DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

‘Kürtler birlik olursa Ortadoğu kazanır’

09.05.2020
A+
A-
İSTANBUL – Öcalan’ın İmralı’dan yansıyan son mesajlarını bölgedeki gelişmeler üzerinden yorumlayan yazar Ahmet Pelda ile gazeteci Hüseyin Kalkan, Kürt güçleri arasında sağlanacak ulusal birliğin tüm Ortadoğu halklarına kazandıracağını ifade etti.
 
KDP’nin kendi kontrolünde olmayan Zînî Wertê bölgesine pêşmerge güçlerini konumlandırmasıyla başlayan gerilim sürüyor. Yetkililer pêşmerge güçleri için “salgını” gerekçe yapsa da KDP’ye bağlı Helgurt Pêşmerge Komutanlığı Genel Sorumlusu Berhem Arif Yasin’in basına verdiği demeçte, “450 pêşmerge ile geldik. PKK’ye karşı buradayız. Geri çekilmeyi de düşünmüyoruz” sözleri, asıl amacı ortaya koydu. KDP’nin bölgeye Türkiye’nin talebi üzerine konuşlandığı değerlendirmesi hemen her kesimin üzerinde mutabık olduğu bir kanı. 
 
Kürt güçleri arasında çatışmaya yol açabileceği endişelerine yol açan bu duruma dair, 21 yıl aradan sonra kardeşi Mehmet Öcalan ile telefon görüşmesi yapan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan da uyarılar geldi. Yaşanan durumu “Kürt’ü Kürt’e kırdırma politikası” olarak tanımlayıp, bundan Kürtlerin hiçbir kazanımının olmayacağının altını çizerek, KDP ve YNK’ye uyarılarda bulunan Öcalan, ulusal birliğin esas alınması gerektiğini belirtti.
 
Yazar Ahmet Pelda ve gazeteci Hüseyin Kalkan, bölgede yaşanan gelişmeleri, Kürtler arasındaki krizle birlikte bölgesel ve küresel güçlerin hesaplarını Öcalan’ın mesajları üzerinden yorumladı.
 
ÖCALAN’IN ‘BİRLİK’ VURGUSU 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’ni yakından takip edip, yakında zamanda bu bölgede incelemelerde bulunan Yazar Ahmet Pelda, Öcalan’ın yaptığı birlik çağrısının PKK, KDP ve YNK özelinde ele alınmasının yanlış olduğunu, çağrının tüm Kürt hareketlerine ve tüm Kürt halkına yönelik olduğu görüşünde. Pelda, Öcalan’ın çağrısındaki “birlik” vurgusunun kimi kesimlerce “ulus devlet” mantığıyla yorumlanmasını da eleştiriyor. Oysaki Öcalan’ın bölgedeki halklarla bir bütünlük içerisinde yaşama çağrısında bulunduğunu dile getiren Pelda, “Mesela bir dönem ulusal birlik konusunda çok ciddi aşamalar kat edildi.  Eğer o kongre olsaydı, Kürtler ortak diplomasi oluşturabilselerdi Türkiye’ye, İran’a, Irak’a ve Suriye’ye bir takım teminat verebilirlerdi. Bugün Kerkük’te yaşanan kriz de olmazdı. DAİŞ çok daha erken engellenebilirdi. Ortadoğu’nun demokratikleşmesi konusunda çok daha hızlı aşama kaydedilirdi. Kürtler arasındaki dayanışma da çok daha iyi olurdu ve bugünkü tartışmalar gündeme gelmezdi” ifadelerini kullandı. 
 
‘DAR ULUSÇU MODEL KAYBETTİRİYOR’
 
Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki genel siyasi yaklaşımın bağımsızlığa daha yakın olunması nedeniyle buranın “korunması” yönünde olduğunu dile getiren Pelda, bu algıya dair şunları söyledi: “Bu diğer Kürt parçalarındaki enerjiyi tüketiyor aslında ve burayı koruyamıyorlar da. En son Kerkük’ten tutalım birçok bölgeyi kaybettiler. Eğer Öcalan’ın önerdiği gibi kazan-kazan modelini esas alsalardı, demokratik toplumu esas alsalardı, bugün Güney’deki Kürtler sadece kendi bölgelerinde değil; Musul’da da model olurlardı, Kerkük’te de, Bağdat’ta da etkili olurlardı. Sadece dar ulusçu bir modelle yaklaştıkları için oraların hepsini kaybediyorlar.”
 
ÖZERKLİK ARAYIŞLARI
 
Pelda, YNK ve Goran Hareketi’nin Süleymaniye ve diğer bazı kentlerde özerklik arayışına girmeleri üzerinde de durdu. Bölge güçlerinin kendi aralarında dahi birliği sağlayamadığını belirten Pelda, Öcalan’ın birlik çağrısının hem Bölge’nin kendi arasındaki birliği hem de tüm parçalardaki Kürtlerin birliğini kapsadığının altını çizidi. Pelda, “Bu çağrı Kürtlerin daha totalde uluslararası diplomaside, bölgedeki ülkelerle ilişkilerde birlikte hareket etmesini esas alıyor. Böyle bir şey bütün topluluklara da rahatlıkla kazandırabilir” dedi.
 
‘TÜM ORTADOĞU KAZANIR’
 
Mesut Barzani, Cemil Bayık, HDP yöneticileri, Kuzey ve Doğu Suriye yönetiminin üst düzey yöneticilerinin tümünü aynı fotoğraf karesinde tasvir eden Pelda, “Bu fotoğrafı Türkiye de, İran da, Irak da, Suriye de görecek. Bu hiçbirisine zarar getirmez. Kimse de Kürtleri birbirine kırdırtarak siyaset yapamayacak. Bu birlik aynı zamanda demokratik yolların, müzakere yollarının açılmasını kolaylaştırır. Bu anlamda tüm Ortadoğu kazanır. Birlik meselesini bu yüzden doğru anlamak gerekiyor. Birkaç parti anlaşsın, şu dağ senin bu tepe benim olsun meselesi değil” diye konuştu. 
 
KALKAN: BÖLGE VE DÜNYA OKUMASIDIR
 
Gazeteci Hüseyin Kalkan ise, Öcalan’ın mesajlarının en başta bir bölge ve dünya okuması olduğunu ifade etti. Kalkan, sınırlı imkanlara rağmen bölgeyi ve dünyayı okuyup, siyaset ürettiğini belirttiği Öcalan’ın belli bir siyasi partiye ya da kesime değil, tüm Kürtlere yönelik önermeler geliştirdiğini vurguladı. 
 
Ortadoğu’da küresel ve bölgesel güçler arasındaki çelişkilerin giderek derinleştiğini, koronavirüs salgınının da bu çatışma ve çelişki zeminini arttırdığını kaydeden Kalkan, salgın ile birlikte bozulan ekonomileri güçlendirmek için hem küresel hem de bölgesel güçlerin yeni kaynak arayışlarına hız verdiklerine işaret etti. Kalkan, “Bu güçler daha büyük mücadelelere ve çatışmalara hazırlanıyorlar. Eğer Kürtler bu ortamda bölgeyi ve dünyayı doğru okuyup ona göre siyaset üretmezlerse, ulusal birlik doğrultusunda adım atmazlarsa, bölgesel ve küresel güçlerin ayakları altında ezileceklerdir” uyarısında bulundu. 
 
Öcalan’ın bu tehlikeleri görerek siyaset ürettiğini söyleyen Kalkan, şunları ekledi: “Diyor ki; ulusal birliğe doğru hemen adımlar atalım ki biz bu çatışmada küresel ve bölgesel güçlerin ayakları altında ezilmeyelim.”
 
‘BRAKUJÎ’ POLİTİKASI
 
Bölgesel ve küresel güçlerin birbirleriyle mücadele ederken aynı zamanda Kürtleri parçalayıp, kendi cephelerini güçlendirmeye çalıştıklarının altını çizen Kalkan, “Brakujî” olarak tanımlanan bu politikanın zaman zaman boşa çıkarılsa da her zaman uygulamada olduğunu kaydetti.
 
Kalkan, son süreçte bazı güçlerin ekonomik olarak büyük bir çıkmaz içerisine düştüklerini de dile getirdi. Özellikle Türkiye’nin büyük bir ekonomik kriz yaşadığını ve ekonomisinin giderek kötüleştiğine dikkat çeken Kalkan, Türkiye’nin Suriye, Irak ve Libya yönelik yayılmacı politikalardan elde edeceği rantlarla ekonomik krizi aşmaya çalıştığını belirtti. Kalkan, “Bunun için de bazı grupları, bazı siyasi partileri kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyorlar. Federe Kürdistan Bölgesi’nde gerilimin tırmanması biraz buna bağlı” dedi.
 
ULUSAL BİRLİK İÇİN İLK ADIM
 
Böylesi bir ortamda Öcalan’ın kendi aralarında doğabilecek bir çatışma durumunun Kürtler dışında herkesin işine yarayacağı yönündeki uyarısına işaret eden Kalkan, “Öcalan, Kürtlerin ulusal birliklerini sağlaması çağrısı yapıyor ve 1982 yılında PKK ile KDP arasında imzalanan protokole atıf yapıyor. Bu demek değildir aynı protokol olduğu gibi uygulansın, güncellenmelidir diyor. Madde madde nasıl olacağı çok önemli değil. Önemli olan böyle bir niyetin ve iradenin ortaya çıkmasıdır. Ulusal birlik için bir niyet ve irade varsa buna zemin olarak da bu protokol vardır. Bu protokolün güncellenmesi neticesinde ulusal birlik için adımlar atılır” diye belirtti.
 
MA / İdris Sayılgan

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.