DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Seçimden önce başka sonra başka: İmralı kapalıları neden kapalı?

14.07.2019
A+
A-
İSTANBUL – İmralı’da avukat görüşmesini engelleyen kararın 17 Nisan’da kaldırılmasından bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan’la sadece 4 kez görüşme sağlandı. Açlık grevlerinin etkisiyle avukatlara açılan İmralı’nın kapıları, AKP’nin İstanbul seçimini kaybetmesinden bu yana kapalı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan uluslararası güçlerin işbirliğiyle Suriye’den çıkarılması ve 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edilmesi ardından tutulduğu İmralı Adası’ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde uygulanan tecrit devam ediyor. 1999 yılından 27 Temmuz 2011 tarihine kadar avukatlarıyla yer yer görüştürülürken, yer yer görüşme talebine çeşitli gerekçelerle izin verilmedi. 27 Temmuz 2011 tarihinden 2 Mayıs 2019’a kadar avukatların görüşme talebi  “koster bozuk”, “hava muhalefeti” gerekçesiyle reddedildi. 17 Nisan’da kaldırılan “mahkeme kararı”nın ardından 2 Mayıs 2019 tarihinde, Öcalan’ın avukatları 8 yıl aradan sonra ilk defa görüşme gerçekleştirdi. Avukatlar, bu tarihten sonra 22 Mayıs, 12 ve 18 Haziran tarihlerinde Öcalan’la görüşme yaptı.
 
TUTUKLULAR AÇLIK GREVİ VE ÖLÜM ORUCUNA GİRDİLER
 
7 Kasım 2018’de Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven,  Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemini başlarken, aynı talep doğrultusunda açlık grevi eylemi bütün cezaevlerine kısa sürede yayılarak genişledi. Açlık grevinin yanı sıra 30 Nisan’da 15 tutuklu Öcalan üzerindeki tecridinin kaldırılması talebiyle ölüm orucuna girdi. 10 Mayıs’ta 15 tutuklu daha aynı taleple ölüm orucuna dahil oldu. Başlayan açlık grevi ve ölüm orucu sonucunda Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Nevroz Uysal 2 Mayıs’ta İmralı’ya giderek bir görüşme yapıldı.
 
‘DAH GEÇENLERDE İZİN VERDİ’
 
2 Mayıs’ta avukatların İmralı Adasına gidişinin ardından 5 Mayıs’ta bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “8 yıl oldu mu? Avukatları için öyle olabilir de avukatların dışındaki aile için? Daha geçenlerde kardeşini gönderdik. Biz müsaade ettik ona. Mehmet (Öcalan) gitti. Onu saymıyorsunuz”  dedi.
 
TOPLUMSAL UZLAŞIYA İŞARET EDİLDİ
 
Yapılan görüşmenin ardından 6 Mayıs’ta açıklama yapan avukatlar, müvekkilleri Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş imzasıyla bir mesaj paylaştı. Öcalan ve diğer tutukluların imzasıyla paylaşılan mesajda derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç olunduğu ve 2013 Newroz Bildirgesine işaret edildi. Bu görüşmede Öcalan 7 madde açıkladı.
 
ADALET BAKANI AÇIKLAMA YAPTI
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de 2 Mayıs görüşmesinin ardından 16 Mayıs’ta, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) üyeleriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaparak, Öcalan’a dair “Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi” dedi. Yine hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu belirten Gül, İnfaz Kanunu’nun hükümlülerin avukatlarıyla görüşme hakkını düzenlendiğini ifade ederek, CPT heyetinin 7 Mayıs’ta İmralı’yı ziyaret ettiğini de açıkladı. Gül’ün bahsettiği mahkeme kararı ise 17 Nisan’da zaten kaldırılmıştı.
 
CPT, yoğun talepler üzerine Nisan 2016’da İmralı’ya giderken, sonraki süreçlerde talep edilmesine rağmen Türkiye’ye geldiği halde İmralı’ya gitmedi. 2016 yılındaki ziyaret sırasında hazırlanan rapor ise 2018 yılında ancak açıklandı. 
 
22 MAYIS’TA İKİNCİ GÖRÜŞME
 
2 Mayıs’taki görüşmenin ardından açlık grevi ve ölüm oruçları devam ederken, 22 Mayıs’ta avukatlar bir kez daha İmralı’ya giderek müvekkilleri Öcalan’la görüşme gerçekleştirdi. Avukatlar 26 Mayıs’ta yaptıkları açıklamayla Öcalan’ın mesajını kamuoyuyla paylaştı. Öcalan mesajında açlık grevi ve ölüm orucundaki tutuklulara seslenerek, açlık grevi ve ölüm oruçlarının amacına ulaştığını ve eylemi sonlandırmalarını istedi. 
 
2 GÖRÜŞME DAHA YAPILDI
 
Açlık grevlerinin bitirilmesinin ardından avukatlar 12 ve 18 Haziran tarihlerinde tekrar İmralı’ya giderek görüşme gerçekleştirdi. Avukatlar, 12 Haziran’da yaptıkları görüşmeye ilişkinde 14 Haziran’da açıklama yaptı. Bu açıklamada da Öcalan, “Özellikle süreci en derinden yaşayan yoldaşların hızla bedenen, zihnen ve ruhen kendilerine özen ve bakım göstermesini diliyorum. Gereken eleştiri ve özeleştiri sürecinden alınan dersler temelinde başarı temenni ediyorum” dedi.
 
ÖZCAN AÇIKLAMASI TARTIŞMA YARATTI
 
18 Haziran tarihinde avukatların İmralı’ya giderek yaptığı görüşmenin ardından henüz herhangi bir açıklama yapmadan, 20 Haziran tarihinde akademisyen Ali Kemal Özcan İmralı’ya gittiğini kamuoyuna açıkladı. Özcan’ın özelikle İstanbul seçimine dair açıklamaları tartışmalara neden oldu.
 
ASRIN HUKUK VE HDP AÇIKLAMA YAPTI
 
 21 Haziran’da Asrın Hukuk Bürosu, 18 Haziran’da yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Öcalan bu görüşmede “HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini ve kararlarının kendilerinin vereceğini” belirtti. Asrın Hukuk Bürosu’nun yapmış olduğu açıklamayla aynı gün içinde HDP’de açıklama yaptı. Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin imzası ile yapılan açıklamada, “Sayın Öcalan’ın açıklaması ile HDP’nin şimdiye kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir. HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir” ifadeleri yer aldı. 
 
HDP’nin açıklamasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Öcalan’ın mesajına işaret ederek, “HDP’nin vahim sapmasına, zillet ittifakına verdiği rezil desteğine itirazın, tepkinin ve bundan duyduğu rahatsızlığın eseri ve sonucudur” ifadelerinde bulundu. Aynı şekilde Erdoğan da Öcalan’ın mesajının seçimlere yorarak, Kürt seçmene çağrıda bulunarak, oy istedi. 
 
CEVAPSIZ KALAN BAŞVURULAR
 
2 Mayıs ile 18 Haziran tarihleri arasında yapılan başvurular yanıtsız kaldı. Mayıs ayında avukatların yapmış olduğu 13 başvuruya herhangi bir cevap verilmedi. Avukatlar, 3, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 29 ve 30 Mayıs günleri için İmralı’ya gitmek için görüşme başvurusunda bulundu.  Ancak avukatların yapmış olduğu görüşmelere ne olumlu ne de olumsuz bir yanıt verilmedi.
 
Haziran ayında ise avukatlar 12 ve 18 Haziran tarihlerinde İmralı’ya giderek görüşme gerçekleştirdi. Haziran ayında avukatların yaptığı 3 başvuruya ise cevap verilmedi. Avukatlar 19, 26, 28 Haziran tarihleri için İmralı’ya gitmek için yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz yanıt verilmedi.
 
Temmuz ayında ise avukatlar 3, 5, 10 ve 12 Temmuz günlerinde İmralı’ya gitmek için yaptığı başvurulara da herhangi bir yanıt verilmedi.
 
AVUKATLAR 3 TUTUKLUYLA GÖRÜŞEMEDİ
 
Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş İmralı’ya “sekreterya” olarak gittikleri tarih olan 15 Mart 2015’ten, Hamili Yıldırım da İmralı’ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015’ten bu yana avukatlarıyla hiçbir şekilde görüştürülmezken, aileleriyle ilk defa 5 Haziran’da Ramazan Bayramı dolayısıyla görüşebildi. Mehmet Öcalan ise PKK Lideri Öcalan’la 11 Eylül 2016 tarihinde 50 Kürt siyasetçinin açlık grevi dolayısıyla yaptığı görüşmeden sonra yine bir açlık grevi dolayısıyla 12 Ocak 2019 tarihinde görüşebildi. Bu tarihten sonra mahkeme kararıyla hala başvuruları ret edilmeye devam edilen aileler 5 Haziran’da İmralı’ya giderek yakınlarıyla görüşebildi.
 
MAHKEME KARARIYLA REDDEDİLDİ 
 
5 Haziran’dan sonra 17 Haziran tarihinde İmralı’ya gitmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı görüşme başvurusu mahkeme kararıyla ret edildi. Ailelerin 1, 8 ve 15 Temmuz için yaptıkları görüşme başvuruları da mahkeme kararıyla reddedildi.
 
YİNE Mİ AĞIRLAŞTIRILMIŞ TECRİT?
 
17 Nisan’da Bursa İnfaz Hakimliği’nin kararının Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesiyle avukatların Öcalan ile görüşmesinin önünde hiçbir engel kalmamış oldu. 17 Nisan’dan 23 Haziran seçimlerine kadar Öcalan’ın 4 defa avukatlarıyla görüştürülmesinin ardından, İmralı’nın kapılarının kapatılması “Yeni bir ağırlaştırılmış tecrit mi devreye konuldu?” sorusunu gündeme getirdi.
 
MA / Sadiye Eser 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.