DOLAR 8,3680
EURO 10,2311
ALTIN 503,37
BIST 1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
25°C
Parçalı Bulutlu
Per 24°C
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 24°C

Koç: HSK seçiminde toplumsal uzlaşıyı öneriyoruz

01.05.2021
A+
A-

ANKARA – HDP Meclis Adalet Komisyon üyesi Abdullah Koç, HSK yapısının yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı açısından önemli olduğunu belirterek, “Mevcut tekçi rejimin HSK üyelerinin seçiminde de ciddi bir etkisi var” dedi.

Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) üyelerinin görev süresi 7 Haziran’da doluyor. 13 üyeden oluşan HSK üyelerinin yeniden seçilmesi ile ilgili süreç başladı. 13 üyenin 4’ünü Cumhurbaşkanı seçerken, 7 üye Meclis tarafından seçiliyor, Adalet Bakanı ve bakan yardımcısı da doğal üyesi olarak belirleniyor. HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz haricindeki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek. Yargıtay, Danıştay, avukat ve öğretim görevlilerinden oluşan 7 üyenin seçimi için toplam 118 aday Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı 7 üyenin seçim sürecini başlatmak üzere, başvuruları Meclis Adalet ve Anayasa Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyona havale etti.
 
ÜYELERİN SEÇİM SÜRECİ
 
Karma Komisyon ise, 28 Nisan’da gerçekleştirdiği ilk toplantıda, başvuranların adaylık şartlarını taşıyıp taşımadığını ve belgelerini incelemek üzere alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı. 3’ü iktidar partilerinden, 1’i HDP, 1’i CHP olmak üzere 5 üyeden oluşan alt komisyon da ilk toplantısını 28 Nisan’da gerçekleştirdi. İkinci toplantısını 7 Mayıs’ta gerçekleştirecek olan alt komisyon, incelemelerini tamamladıktan sonra raporunu Karma Komisyona iletecek. Karma Komisyon da bir adayın seçilebilmesi için ilk turda en az 35, ikinci turda en az 31 oy alması gerekiyor. Aksi halde en çok oy alan adaylar arasında kura çekilecek. Karma Komisyon’da AKP-MHP’nin üye sayısı 30’dur. Bu durumda muhalefetle uzlaşılmazsa, komisyon seçimi kuraya kalacak. Karma Komisyon sürecinden sonra 7 üyenin seçimi Genel Kurul’da oylama ile gerçekleşecek. Genel Kurul süreci ise mevcut üyelerin görev süresinin dolacağı 7 Haziran’dan 30 gün önce tamamlanması gerekiyor.
 
YARGIYA GÜVENDE SON SIRA
 
Karma Komisyon’da yer alan HDP Meclis Adalet Komisyonu üyesi Abdullah Koç, HSK seçimlerinin önemine dair değerlendirmelerde bulundu.  Koç, “tek adam rejiminin” aynı zamanda HSK üye seçiminde de ciddi bir etkisinin olduğunu belirtti. Türkiye’de en büyük sıkıntının yaşandığı alanlardan birinin yargı olduğuna vurgu yapan Koç, “Adaletin olmadığı, hukukun tarafsızlığını yitirmiş olduğu, özellikle HDP’ye, muhalefete yönelik çok ciddi bir şekilde yanlı bir tutumun olduğu Türkiye’de yargıya güven konusunda dünyadaki ülkeler arasında son sıralarda. Yanlı karar verebilecek, siyasal iktidarın ve sarayın etkisinde olabilecek yargıçların olduğu, üzerinde etkili olmak istedikleri bir olay veya kararda rahatlıkla hakimlerin yerlerini değiştirebilecekleri bir kuruldan bahsediyoruz. Dolayısıyla HSK, esasında yargının tarafsızlığını ya da bağımsızlığını yitirdiğine dair doğrudan doğruya etkili olan bir kurul” diye belirtti.
 
ÇÖZÜM ALANI YARGI
 
HSK seçimlerinin,  tarafsız ve bağımsız bir yargı sisteminin oluşması için muhalefet açısından çok önemli olduğunu belirten Koç, şunları söyledi: “Tamamen adalete, hukuka, uluslararası kriterlere uygun bir yargılama sisteminin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz için önemli. Toplumsal muhalefete yönelik olan bu sistemin bakışı, mevcut olan siyasi iktidarın her anlamda yargıyı ellerinde bir imkan olarak kullandıkları ve yargıyı gerçek anlamda siyasal sistemi, siyasal muhalefeti dizayn etmek adına kullandıkları bir süreci yaşıyoruz. Partimizin kapatılmasına ilişkin süreç, Kobanê Davası’ndaki tyatral ortam gibi. Bu yargıçların ve savcıların bakış açılarını kamuoyu çok net bir şekilde görüyor. 
 
YARGI AYAKLAR ALTINDA
 
Kolluk kuvvetlerinin toplumsal muhalefete olan bakış açısını ve gerçekten sokak ortasında yapmış oldukları işkence, toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını engelleyen nitelikte ki davranışları, yolsuzlukların üstünü örtmekten tutun mevcut olan bu siyasal iktidarın insan hakları ihlallerine kadar hepsinin çözülmesi gereken alanın yargı olduğunu herkes çok iyi biliyor. Ama Türkiye’de gerçek anlamda yargı ayaklar altında, adalet yok. Bu nedenle HSK’nin yapısı çok önemli.”
 
‘MECLİS ŞİRKET YÖNETİCİSİ SEÇMİYOR’
 
Koç, yargının kendi üst kurulunu kendisinin seçmesi gerektiğini ve siyasal iktidarın karışmaması gerektiğini belirtti. Koç, “Üyelerin seçiminde de olduğu gibi tekçi rejimin etkisinin her tarafta olduğunu net şekilde görüyoruz. Mutlak suretle toplumsal uzlaşmayı arıyoruz. Toplumsal uzlaşının olması gerektiğini düşünüyoruz. Her şeyden önce Karma Komisyon ve alt komisyonda, Meclis’teki bütün siyasi partilerin temsilcilerinin olması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü herhangi bir şirket yöneticisi seçmiyor bu Meclis. Bu Meclis Türkiye’de ki bütün kesimlerin tamamı adına hareket edebilecek ve karar verebilecek bir kurumu seçiyor. Dolayısıyla biz mutlak surette toplumsal uzlaşmayı öneriyoruz. Demokratik olan budur” dedi.
 
MA / Diren Yurtsever 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.