DOLAR 6,8667
EURO 7,7544
ALTIN 398,89
BIST 8,6582
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kemal Söbe yazdı: Kürtler barış ve kardeşliği tercih ediyorlar

11.01.2020
A+
A-

Kürtler 1. dünya savaşı sonrası kendileri aleyhine kurulan katı ulus devlet sistemlerini, vermiş oldukları büyük ulusal mücadeleyle etkisiz hale getirme konusunda gözle görülür bir başarı elde ettiler. Kürtlerin başlarına gelen bu inkar ve imha operasyonları başka bir halkın başına gelmemiştir. Dünya’da hiç bir ulus devlet Türkiye devleti gibi kendi egemenliği altında yaşayan başka bir halkı kendisine benzetmeye çalışmamıştır. Birçok Afrika ülkesi en ağır ekonomik sömürü ve kolonileşme dönemlerinde bile kendi kültür ve dillerini korumuşlar, kendi kimlik ve kültürlerini yaşamışlardır. Türk devletinin Kürtlere yaptığının başka hiçbir yerde örneği yoktur. Ya bana benzeyeceksin yada öleceksin diyor. Kürtler adına hiçbir ulusal hakkın gelişimine, olmasına tahammül etmiyor.

***

Kürtlerin yüzyıl önce ulusal bilinç, örgütlülük ve önderlikten yoksun olduklarını bildikleri için Kürtleri rahat bir şekilde Türkleştirip bir ulus yaratabileceklerini hesapladılar ama bu hesapları yarım kaldı, tamamlanamadı. Dolayısıyla bu hesapları ve planları baş aşağı gidiyor. Kürtler tarih boyunca hiç bir topluma ne düşmanlık yapmış ne de kin beslemiştir. Kürtler başka toplumlarla barış ve kardeşlik ortamında yaşamayı tercih etmiştir. Türk devleti Kürtlerin iyi niyet vebirlikte yaşama çaba ve yaklaşımlarını suistimal etmiştir, ediyor. Hala Kürtleri Türkleştirmekten vazgeçmemiştir.

***

Kürtler yüz yıldır kendilerine karşı işlenen bu suçların hesabını bu katillerden soracaktır. Yani bunların yaptıkları bunlara kar kalmayacaktır. Dünyanın her hangi bir yerinde başka bir halk olsaydı kendisini ezen bu devletle hiç bir şekilde diyalog geliştirmez kendi sınırlarını ayırırdı. Yani Kürtler sabırlı bir halktır, ama sabrında bir sınırı var. Hiçbir toplum başkalarının kahrını çekmek zorunda değil. Kürtler kurtuluş savaşına katıldılarda suç mu işlediler? Kürtler kurtuluş savaşı beraber nıverdiler ve cumhuriyeti beraber kurdular da hata mı yaptılar? Siz, Kürtleri neden inkar ediyorsunuz? Türkiye devletinin en üst düzeyde en alt düzeye kadar yönetenlerin ve birçok çevre hepsi, Filistin ayrı bağımsız devlet olsun diyorlar. Bize göre de eğer Filistin halkı ayrılmayı tercih ediyorsa ayrılabilir veya istiyorlarsa beraber yaşayabilir, artık orası Filistin halkının tercihidir.

***

Ancak Filistin ayrı devlet olsun diyen Türkiye devlet yetkilileri neden Kürtlerin ana dilde eğitimini yapmasını bile kabul etmiyor. Türkiye’de Kürtler değilde Filistinliler yaşasalardı, Türkiye devlet yönetimi ve kendilerine Müslüman diyenler, şimdi İsrail’i eleştirdikleri ve ‘terörist devlet’ dedikleri gibi söylemleri Türkiye devleti için söylerlermiydi? Bu soruya dürüstçe cevap verilsin ve Filistinlilere istiyorsanız ayrı devlet kurun dermiydi yoksa Kürtlere yaptığının aynısını mı yapardı? İsrail’in saldırılarını tabiki kınıyoruz. Ancak İsrail, hiçbir zaman Filistinli Arapları asimile etmedi, dillerini kimliklerini, kültürlerini inkar etmedi, Arapları ulus olarak kabul etmeme gibi bir tutuma girmedi. Aslında Yahudilerin kendilerini Arap dünyasına kabul ettirme gibi bir sorunları da var. Arapların sosyalist ve devrimci olanları, Yahudilerle aynı çatı altında yaşamayı kabul ediyorlar. Ama Arap ve Yahudi gericiliği bunu kabul etmiyorlar. Filistin’de hala çatışmaların olması ve her iki taraftanda kanın akmasında her iki kesimin aşırı milliyetçi ve ırkçı olanların sorumluluğu var.

***

Çin’in Uygur ve dünyanın başka bölgelerinde yaşayan Türkler için çeşitli temas ve siyasi girişimlerde bulunan Türk devlet yetkilileri neden Kürdistan’ı her gün bombalıyorlar?? Türkiye’nin güneyinde küçük bir ada ülkesi olan Kıbrıs örneği var. Kıbrıslı Türklerin KKTC adında bir ülkeleri var. Devlet kurmak, anadilde eğitim yapmak, bayrak sahibi olmalı sadece Türklerin hakkı mı?Kürtlerin devlet sahibi olma, bayrak sahibi olma, gerektiğinde ayrı devlet bile kurma hakları yokmu? Tabiki Kürtlerin ayrı devlet bile kurma hakkı dahil her türlü ulusal hakları vardır. Ve Kürtlerin ulusal hakları her ulus gibi doğuştan sahip olduğu haklardır. Siz inkar ve imhada ısrar ederseniz, aslında Türkiye’ye zarar verirsiniz ve Kürtleri kaybedersiniz. Çünkü özellikle son yıllarda yaptığınız katliamlar suç sicilinizi iyice kabartmış durumdadır.

***

Çünkü özellikle de son yıllarda yaptıklarınız suç sicilinizi iyice kabartmış durumdadır. Bu suçları işlemekten hemen vazgeçin Aksi durumda eğer ki barış ve çözüm cidden gelişmezse Türkiye bir iç savaşa doğru gider ve dış müdahalelere açık hale gelir. Dış müdahalelere açık hale gelen bir Türkiye, Kürt sorununun çözümü konusunda inisiyatifi tümden kaybeder. İnisiyatifsiz birTürkiye bölünmekle karşı karşıya gelir. United Nations ( BM ) ve Dünya Kürtlere ayrı devlet kurma hakkınız var ve kurun derse, Türkiye ne kadar çırpınsa da hiç bir şey yapamaz, tıpış tıpış Kürdistan’dan çekilmek zorunda kalır. Ama Kürtler ayrı devlet değil, demokratik ulus ve eşit ulusal haklar temelinde kendi kimlik ve ulusal varlıklarının anayasal kabulü temelinde eşit ulusal haklar çerçevesinde beraber yaşamayı daha değerli buluyorlar. İşte bu nedenden dolayı Kürtler barış ve demokrasi istiyorlar. Kardeşliği ve barışı, ortak vatanda eşit ulusal haklar temelinde beraber yaşamayı tercih ediyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.