DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Parçalı Bulutlu

Sağlık emekçileri: 2 aylık ek ödemelerimiz yapılsın

12.01.2021
A+
A-

İSTANBUL – Sağlık emekçileri, Kasım ve Aralık ayında ödenmeyen ek ödemelerini istedi. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası İstanbul Şubeleri, ödenmeyen ek ücrete ilişkin Beyoğlu’nda bulunan Taksim İlkyardım Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Hakkınız ödenmez dediler ödemediler“ pankartının açıldığı açıklamada sık sık “İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz “ ve “Ranta değil sağlıkçıya bütçe“ sloganları atıldı. Açıklamaya birçok kişi katıldı. 
 
SES Sişli Şube Eşbaşkanı Abuzer Aslan, toplum sağlığı için salgınla mücadele ettiklerini belirterek, Kasım ve Aralık ek ödemelerin kendilerine yapılmadığını hatırlattı. Sağlık Bakan’ın haklarını gasp ettiğini söyleyen Aslan, “Topluma yalan söylüyorlar. Biz bu yalanlardan yorulduk. Sadece işimizle ilgilenmek istiyoruz” dedi. 
 
‘UTANÇ DUYULMALI’
 
İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ekmez ise, sağlık emekçilerinin daha maaşlarını alamadıklarını belirterek, “Gününü gecesine katıp çalışan sağlık emekçilerine bir tek maaşları reva görülüyor. Şehir hastanelerine milyonlarca lira para harcanırken emekçiler ise görmezden geliniyor. Sağlık bakanı patronluk yaptığı dönemde ceplerini doldurmuş, kar etmiş olabilir. Fakat sağlık emekçileri geçim derdi yaşıyorlar. Bundan utanç duymalılar. Bizden bekledikleri itaat ve verdiklerine razı olmamızı istiyorlar. Razı olmayacağız mücadeleyi büyüteceğiz” diye konuştu. 
 
‘ÖLÜYORUZ’
 
Hazırlanan basın metni okuyan SES Temsilcisi Handan Mısıroğlu, pandeminin başından beri alkışlanan sağlık emekçilerinin vergi yükü, enflasyon oranlarının altında ezildiğini ve yoksullaştığını söyleyerek, “Pandemi koşullarında izinsiz, dinlenmeksizin virüs yüküyle mücadele ederken tükeniyor ve her gün ölüyoruz. İnsanca yaşayacak, meslek riskimizi karşılayacak tek kalemde yoksulluk sınırının üstünde temel ücret diye isyan edip çığlık attıkça performans ve ek ödemelerle bizlere lütuf olarak sunuldu” diye kaydetti. 
 
Mısıroğlu, “Acilen ve derhal Kasım ayı ek ödemesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve sağlık emekçilerinin mağduriyeti giderilmelidir” diye konuştu. 
 
Sağlık emekçileri taleplerini şöyle sıraladı:
 
“* İzin ve dinlenme hakkı, emeklilik hakkı gibi kazanılmış haklarımıza hiçbir koşul altında dokunulmamalı. 
 
* Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.
 
* Sağlık çalışanlarının tamamını kapsayan, dönüşümlü çalışma, hamilelerin, kronik hastalığı bulunanların, idari izinli sayılmasını, çocuklu çalışanlardan talep eden ebeveynin idari izinli sayılmasın. 
 
* Sağlıkta şiddetin önlenmesin.
 
* Bütün sağlık emekçilerinin temel ücretlerinin yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz.”
 
ADANA
 
Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde bir araya gelen Adana Tabip Odası (ATO), SES, Genel Sağlık-İş Sendikası yönetici ve üyeleri, ek ödemelerin ödenmesine ilişkin açıklama yaptı. 
 
Sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının her geçen gün giderek azaldığını ifade eden ATO Başkanı Selahattin Menteş, pandemi süresince hekimlerin ve tüm sağlık çalışanların fiziksel, psikolojik ve mesleki olarak en zor süreci yaşadığını aktardı. 
 
‘VAADLER YERİNE GETİRİLMEDİ’ 
 
İktidarın vaatlerini yerine getirmediğini belirten Menteş, “Hekimler ve sağlık çalışanları yoksulluk sınırının altında ücretler almaya devam etmektedir. Maaşlarımızın bu kadar aşağılarda olmasını bir ölçüde alacağımız ek ödemeler ile kapatmaya çalışırken bu ödemelerin de yapılmaması ekonomik olarak bizleri zor durumda bırakmaktadır. Bizler yöneticilerin insafına bırakılan döner sermaye ödemeleri değil, sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı olan ve emekliliğe yansıyan, insanca yaşayacağımız ücret düzenlemesi istiyoruz.
 
Tüm sağlık çalışanlarının canları pahasına sürdürdükleri emeklerinin karşılığı olan ek ödemenin acilen ödenmesini, maaş ve özlük haklarımızın düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
HAK ETTİĞİMİZ DEĞERİ VERİN’
 
Sağlık Bakanına seslenen Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2’nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Sayın Bakan, bizleri artık sahte alkışlarınızla ve sahte gözyaşlarınızla medyada sağlıkçılara çok para verdiğinizi söyleyerek aldatmayın. Bizlere hak ettiğimiz maddi ve manevi değeri veriniz, çalışma koşullarımızı düzeltiniz. Bizlere Covid-19’un meslek hastalığı olmasını sağlayınız. Giderek tükenmişlik sendromundan bitme noktasına gelen sağlık çalışanlarının nefes almasını sağlayın” dedi.
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.