DOLAR 7,8512
EURO 9,4724
ALTIN 458,18
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

ÖÇAV Adana Barosu yönetimine aday

02.11.2020
A+
A-
ADANA – Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu, Adana Barosu seçimlerine kendi adaylarıyla katılma kararı aldı. 
 
Adana’da bir grup avukat, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu’nun (ÖÇAV) kuruluş deklarasyonunu yayınladı. Adana Barosu seçimleri öncesi Hukukçular Derneği Lokali’nde yapılan basın açıklamasını Avukat Ümit Büyükdağ okudu.  Mücadeleci ve demokratik katılımcılığı esas alan avukatlar olarak aday olduklarını ifade eden Büyükdağ, siyasal iktidarın çizdiği sınırların içine hapsolmadan demokratik ve katılımcı bir anlayış için aday olduklarını söyledi. 
 
‘SAVUNMA İÇİN ADAYIZ’
 
Büyükdağ, yargı bağımsızlığı, hukuk güvenliği, cezasızlık politikalarının ve savunma hakkının karşı karşıya olduğu sistematik saldırılarının adalete erişimi imkânsızlaştırdığını ifade etti. Kürt sorunu, azınlıklar sorunu ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi sorunlara değinen Büyükdağ, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunların çözümüne odaklanmaları gereken başlıklar olduğunu aktardı. Siyasi iktidarın çoklu baro düzenlemesiyle daha da görünür kılarak dayattığı “makul avukatlık” pratiğine karşı direnen bir gelenekten geldiklerini dile getiren Büyükdağ, savunmanın, temel hak ve özgürlüklerin savunucusu bir baro için aday olduklarını vurguladı.
 
‘KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETME’
 
Büyükdağ, şöyle devam etti: “Hak ve hukuk ihlallerine karşı durmak en başta, ‘insan haklarını savunma ve geliştirme’ yasal yükümlülüğü bulunan, baroların görevidir. Bu bağlamda birer demokratik baskı unsuru olan barolar, ülkenin demokratikleşmesi ve özgürleşmesi yolunda mücadele veren örgütler olmak zorundadır. Bu nedenlerle, baroların, mesleki sorunların çözümünün yaşanan tüm toplumsal sorunların çözümünden bağımsız olmadığının bilinciyle; bu sorunların, siyasal iktidarın çizdiği sınırların içine hapsolmadan, duyarlılıkla, eşitlikçi ve cesur bir yaklaşımla, demokratik ve katılımcı bir anlayışla çözüme kavuşturulması için mücadele etmesi son derece önemlidir. Açık ki statükonun bir parçası olmayı görev edinmiş yöneticilerden yahut baro gruplarından oluşacak bir baronun bu tür bir anlayışı savunması ve bu anlayışı bir yönetim pratiğine dönüştürmesi mümkün değildir.
 
Türkiye’deki siyasal odaklara göre pozisyonunu belirleyen ve bu pozisyon çerçevesinde baro yönetimlerine aday olan gruplar, egemen resmî ideoloji sınırlarının dışına çıkamadıkları için hem ülkede yaşanan sorunları, hem de mesleğin yaşadığı sorunları doğru tanımlama ve bu sorunlara gerçekçi ve kalıcı çözümler üretme olanaklarından yoksundur.
 
Önümüzdeki baro seçimlerinde aday olan hiç bir meslektaşımıza karşı kişiselleşmiş olumsuz bir yaklaşımımız bulunmamaktadır. Bununla birlikte statükonun hükümranlığına, alternatifsizliğin mahkûmiyetine karşı yeni bir baro politikasının inşasının zorunlu bir ihtiyaç olduğu da ortadadır.  Bizler bu ihtiyacı karşılamak iddiası ile demokratik bir tepki olarak, mesleğine, ideallerine saygı ve bağlılığı ilk günkü gibi taze olan,  farklı düşünceleri ve kimlikleri zenginliği olarak gören, çağdaş ve özgür düşünen avukatlar olarak eşitlik ve gönüllülük temelinde Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubunu (ÖÇAV) oluşturduk.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.