerde de yüzlerce sivilin ölümüne neden oldu. Önce DAİŞ’in ardından ise Türkiye’nin giriştiği saldırı Kürtleri yeniden tüm dünyanın gündemine oturttu. Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye yönelik tepkiler yağarken, DAİŞ’in saldırısına karşı 1 Kasım’ı “Dünya Kobanê Günü” olarak sahiplenen dünya halkları, Türkiye’nin giriştiği saldırılara yanıt olarak ise 2 Kasım’ı da “Dünya Rojava Günü” olarak ilan etti. 
 
KOBANÊ’DEN SONRA ADIM ADIM
 
Kobanê’de verilen direnişin hem tanığı hem de yürütücülerinden biri olan PYD Kobanê Eşbaşkanı Ehmed Şexo, Suriye’de başlayan iç savaşanla bölgesel ve küresel güçlerin farklı planlar içerisine girdiğini söyledi. 
Fakat bu planların hiçbirisinde halklara yer aldığı bir tasarı olmadığını belirten Şêxo, bu yüzden de Kuzey ve Doğu Suriye halkları olarak kendi kaderlerini çizdiklerini ifade etti. 
 
‘KOBANÊ HALKI DÜNYAYI ŞAŞIRTI’
 
15 Eylül 2014’te Kobanê’ye dönük kapsamlı saldırılarıya girişilmeden önce de Rojava’ya yoğun saldırıların olduğunu hatırlatan Şêxo, “Bunu arkasında ise Türkiye vardı. Daha öncesinde farklı farklı isimlerle geldiler. Onlar başaramayınca da DAİŞ’i devreye soktular. Rakka, Musul ve Tebqa’nın düşmesiyle kimse Kobanê’nin o hafif silahlar başaracağına inanmıyordu. Hatta kimileri 24 saat ömür biçiyordu. Ancak Kobanê halkı ve savaşçıları direnişleriyle herkesi şaşırttı ve bu saldırıların önünü aldılar. Tüm planlar altüst oldu. Kobanê direnişi dünyanın dikkatlerini üzerine çekti. Onlar da bu direniş destek verdi. Ancak bu direnişin temelini Kuzey halkımız attı. Herkes bu direniş hattı etrafında kenetlendi. Direniş zaferi getirdi ve Dünya Kobanê Günü ilan edildi. Dünyanın başına bela olmuş terör, Kobanê’de yenilgiye uğratılarak adım adım yok edildi” dedi.
 
MASKELERİ DÜŞTÜ 
 
Şêxo, Kobanê yenilgisi ile planları tutmayınca DAİŞ’i harekete geçiren güçlerin maskelerini çıkarıp, bu kez doğrudan kendilerinin harekete geçtiğini de dile getirdi.
 
Saldırıda bulunulan Efrîn, Serêkanîyê ve Girê Spî’de verilen direnişlerinin dünyayı ayağa kaldırmaya devam ettiğini beliren Şêxo, “İki günde birbirinden ayrı değil. Çünkü ikisinin de arkasındaki güç aynıdır. Ne kadar isim, renk ve biçim değişse de gerçek budur. Rojava’ya yönelik saldırı tüm dünyaya saldırıdır. Halklar bunun önünde durup, 2 Kasım’ı Dünya Rojava Günü ilan ettiler. Bugünlerin verdiği direniş ve dayanışma ile Türk devletinin amaç ve hayallerini yıkacağız” diye konuştu.
 
MA / Nazım Daştan 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.