DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Paz 26°C
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C

Koordinasyon’dan ‘Maske Dayanışması’ çağrısı

13.05.2020
A+
A-
DİYARBAKIR – “Normalleşme” adımlarının bilimsel bir karşılığının olmadığını belirten Covid-19 Bölge Kriz Koordinasyonu, “Tüm halkımızı ‘Maske Dayanışması’na davet ediyoruz” çağrısı yaparak, salgına karşı alınması gereken tedbirleri açıkladı. 
 
Covid-19 Bölge Kriz Koordinasyonu, koronavirüs salgınıyla ilgili son süreçte yaşanan gelişmelere dair yazılı bir açıklama yaptı. “Hükümetin bilgi iktidarına karşı halkımızı şeffaf olmaya davet ediyoruz” başlıklı açıklamada, salgının halen büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi. Dünyada vaka sayısının 4 milyonu geçtiği, yaşamını yitirenlerin sayısının ise 280 bine yaklaştığı hatırlatılmasında bulunulan açıklamada, “Aktif hasta sayısı 2,4 milyona tırmanıyor. Bilim insanları ve DSÖ sıklıkla pandemi ile uzun süre yaşayacağımızı söylüyor. Salgın en az 2 yıl hatta 5 yıla kadar uzayabilir. Dahası bu salgın yeni salgınlar ile devam edebilir deniliyor” ifadelerine yer verildi. 
 
Bu durumda en önemli şeyin önlem olmak olduğuna vurgu yapılan açıklamada, önlemlerin gevşetilmesi halinde toplumun kontrolsüz bir şekilde enfekte olacağı uyarısı yapıldı. Açıklamada, “Rakamların iyiye gidiyor gibi görünmesi de ayrı ayrı insanlarda büyük bir rehavete neden oluyor, bu da ikinci dalgayı kaçınılmaz kılacaktır” denildi.
 
‘CİDDİ YETERSİZLİKLER VAR’
 
Sağlık Bakanlığı’nın önlem alma konusunda ciddi yetersizliklerinin bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Erdoğan’ın Sancaktepe Sahra Hastanesi şantiyesi ziyaretindeki işçilerin görüntüleri iktidar açısından fiziksel mesafenin ve salgına dair önlemlerin ne kadar önemsendiğini ortaya koyan bir görüntüydü. Toplu ulaşım, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan işyerleri, marketler ve sokaklarda bulunma zorunluluğu ile fiziksel mesafeye uyumun güçlüğü, uygun maske kullanımı ve el dezenfektanı olanaklarının olmaması enfekte olma olasılığını ve salgını büyütüp yayma potansiyeli taşıyor. Hasta olduğunu bile bilmeyen yüzbinlerce insanın riskli gruplara da hastalığı yayma potansiyelinin yüksek olduğu bilinmektedir. Kronik hastalar, yaşlılara ve bağışıklığı zayıflamış insanlara hastalığı bulaştırma oldukça ciddi sonuçlara yol açmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
 
NORMALEŞMENİN BİLİMSEL KARŞILIĞI YOK
 
Açıklamada, normalleşmenin bilimsel karşılığının olmadığına dikkat çekilerek, “Dolayısıyla bu ‘normalleşme’ takvimi kararı kesinlikle tek taraflı ve toplum sağlığı göz ardı edilerek alınmıştır. Toplumun ve toplum örgütlenmelerinin aylardır aldığı tedbirlerin bir anda boşa gitme ihtimali vardır. Bu tedbirsizliklerin ve toplumu rehavete sürükleyen açıklamaların daha yıkıcı bir dalga şeklinde tekrar geri dönme ihtimali tüm bilim çevrelerince dile getirilmektedir” uyarısı yapıldı.
 
TEBBİR VE ÖZ GÜÇ  
 
Halkın tedbir alma konusunda öz gücüne dayalı bir adım atması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Halkımız tedbirleri elden bırakmamalı, mesafe kuralına dikkat etmeli ve mümkün mertebe maske kullanmaya, hijyen uygulamalarına devam etmelidir. Tüm halkımızı bu anlamda ‘Maske Dayanışması’na davet ediyoruz. Koşulları olanlar koşulları olmayanlarla maske dayanışması yapması hayat kurtarır. Halkımız geniş ve zengin paylaşma ve dayanışmayı şu an yaptığı gibi devam etmeli ve bunu büyütmelidir. Bizler halkımızla birlikten muhtaçlık ilişkisini kırarak kendi kendine yeterli olacak şekilde toplumsal üretim ilişkilerini geliştirmeye, ekolojik kooperatifleri, tarım faaliyetlerini, üretim atölyeleri ile ilgili çalışmalarımıza devam etmeye;  ikinci dalganın her an gelebileceği ve daha yıkıcı olacağı öngörüsüyle tedbirleri elden bırakmadan yaşamımızı örgütlemeye devam edeceğiz.” 
 
TALEP EDİLEN ADIMLAR
 
Açıklamada, söz konusu durumlar karşısında atılması gereken adımlar ise şöyle sıralandı:
 
“* Salgın devam etmesine rağmen bölgede filyasyon, karantina ve izolasyon takibi ve testler sağlıklı yapılmamaktadır. Test sayıları hala yetersiz yapılıyor. Şu ana kadar tüm Türkiye’de 1.403.000 test yapıldı. 140.000 vaka tespit edildi. Her vakanın en az 50 kişiye bulaşma olasılığı üzerinden hesaplandığında en az 7 milyon test yapılması gerekiyor. Fakat Filyasyon sağlıklı yapılmıyor. Bu nedenle test kriterleri değişmeli, riski yüksek olan sağlık emekçileri, AVM emekçileri, market emekçileri, berberler, otobüs şoförleri, kargo ve fırın emekçileri gibi meslek gruplarına salgın tehlikesi ortadan kaldırılıncaya kadar düzenli ve sistemli bir şekilde belirti olmasa bile test yapılması gerekmektedir. Test sayısı artırılmalı ve günde en az 100 bin test yapılmalı. Başta riskli gruplar olmak üzere hasta olduğunu bilmeyen yüzbinlerin saptanması, izolasyona alınması ve temaslılarının belirlenerek hepsine test yapılması zorunludur.
 
* İktidar hala sağlıklı veri sunamıyor, şeffaf olamıyor. Veriler il ve ilçeler düzeyinde paylaşılmalı. İnsanlar sağlıklı verilere sahip olabilirlerse sağlıklı sonuçlar oluşabilir. Tüm halkımıza çağrımız şudur: Eğer iktidar şeffaf olamıyorsa halkımız şeffaf olmalı. Kimse vakaları birinden saklamamalıdır. Onun için salgına dair bilgileri tüm halkımız birbiriyle paylaşabilmelidir. Ayrıca bu bilgileri HDP il ve ilçe merkezlerine de iletebilirler.
 
* Sağlık emekçileri hem işyerlerinde hem sosyal yaşamlarında ciddi sorunlar yaşıyor. Sağlık çalışanları için rutin testler yapılmalıdır. Çalışma koşulları kolaylaştırılmalıdır. Başta sendikalar olmak üzere tüm halkımızı ve demokratik kitle örgütlerini sağlık emekçileri ile aktif dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.
 
* Salgın cezaevlerine bulaşmaya devam ediyor. Konya Cezaevinden sonra Silivri Cezaevine de bulaştı. Bu konudaki tedbirler yetersizliğini koruyor. Tüm cezaevlerinde salgın süresi boyunca 15 günde bir tüm tutuklu ve hükümlülere testler yapılmalıdır. Yine cezaevinde aile görüşleri yapılamadığı için izolasyon tecride dönüşmüştür. Hapishanelerde izolasyona dayalı tecridin uzun süreceği anlaşılmaktadır. Bu gidişat tutuklu ve hükümlüler üzerinde uzun süreli öngörülemeyen kitlesel psikolojik ve fiziksel hastalıkları tetikleyebilir. Bu riski bertaraf etmek için tüm hükümlü ve tutsaklara aileleri ile haftada iki kez yarım saat olmak üzere görüntülü telefon hakkı kullanılmalıdır. Hasta tutsakların tedavileri salgından kaynaklı yapılamadığı için adeta ölüme terk edilmiştir. Bir kez daha yineliyoruz. Hasta tutsaklar bir an önce tahliye edilmelidir.
 
* Sendikaların tüm sınavları erteleme çağrısını yerinde buluyoruz. Ayrıca okullar mevcut durumda açılmamalıdır.
 
* Bayram tatilinin 9 gün uzatılarak tüm ülkede karantina uygulama çağrımızı yeniden yapmak istiyoruz. Bunun dışında halkımızın kesinlikle iftarlara gitmemesi, bayramlaşmanın görüntülü arama vb. alternatif biçimlerle kutlanması, taziye çadırlarının kurulmaması, fiziki mesafeye uyulması, mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması ve dışarıda mutlaka maske takılması salgınla baş etmede önemli mesafeler aldıracaktır.
 
* Esnaflarımız kesinlikle maske takmalıdır. Maskesiz dışarı çıkılmaması gerekmektedir. Ancak Tüketici Dernekleri Federasyonuna göre, 4 kişilik bir ailenin maske maliyeti 300 TL’dir. Maskeler bedava olmalı ve birçok yerden temin edilebilmeli. Halkımız bu konuda kendi alternatiflerini yaratabilmeli.
  
* Açık alanlarda yürümeyi yasaklayıp AVM’leri serbest kılmak tam bir akıl tutulmasıdır. AVM’lere giden kişiler arasında bir kişi bile koronavirüs taşıyorsa, virüs kapma riski çok yüksek olur. Çünkü, AVM’lerin havalandırma sisteminde karışım havası kullanılır. İçerideki hava dışarıdan gelen taze hava ile karıştırılıp tekrar içeri verilir. Bu nedenle AVM’lerin açılması büyük bir risktir. İktidar bu konuda önce insanlara serbest diyor sonra da AVM’lerde kuyruk görüntüleri ortaya çıkınca böyle olmaz diyor. İktidar bu konuda adeta kumar oynuyor. İnsan hayatı üzerinde kumar oynanmaz. Salgın bu parçalı ve tutarsız yöntemlerle yönetilemez. O yüzden insanlara çağrımız şudur. Kendi kaderimizle baş başayız. Yaşamımızı ve başkalarının yaşamını korumak zorundayız. Hem kendimizi hem insanları korumak için daha dikkatli olmak, mesafeyi korumak ve mümkün mertebe dışarı çıkmamak zorundayız.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.