DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C
Per 25°C

ODTÜ’ye yapılmak istenen KYK yurdu meclis gündeminde

27.06.2019
A+
A-

ANKARA – HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, ODTÜ’de 40 dönümlük kavaklık alana yapılmak istenen KYK yurdunu Meclis’e taşıdı. 

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 40 dönümlük kavaklık alanına yapılmak istenen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna ilişkin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Kerestecioğlu verdiği önergede, ODTÜ Rektörlüğü’nün ve Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü arasında 21 Mayıs 2018 tarihinde bir protokolün imzalandığını anımsatarak,  “Bahsi geçen protokol çerçevesinde ODTÜ kampüs alanı içerisinde yer alan 40. Bin metre karelik yüzölçümlü bir koruluk, KYK’ye 49 yıllığına bedelsiz olarak yurt yapılması ve işletilmesi için tahsis edilmiştir” diye belirtti. 
 
‘ÖĞRENCİLER 42 GÜNDÜR NÖBET TUTUYORLAR’
 
ODTÜ öğrencilerinin de 79 Öğrenci Takım ve Topluluğu’nun imzaladığı bir metinle, yapılacak yurdun işletme, bakım-onarım ve güvenlik gibi idari işlerinin KYK’ye ait olmasının ODTÜ’deki özgürlük alanlarını daraltacağına ve ODTÜ ormanının ekolojik dengesine zarar vereceğine dikkat çektiklerini söylen Kerestecioğlu, öğrencilerin KYK yurtlarındaki uygulamaların üniversitenin özerkliğine zarar vereceği endişesini dile getirdiklerini ifade etti. 
 
 Bir diğer sorunun, ODTÜ rektörlüğünün yurt inşaatı için KYK’ye tahsis ettiği arazideki yüzlerce ağacın kesilecek ve alandaki canlı yaşamının tahrip edilecek olması olduğunun belirtildiği önergede, “Öğrenciler bu itirazlarını duyurmak amacıyla 25 Haziran Pazartesi itibari ile 42 gündür yurt için belirlenen alanda nöbet tutmaktadırlar” denildi.
 
Kerestecioğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
 
“*ODTÜ’nün kendi yurt müdürlüğü varken ve sorunsuz işliyorken, üniversitelere yurt yapılması için oluşturulan kamu kaynağının doğrudan ODTÜ Yurtlar Müdürlüğüne değil de KYK’ya aktarılmasının gerekçesi nedir? Üstelik yapılması planlanan yurdun idaresini KYK’ya bırakmak üniversite özerkliğine karşı yapılmış çok temel bir saldırı niteliğinde değil midir?
 
*’Protokol Şartları Madde 6: ODTÜ öğrencilerinin yerleştirilmesi ve barındırma işlemi KURUM’un değerlendirme kriterlerine uygun olacaktır’ ibaresi ile, yapılacak yurdun güvenliğinin KYK tarafından sağlanacağı ve yurda alınacak öğrencilerin KYK kriterlerine göre belirleneceği ifade edilmektedir. İktidarın ideolojik tutumu doğrultusunda hareket eden KYK yönetiminin iktidara muhalif görüşteki öğrencilerin yurtta kalma ve dolayısıyla eğitimini sürdürme hakkına el koyabileceği kaygısı haksız bir kaygı mıdır? Bahsi geçen değerlendirme kriterlerinin ODTÜ’nün özerk yapısına etkisi ne olacaktır?
 
*’Protokol Şartları Madde 7: ODTÜ öğrencileri için öğrenci yurdu yapılmak üzere T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz tahsis edilen alanda bulunan ağaçların taşınması ve ODTÜ içinde başka bir bölgeye dikimi KURUM tarafından gerçekleştirilecektir.’ ODTÜ Rektörlüğü tarafından gönderilen e-postada ise yalnızca inşaat alanı dışında kalan bölümündeki ağaçların kesilmeyeceği ifade edilmiştir. Geri kalan ağaçlar kesilecek midir? İnşaat alanı dahilindeki ağaçlar hakkında protokolde geçenden farklı bir açıklamada bulunulması, protokolü ne kadar geçerli ve gerçekçi kılmaktadır?
 
*Taşınması planlanan ağaçların bulunduğu bölgeye dair bir uzman raporu bulunmakta mıdır? Fidan bile olsalar ağaçların taşınması için uygun dönem, metabolik olarak ‘uykuda’ oldukları Kasım-Mart ayları arasıdır. Yaz aylarında, ne kadar özenli olunsa da bu işlemin başarısız olma ihtimali çok yüksektir. Ağaçların taşınma planında bu faktör göz önünde bulundurulmuş mudur?
 
*ODTÜ Rektörlüğü tarafından gönderilen e-postalarda başta 4000 kişilik olarak ifade edilen kapasite 2000 kişiye indirilmiştir. Yurdun mimari planının değişmemesine karşın kapasitenin düşürülmesi nasıl gerekçelendirilmektedir?
 
*’Protokol Şartlar Madde 9: İhtilaflar ODTÜ ile KURUM arasında ikili görüşmeler sonucunda çözümlenecektir.’ ifadesi ile neden üniversitenin asli bileşenleri karar süreçlerinin dışında bırakılmaktadır? Daha özgürlükçü bir yurt anlayışı talep eden ODTÜ’lülerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için yapılacak bir yurdun yerinin ODTÜ geleneklerine uygun bir biçimde; ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nin Kurumsal görüşleri doğrultusunda,  hocası, öğrencisi, emekçisi ile tüm ODTÜ bileşenlerinin yer alacağı bir katılım süreci ile, ODTÜ Ormanı ekosistemine uygun bir yerde belirlenmesini talebine yanıtınız nedir?
 
*2019/28066 kayıt numarasıyla 25.02.2019 tarihinde yapım ihalesi KYK tarafından gerçekleştirilmiş ancak sonuç ilanı yayınlanmamıştır. Bu nedenle, sözleşme tarihi ve yer teslimi tarihleri hakkında bilgi edinilememektedir. Sözleşme hangi tarihte imzalanmıştır ve idari şartnameye uygun olarak yer teslimi yapılmış mıdır? Sonuç ilanı yayınlanmamasının nedeni nedir?
 
*Yurt yapımı için gerekli inşaat ruhsatı var mıdır? Ruhsatı yoksa, şantiye barakaları nasıl başlamıştır? Varsa hangi kurum tarafından verilmiştir?
 
*Yurt yapımının gerçekleşeceği ada/parsel numaraları TAPU sorgulama sisteminde birden çok parselde görünmekte olup tek ada parsele dönüştürmek üzere tevhid yapılmış mıdır? ODTÜ KANİP planı içerisinde yapılacak her türlü değişiklik Koruma Kurulu onayına tabi olmalı ve ilgili belediyede değişikliğin askıya çıkması gerekmektedir. Tevhid durumunda bu aşamalardan geçilmiş midir? Geçilmediyse bu adımlar nasıl atlanmıştır?
 
 *Yapılması planlanan KYK yurdunun dokuz bloktan oluşacağı, söz konusu blokların ise yalnızca beşinin yurt binası olacağı açıklandı. Diğer dört blok ne amaçla yapılmaktadır, kimler tarafından ne amaçla kullanılacaktır? Bu konu protokol metninde neden muallakta bırakılmıştır?”
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.