DOLAR 8,2738
EURO 9,6687
ALTIN 497,50
BIST 10,7108
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

PTT çalışanları: Başmüdür’ün şiddetine maruz kaldık

26.03.2020
A+
A-

VAN – Koronavirüs riskine rağmen çalıştırılan PTT işçilerinin durumana dikkati çekmek amacıyla açıklama yapmak isteyen Haber-Sen Van Şube yöneticileri, PTT Başmüdürü Hasan Sarı’nın tehdit, hakaret ve fiziki şiddetine maruz kaldı. 

 
Basın Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Van Şubesi, koronavirüs (Kovid-19) riskine rağmen çalışmaya devam eden Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) çalışanlarının durumu ve alınmayan önlemlere dair açıklama yaptı. İpekyolu ilçesi Silimbey Mahallesi İskele Caddesi üzerinde bulunan Posta İşletme Merkezi Müdürlüğü önünde açıklama yapmak isteyen sendika üyelerini, kentte 2016 yılından beri süren eylem etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek, polislerce engellendi. 
 
Bunun üzerine sendikanın bağlı bulunduğu Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Şubeler Platformu’nun salonuna gelen PTT çalışanları adına Haber-Sen Van Şubesi Başkanı Hamit Aker, açıklama yaptı. 
 
‘PTT BAŞMÜDÜRÜNÜN ŞİDDETİNE MARUZ KALDIK’ 
 
Eylemlerinin “yasak” gerekçesiyle engellenmesi üzerine söz konusu durumu PTT emekçileri ile paylaşmak ve eylemin basın toplantısı şeklinde sendika binasında yapılacağını duyurmak için girdikleri Van Posta İşletme Merkezi Müdürlüğü’nde PTT Başmüdürü Hasan Sarı tarafından tehdit edildiklerini dile getiren Aker, Sarı hakkında şikayette bulunacaklarını paylaştı. Sarı’nın kendilerine yönelik hakaretler savurarak, şiddete dahi başvurduğunu dile getiren Aker, “Başmüdür Hasan Sarı, bizi tehdit ve hakaret savurarak engellemeye çalışmıştır. Hakaret ve fiziki şiddete başvurmaktan çekinmemiştir. Biz de sendika olarak bu yapılan sendikal faaliyetleri engellemeye ve çalışanları baskı ve şiddet uygulayarak sindirmeye yönelik tutumunu gerek Cumhuriyet Başsavcılığı ve gerekse PTT genele müdürlüğü nezrinde gerekli işlemleri başlatacağımızı ifade etmek istiyoruz” dedi. 
 
‘ALINAN ÖNLEMLER YETERSİZ’ 
 
PTT emekçilerinin 1840 yılından bu yana her türlü iklim şartlarında, doğal afette, savaş ve salgın koşullarında ve OHAL dönemlerinde büyük bir özveriyle mesleğini icra ettiğini belirten Aker, koronavirüsüne dair başvurularına rağmen kısmi tedbirlerin alındığını söyledi. Alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Aker, “Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başladığı ilk zamanlarda koranavirüsüne karşı Haber-Sen olarak, iş kolu olarak örgütlü olduğumuz PTT Genel Müdürlüğü’ne yazdığımız yazı yoluyla virüsün yayılma biçimi ve koşullarına dair bilim insanlarından görüş alınarak, gerekli tedbir ve önlemlerin alınmasını istemiştik. Ancak maalesef bugüne gelinen süreçte kısmi tedbirlerin alındığını; ancak yeterli olmadığını görmekteyiz. Haber-Sen olarak gerek PTT emekçileri gerekse de halk sağlığı açısından meselenin ciddiyetinin anlaşılmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu. 
 
‘VİRÜSÜN BULAŞMA İHTİMALİ YÜKSEK’
 
Gerekli tedbirlerin alınmamasının, risk grubunda yer alan PTT emekçilerini gerek psikolojik, gerekse de moral ve motivasyon açısından olumsuz etkilediğini söyleyen Aker, şöyle devam etti: “PTT işyerlerinde (şube ve dağıtım merkezlerinde) işlem yaptıran yurttaşların yarattığı yoğunluk ve bu yoğunluktan kaynaklı sosyal mesafenin oluşamaması yine işlem yaptıran yurttaşların yaş ortalamasının yüksek olması, virüsün PTT emekçilerine ve yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Virüsün bazı PTT emekçilerinde görülmesi, PTT emekçileri yoluyla topluma yayılma riski taşıyacağına dair öngörümüzü doğrular niteliktedir. 
 
YÜZLERCE İNSANLA TEMAS HALİNDE 
 
PTT merkezleri çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların verildiği dönemlerde çok kalabalık olmaktadır. Bu koşullarda virüsü herhangi bir kişinin taşıyor olma ihtimalinden dolayı gerek PTT çalışanlarına ve gerekse de yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Yurttaşların büyük çoğunluğu ev ekonomisini bu yardımlar üzerinden finanse ettiği için aylık verilen bu yardımların üç aylık bölümünün peşin ödenmesi, PTT merkezlerinde oluşacak insan kalabalığını ortadan kaldıracak ve virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. PTT çalışanları açısından durum daha risklidir. Çünkü bir günde bir Dağıtıcı (postacı) ve gişe memuru yüzlerce insanla temas halindedir. Bu durum virüsün bulaşma ve yayılma ihtimali arttırmaktadır. 
 
Virüs dolayısıyla ülkemizde de alınan genel tedbirler kapsamında sokağa çıkmama, AVM’lerin ve pek çok firmanın satışları durdurması veya kısmi zamanlı satış yapması, yoğun                                                                                                   üretim ve tüketim mekanizmasıyla varlığını devam ettiren sermayeyi olumsuz etkilemektedir. Ancak ne var ki insanların evlerine kapanması tüketimin durduğu anlamına gelmemektedir. Sanal ortamda ve indirimli satışlar ile az masrafla çok kar elde etmeyi hedefleyen sermaye çevreleri kar etmeye devam ederken, ürünlerin alıcıya ulaştırılması işini yüklenen PTT emekçileri risk altında çalışmaya -çalıştırılmaya devam etmektedir. 
 
TEK KİŞİ ÇALIŞIYOR
 
PTT genel müdürlüğü kendi çıkardığı genelgeye uyarak şubelerde tek kişi çalıştırmamalıdır. Çünkü PTT şubelerinde PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in dediği gibi sosyal mesafeyi koruyacak ikinci bir görevli yoktur, şubelerin büyük çoğunluğunda tek kişi çalışmaktadır.
Yine PTT Genel Müdürünün belirttiği gibi PTT kesinlikle kâr mantığından uzaklaşmalı, müşteri mantığından kurtularak herkes için ulaşılır nitelikli kamusal hizmet önündeki engeller kaldırılmalıdır.
Dünyanın farklı ülkeleri, yayılmaya başlayan koronavirüsü tehlikesine karşı, Dünya Posta Birliği aracılığıyla ticari kargolar kabul etmemekte veya bazı ülkeler imzasız ya da işyeri teslimli kargo kabul etmektedir. Bizde de benzer bir önlemin ne zaman alınacağını soruyoruz.”
 
Hükümete ve PTT Genel Müdürlüğüne seslenen Aker, PTT çalışanları ve yurttaşları koruyacak önlemleri şöyle sıraladı: 
 
“* PTT çalışanlarına yönelik özellikle işyerlerinin günlük dezenfekte edilmesi,  diğer gerekli koruyucu tedbirlerin alınması, 
 
* Risk grubunda yer alan PTT emekçileri sağlık taramasından geçirilmeli, 
 
* Tüm yurttaşların fatura borçlarının(elektrik doğalgaz, Su vb) ertelenmesi,
 
* Tüm PTT şubelerimizin tamamen kapatılması, yalnızca merkezlerden işlem yapılması, ancak merkezlerde yapılacak işlemlerde sosyal mesafenin korunması ve sağlık bakanlığının açıkladığı diğer kuralların uygulanmasında azami özenin gösterilmesi,
 
* COVİD-19 virüsü dolayısıyla olağanüstü haller yaşadığımız bu günlerde internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getirilmesi,acil ve zaruri olmayan posta, kargo gönderilerinin, virüs salgını kontrol altına alınana kadar kabul edilmemesi,
 
* Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, kamuda esnek ve dönüşümlü çalışma uygulamasına geçilmiştir. Dağıtıcı personel bu genelgenin dışında tutulamaz. Gişede olduğu gibi dağıtımda da dönüşümlü çalışma derhal uygulamaya konulmalıdır. 
 
* Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesinin geçici bir süre ertelenmesi, 
 
* Çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların üç aylığının peşin verilmesi PTT merkezlerinde oluşan kalabalığı azaltmada etkili olabileceği gibi virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. Bu yoğunluğun azalması bir günde yüzlerce insanla temas halinde olan Dağıtıcı ve gişe memurlarını rahatlatacaktır.
 
* Buradan halkımıza sesleniyoruz, CORONA virüsüyle mücadele ettiğimiz şu günlerde acil ve zaruri olmayan ihtiyaçları için online alışveriş sitelerinden belirli bir süre alışveriş yapmayı ertelemelerini istiyoruz.” 
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.