DOLAR 7,3470
EURO 8,9109
ALTIN 410,73
BIST 1.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
11°C
Parçalı Bulutlu
Per 10°C
Cum 14°C
Cts 13°C
Paz 11°C

Sağlık emekçilerinden tepki: Geçinmekte zorlanıyoruz

15.01.2021
A+
A-
İSTANBUL – SES Aksaray Şubesi, ek ödemeler ve toplu iş sözleşmesine ilişkin yaptığı açıklamada konuşan SES Aksaray Şubesi İşyeri Temsilcisi Aydın Erol, sağlık emekçilerinin geçinmekte zorlandıklarını ifade etti. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)  Aksaray Şubesi, ek ödemeler ve toplu iş sözleşmesine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde gerçekleşen açıklamaya çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. 
 
“Kuru ekmek zammı değil, temel ücrete 2 bin lira seyyanen zam istiyoruz” pankartı açıldı. “Güneş herkesin, aşı da hepimizin“, “Toplu iş sözleşmesi yenilensin“ dövizlerini taşıyan kitle sık sık “Toplu sözleşme yenilensin” sloganı attı.
 
SES Aksaray Şubesi İşyeri Temsilcisi Aydın Erol, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin zor koşullarda çalıştığını belirterek, pandeminin şartları daha da ağırlaştırdığını söyledi. Erol , “Yurttaşlarımız, çalışma arkadaşlarımız hastalanıp ölürken biz ekonomik taleplerle gündeme gelmekten imtina ettikçe, iğneden ipliğe yapılan zamlar zaten yoksul olan biz sağlık emekçilerini eylem yapmaya zorluyor. Temel gıda ürünlerinden geçmediğimiz köprülerin ücretlerine, vergi ve harçlardan elektriğe kadar zamlar yağmur gibi yağdırılıyor. Görünen o ki yandaş şirketler için boşaltılan kasa, yeniden emekçilerin alın teriyle dolana kadar zam yağmurları devam edecek” dedi.
 
‘GEÇİNEMİYORUZ’
 
Mevcut ücretlerle geçinemediklerini dile getiren Erol, “Tüm emekçiler gibi biz sağlık emekçileri de yandaş sendikanın Toplu İş Sözleşmesi orta oyunu ve TUİK tarafından gerçek olmayan verilerle hesaplanan enflasyon farkı ile ücretlendirildik. Bu ücretlerle kredilerimizi, faturalarımızı, kiralarımızı ödemeye çalışırken gelecek ayı eksi hesapla bekliyoruz. Pandemi ile birlikte yoğun bakım ve acil gibi yüksek riskli alanlarda çalışanların tavandan ek ödeme ile eskisi kadar bile ücret alamıyorlar” diye belitti. 
 
Erol, temel yaşam malzemelerinin neredeyse tamamına büyük zamlar gelirken kamu emekçilerinin maaşlarında yapılacak artış ise son açıklanan enflasyon farkı ile birlikte sadece yüzde 13,11 kaldığını belirterek, “Yetmezmiş gibi salgın süreci, sağlık emekçilerinin ek ödemelerinden tasarruf edilmesinin, sözleşmeli- güvencesiz istihdamın arttırılmasının bahanesi oldu” dedi. 
 
TALEPLER
 
Erol, sağlık çalışanların taleplerini ise şöyle sıraladı:
 
“* Ülkemizdeki adaletsiz gelir vergisi ile kamu emekçilerinin yılın başında ve sonunda aldığı maaş arasındaki fark her yıl daha fazla artıyor. Adaletsiz gelir vergisi tarifesine son verilmeli, ücretli emekçiler için vergi dilimi oranı en fazla yüzde 10 olarak sabitlenmelidir.
 
* Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yoksulluğa ve sefalete itilmesine karşı; toplu sözleşme derhal yenilenmeli, temel ücretlere 2 bin lira seyyanen zam yapılmalıdır.
 
* Tüm ek ödemeler temel ücrete eklenerek emeklilik hesaplamasına dahil edilmeli, 3 bin 600 ek gösterge, yıpranma hakkı düzenlemesi bir an önce hayata geçirilmelidir.
 
* Personel eksikliği kadrolu güvenceli istihdamla giderilmelidir.”
 
BAKIRKÖY
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy ve Kartal Şubeleri ile İstanbul Tabip Odası, yaptıkları açıklamalarla sağlık emekçilerinin pandemi sürecinde yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. 
 
SES Bakırköy Şubesi, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla başlatmış oldukları “Maskeler konuşuyor” eylemlerini Bakırköy’de bulanan Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Müdürlüğü Ek Bina önünde gerçekleştirdikleri açıklama ile sürdürdü. “Performans nerede tek kalemde tek ücret, yüzde 3,5 zamma hayır, tükeniyoruz, ölüyoruz” pankartı açılan açıklamada sık sık “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganı atıldı.
 
SES Bakırköy Şube Eşbaşkanı Hatip Şengül, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın dahi zorlaştığına vurgu yaparak,  iktidarın, emekçilerin yaşadığı dertleri çözmek yerine attığı her adımda sorunları büyüttüğüne dikkat çekti. 
 
Acı reçetenin yine emekçilerin ve yoksullaştırılan halkın payına düştüğüne işaret eden Şengül,  “Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Açlık sınırının 2 bin 600, yoksulluk sınırının 8 bin 600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince ‘kaynak yok’ diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar. Varlık affı, prim destekleri gibi adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek Saray’a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL’yi reva görüyorlar” dedi.
 
TALEPLER
 
Şengül, sağlık emekçilerin taleplerini ise şu şekilde sıraladı: 
 
“* Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için yüzde 3 + yüzde 3 maaş artışı dayatılan toplu sözleşme derhal yenilenmelidir.
 
* Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.
 
* Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.
 
* Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar hazineden karşılanmalıdır.
 
* Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.”
 
KARTAL
 
SES ve İstanbul Tabip Odası, sağlık emekçilerinin pandemide yaşadıkları zorlukları dile getirmek için Kartal’da bulunan Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. 
 
“Performans nerede, yüzde 3,5 zamma hayır, insanca yaşanacak temel ücret“ pankartı açılan açıklamada, “Kuru ekmek zammını kabul etmiyoruz” ve “Toplu iş sözleşmesi yenilensin” dövizleri taşındı. 
 
‘SİZDEN UTANIYORUZ’
 
SES Anadolu Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Edibe Aşık, pandemide yaşadıkları zorlukların yanı sıra ödenemeyen ek ödemelerle açlığa mahkum edildiklerini ifade etti. Toplu sözleşmeye de dikkat çeken Aşık, “O masada oturan emekçilerden, yaşanılan geçim sıkıntısından bihaber olan yetkililer bu durumun en büyük sorumlularıdır.  Oynanan oyunların sonunda hayatımızla sınanan, sürekli zarar gören bizler sizlerden utanıyoruz” dedi.
 
TALEPLER
 
Aşık, taleplerini de şu şekilde sıraladı: 
 
“* İzin, emeklilik, istifa gibi kazanılmış haklarımızdan elinizi çekin. 
 
* Personel eksikliğini kadrolu, güvenceli istihdam ile giderin. 
 
* Bütün sağlık emekçilerinin temel ücretlerinin yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz.”
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.