DOLAR 6,8627
EURO 7,7740
ALTIN 397,05
BIST 8,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

‘Kürdüz’ dediği için öldürülen Sakçı Davası: Avukatların tüm taleplerine ret

31.05.2019
A+
A-

SAKARYA – Sakarya’nın Hendek ilçesinde ‘Kürdüz’ dediği için Kadir Sakçı’yı öldüren ve oğlu Burhan’ı yaralayan Hikmet Usta’nın yargılandığı davanın duruşmasında Sakçı ailesi avukatlarının tüm talepleri reddedildi. Avukatlar, davanın “sarhoş cinayeti” gibi gösterilerek ırkçılık temelli halinin kapatılmak istendiğini ifade etti. 

 
Sakarya’nın Hendek ilçesinde ‘Kürdüz’ dediği için Kadir Sakçı’yı öldüren ve oğlu Burhan Sakçı’yı yaralayan Hikmet Usta’nın yargılandığı davanın 2’nci duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Hikmet Usta’nın hazır edildiği duruşmada, saldırıda yaralanan Burhan Sakçı ve ailesi ile avukatları da hazır bulundu. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar da duruşmada hazır bulundu. 
 
Duruşma öncesi okunan belgelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na davanın ihbarı için tebligatın sehven çıkarılmadığı ortaya çıktı. Sanık Hikmet Usta’nın eşi Melek Usta’nın çocuklarının ve kendisinin incelenmek üzere el konulan telefonlarının iadesi için dilekçe verildiği görüldü. Önceki duruşmada Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına, yaşamını yitiren Kadir Sakçı’nın cenazesinden alınan örneklere ilişkin raporun ve ailesinin muhafaza altına alınan telefonlarının incelenmesine ilişkin raporun gönderilmesine ilişkin yazılan müzakereye cevap verilmediği belirtildi. Hendek İlçe Devlet Hastenesi ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi’ne olayda yaralanan Burhan Sakçı’nın tedavi ve teşhis belgelerinin gönderilmesine dair yazılan müzakereye cevap verilmediği görüldü. 
 
‘SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİYİM’
 
Olayda yaşamını yiteren Kadir Sakçı’nın eşi Sabriye Sakçı’nın davaya katılma talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi. Sabriye Sakçı, “Sanıklardan şikayetçiyim” dedi. 
 
Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı da duruşmada, söz alarak, “Ben olaydan 20 dakika kadar sonra olay yerine vardım. Olayı kamera görüntülerinden izledim. Sanık kendisine sarhoş süsü veriyor. Sarhoş birisinin atılı eylemleri gerçekleştirmesi mümkün değildir. Diğer sanık Recep, sanık ve ailesi Bursa iline kaçırmıştır. Kendisi tutuksuzdur. Sanıklardan şikayetçiyim. Tutuklanmasını istiyorum” diye konuştu.
 
SANIĞIN AİLESİ TANIK OLMAK İSTEDİ
 
Ardından sanık Hikmet Usta, Sakarya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Mert Usta’yı tanık olarak mahkemede gösterdi. Cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya bağlanan Mert Usta, yakınlık derecesinden kaynaklı mahkeme heyeti tarafından tanık olarak kabul edilmedi. Mahkemenin uyarısı üzerine Mert Usta “şahitlik” yapacağını belirtti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, yemin ettirmeden beyanda bulunmasını istedi. Mert Usta beyanına Sakçı ailesine baş sağlığı dileyerek başladı. Mert Usta, babasını korumak için, babası ile birlikte olay yerinden uzaklaştıklarını, kardeşlerini de alarak Bursa’ya gittiklerini ileri sürerek, “Giderken de gayemiz ertesi gün, olaylar yatıştıktan sonra babamı teslim etmekti” dedi. Sanık Hikmet Usta’nın eşi Melek Usta ve kızı Nurbanu Usta’da “tanık” olarak duruşmada hazır bulundu. Mahkeme, yakınlık derecesi nedeniyle tanıklığı kabul etmedi. Sanık Usta’nın eşi ve kızı yeminsiz yaptıkları savunmada, Usta’nın olayı gerçekleştirdiği sırada “sarhoş” olduğunu, kasıtlı Kadir Sakçı’yı öldürmediğini ileri sürdü. 
 
CİNAYET IRKÇI TEMELDE İŞLENMİŞTİR
 
Sakçı ailesi ve avukatları da tanık beyanlarını kabul etmediklerini vurgulayarak, olayın “basit bir sarhoş cinayeti”ne dönüştürülmeye çalışıldığını kaydetti. Avukatlar, “Olay basit bir alkol cinayeti değildir. Irkçı temelde işlenen bir cinayettir. Ayrıca dava ile ilgili yayın yasağı konulmuştur. Bizce bu çaba da olayın ırkçılık temelli olduğu hususunun üzerini kapatmak içindir” ifadelerini kullandı. 
 
‘KAMERA GÖRÜNTÜLERİ DURUŞMADA İZLENSİN’
 
Avukat İlknur Alcan, savcılık tarafından el konulan Hikmet Usta’nın ailesinin telefonlarının üzerinde inceleme yapılarak, görüşme kayıtlarının dosyaya konulmasına, sanığın 15 Aralık 2018-17 Aralık 2018 tarihleri arasındaki HTS kayıtlarının istenilmesine, dosyada var olan görüntü inceleme tutağının yetersiz olduğunu, olay anına ait görüntülerin Ulusal Kriminal Büroya yeniden gönderilmesini talep etti. Alcan, olay yerine keşif yapılması taleplerini yenileyerek, kamera görüntülerinin duruşmada izlenilmesini talep etti. 
 
Avukat Veysi Eski de sanık Hikmet Usta’nın oğlu Mert Usta’nın olay sonrasında yanında taşıdığı bıçak ile olay yerinde bulunan kişilere yönelik “silahlı tehdit suçunu” işlediği belirterek, Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 
 
Hikmet Usta’nın avukatı Dilek Kaycan da Sakçı ailesinin avukatlarının taleplerinin dosyaya bir şey katmayacağını iddia ederek, taleplerin reddini istedi. Kaycan, müvekkilinin tahliyesini istedi. 
 
İddia makamı da verdiği mütalaasında, Sakçı ailesinin avukatlarının taleplerinin dosyaya bir şey katmayacağını iddia ederek, olayın bütün boyutlarıyla tespitinin yapıldığını ileri sürerek, taleplerin reddini istedi. Savcı, sanık Hikmet Usta’nın tutukluluk halinin devamını isteyerek, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dosyanın tevdiini istedi. 
 
AVUKATLAR MÜTALAAYA KATILMADI
 
Savcının mütalaasının ardından tekrardan söz alan Sakçı ailesinin Avukatı Bülent Aşa, iddia makamının mütalaasına katılmalarının mümkün olmadığını dile getirerek, “Çünkü sanığın havaya ve yere doğru ateş ettiği konusunda iddialar var. Görüntü incelemesi yapılarak bu iddiaların çürütülüp kastın ortaya konulmasını önemli buluyoruz. Ayrıca görüntüleri içeren CD huzurda izlenmeli. Gelecek celse görüntülerin izlenmesini talep ediyoruz. Soruşturma aşamasında el konulan telefonlara ilişkin dijital inceleme raporları henüz dosyaya girmedi. Ayrıca BTK’den talep edilen hususlarda dosyaya henüz girmiş değildir” dedi. 
 
SAKÇI AİLESİ AVUKATLARININ TALEPLERİ REDDEDİLDİ
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti verdiği kararında, Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı’nın suçtan doğrudan zarar görmediğini ileri sürerek, davaya katılma talebini reddetti. Kararda, Sakçı ailesinin avukatlarının, savcılık tarafından el konulan Hikmet Usta’nın ailesinin telefonlarının üzerinde inceleme yapılarak, görüşme kayıtlarının dosyaya konulması, sanık Hikmet Usta’nın 15 Aralık 2018-17 Aralık 2018 tarihleri arasındaki HTS kayıtlarının istenilmesi, dosyada var olan görüntü inceleme tutağının yetersiz olduğu, olay anına ait görüntülerin Ulusal Kriminal Büroya yeniden gönderilmesi ve kamera görüntülerinin duruşmada izlenilmesi yönündeki taleplerinin dosyaya bir şey katmayacağı iddiasıyla reddetti.
 
MÜTALAA İÇİN DOSYA SAVCIYA GÖNDERİLECEK
 
Sanık Hikmet Usta’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, tevsii tahkikat taleplerinin bildirilmesine, tevsii tahkikat talebinde bulunulmadığı takdirde, esas hakkındaki mütalaasının hazırlamak için dosyanın iddia makamına tevdii edilmesine karar verdi. 
 
Bir sonraki duruşma 12 Eylül tarihine ertelendi. 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.