DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C
Per 25°C

Meslek örgütleri 6331 sayılı İSİG Kanunu’nu masaya yatırdı

29.11.2019
A+
A-

İSTANBUL – 6331 sayılı İSİG Kanunu’nun yol açtığı olumsuzluklar, kanunun kabulünün 7’nci yılında İstanbul’da düzenlenen sempozyumda masaya yatırıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yasanın tümüyle çöpe atılması ve sorumlu meslek örgütleriyle bir araya gelinip oluşturulması gerektiğini söyledi.

 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi ve İşyeri Hekimleri Derneği tarafından İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen “7. yılında İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’nun Değerlendirilmesi Sempozyumu” başladı.
 
İki gün sürecek sempozyumda işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin düzenlemelerin aşamaları ile 6331 sayılı yasa çerçevesinde taraflar ve sorumluluklarının yanı sıra çözüm önerileri tartışılacak.
 
YAZICIOĞLU’NU ANDI
 
Sempozyum ilk olarak İstanbul Tabip Odası İşyeri Hekimliği Komisyonu Üyesi Nazmi Algan konuştu. Algan’ın, İstanbul Tabip Odası eski Genel Sekreteri ve işçi sağlığı alanının duayen isimlerinden biri olan Dr. Nejat Yazıcıoğlu’nu ölümünün 25’inci yılında andığı konuşmasının ardından Yazıcıoğlu’nun yaşamı boyunca işçi sağlığı alanındaki çalışmaları ve mücadelesinin anlatıldığı slayt gösterimi yapıldı.
 
‘İŞÇİLERİN DAHA İYİ YAŞAMASI İÇİN UĞRAŞTI’ 
 
Algan’ın ardından eşi Hatice Yazıcıoğlu ile kızı Aylin Yazıcıoğlu da, Yazıcıoğlu’nun yaşamını ve mücadelesini anlatan kısa birer konuşma yaptı. Yazıcıoğlu’nun yaşamı boyunca büyük zorluklarla mücadele yürüttüğünü belirten eşi Hatice Yazıcıoğlu, “O çok iyi bir doktordu. Kurtardığı hasta sayısı çoktu. İyi bir devrimciydi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucuları arasında yer aldı ve partinin birçok kademesinde çalıştı. Hayatını işçilerin daha iyi bir yaşam sürmesi için mücadele ve çalışmakla geçirdi. Örgütleme çalışmalarıyla geçen bir ömrü oldu. 25 yıldır anılarımızla özlemle yaşıyoruz. Bu sempozyumu gerçekleştirilenlere de çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
 ‘YASANIN TÜMÜYLE ÇÖPE ATILMASI GEREKİR’ 
 
Onun ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu söz konuştu. Her gün işçilerin yaşamını yitirdiğini dile getiren Çerkezoğlu, “Sempozyumun ana teması 6331 sayılı yasa olacak. Yasalar kağıtlara yazılı kurallar değildir. Sosyal koşulların sonucuna göre şekillenir. Yasa ilk çıktığında çok övünüldü. Biz o zaman da çok uyardık. Önemli olan yasa çıkarmak değil, yasayı etkili olabilmesi için ortamın hazırlanmasıdır dedik. Bu kara tablo ortadan kalkmadı. Ana mantığını değiştiremezsek bu alandaki gelişmeler mümkün olmayacaktır. Bu olumsuzlukları Çalışma Bakanlığı’na anlattık ancak anlamamazlıktan geldiler. Yasanın tümüyle çöpe atılması ve sorumlu meslek örgütleriyle bir araya gelinip oluşturulması gerekir. Sendikanın önündeki engeller kaldırmadan sorunlar ortadan kalkmayacaktır. Buradan çıkan sonuçlar işçilerin mücadelesine ışık tutacaktır” diye konuştu.
 
‘KANUN DEVREDİLMELİ’
 
İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ise, yaptığı konuşmasında 6331 sayılı yasanın kendilerini çok yakından etkilediğini ifade etti.ü
 
Saip, “ Çünkü iş cinayetleri azalmadı, aksine artmaya devam ediyor. Bizler Tabip Odası olarak iş cinayetlerini önemsiyoruz. Hastaneler en riskli iş yerlerinden biri. Gün geçmiyor ki, bir sağlık çalışanı şiddete maruz bırakılmasın. Hekim emeğinin sömürülmesi de çok önemli bir başka konu. Hem emek sömürülmekte hem de hekimin bağımsızlığı ortadan kaldırılmış durumda” ifadelerini kullandı. 
Saip, kanunun üniversiteler, meslek örgütlerine ve sendikalara devredilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
‘HER ALANDA YAŞIYORUZ’ 
 
Meslek odaları olarak sağladıkları iş birliklerinin kanunların değiştirilmesine dair bir süreç oluşturulması dileğinde bulunan İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu da, “İş güvenliği ve iş sağlığı konusu nasibini diğer alanlarda olduğu gibi aldı. Eğitimde, sağlıkta ve birçok yerde bunu yaşıyoruz. Ama bu mücadeleyi sürdürenler daima saygıyla anılacaklar” diye konuştu.
 
‘SORUNLARIN NEDENİ SENDİKA ÖNÜNDEKİ ENGELLEMELERDİR’
 
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik ise, yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Ülkemizde iş güvenliği basit hale getirildi. Sorumluluk bütünüyle işverendeyken bu sorumluluktan kaçınılıyor. İş cinayetleri ve meslek hastalıklarının bu denli artmasındaki bir nedeni ise sendika önündeki engellemelerdir. İşçiler savunmasız duruma düşürülmeye çalışılıyor.” 
 
SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Yapılan açılış konuşmaları sonrası Cevahir Efe Akçelik ile avukat Hasan Erdem’in oturum başkanlığı yaptığı sempozyumun sunum bölümüne geçildi.  Sunum bölümünde, “6331 sayılı yasa öncesi ve sonrası mevzuatın karşılaştırılması ve yasanın uluslararası açıdan değerlendirilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından at-asıl işveren sorumlulukları, iş güvenliği uzmanlarının görev değişiklikleri ve sorumlulukları, sendikaların yetki ve sorumlulukları konuşuldu. 
 
Soru-cevap bölümüyle devam eden sempozyum yarın da devam edecek. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.