DOLAR 7,8294
EURO 9,3663
ALTIN 449,34
BIST 1.284
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

Sağlık emekçilerine dönük saldırı protesto edildi

22.09.2020
A+
A-

SES İstanbul Aksaray Şubesi, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık emekçilerine dönük saldırıyı kınadı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık emekçilerine dönük saldırıyı yaptığı basın toplantısı ile kınadı. SES Aksaray Şube binasında gerçekleştiren toplantıda açıklamayı SES Aksaray Şube Eş Başkanı Özkan Gökbayrak yaptı. Sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığını ve buna karşı yetkililerin sessizliğini koruduğunu söyledi.

‘YETKİLİLERİ UYARIYORUZ’

Sağlık meslek örgütleri olarak uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda yetkilileri uyardıklarını belirten Gökbayrak, “Her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış bulunmakla beraber daha önce birçok kez sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmıştık. Şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören kanun değişikliği tasarısı hazırlamıştık. TBMM ’de kabul edilip kanunlaşması için elimizden geleni yapmıştık. Ancak gerekli önlemler alınmadığından Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni bir şiddet olayına tanıklık ettik” dedi.

‘KORUNMAK İÇİN BAŞIMIZA MİĞFER Mİ GEÇİRELİM?’

“Saldırılardan korunmak için başımıza miğfer geçirip çelik yelek mi giyelim?” diye soran Gökbayrak, “Eli silahlı çetelerin sağlık kuruluşlarına bu kadar kolay girmesi, bu terörü estirmesinin arkasında yatan neden başta kamu otoritesi olmak üzere toplumun silahlanmanın normal bir olgu gibi görmesini sosyal bir sorun olarak ele almayan anlayıştır. Dün Ankara Keçiören eğitim ve araştırma hastanesinde yaşananlar bütün bunlardan bağımsız değildir. Çocuklarımıza pandemi şartlarında doya doya sarılmadan her nöbete gittiğimizde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından iş yerimizde ve hiçbir yerde şiddete uğramayı, öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının şiddete uğramasını, öldürülmesini kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

‘SORUMLULIĞUNUZU YERİNE GETİRİN’

Mesleklerinin itibarsızlaştırıldığı, iş güvencesinden yoksun bir şekilde salgın koşullarında insanüstü bir çaba ile görev yapan sağlık emekçilerinin her an şiddet tehdidi altında olduğunu ifade eden Gökbayrak devamla şunları belirtti: “Günde ortalama kırk sağlıkçı fiziksel veya sözlü saldırıya maruz kalmaktadır. Şiddete uğrayan sağlıkçıların kimi psikolojik olarak yıpranıyor, kimi yaralanıyor kimisi ise hayatını kaybediyor. Saldırganlar ise mahkemelerden çok az cezalar alıyor ve çoğu zaman serbest bırakılıyor. Siyasi iktidar ve idareciler ise caydırıcı önlemler almaktan ve adımlar atmaktan kaçındıkları için şiddetin önü alınamıyor. Biz sağlık emekçileri bu koşullar altında görevimizi yerine getiremiyoruz. Yetkililerden biran önce sağlıkta şiddeti önleyici, caydırıcı yaptırımları olan yasal değişikliği talebimizde ısrar ediyoruz. Sağlık bakanlığını ve diğer ilgili mercileri sağlık emekçilerinin can güvenliğini sağlamak konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.” (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.