DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Şehir Plancılar Odası: Sur halkının yanındayız

09.05.2020
A+
A-
DİYARBAKIR – Sur’da mülk sahiplerinin bakanlıkla yaptıkları sözleşmelerinin tek taraflı iptal edilmesi ve arsalarının başkalarına yeni rant alanları olarak açılmasını kabul etmediklerini belirten Şehir Plancıları Odası Şubesi, Sur halkının yanında olacaklarını duyurdu. 
 
TMMOB Şehir Planlamacıları Diyarbakır Şubesi,  son 5 yıldır yasak, yıkım ve yapılaşmanın aralıksız sürdüğü Sur ilçesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile mülk sahipleri arasında yapılan sözleşmenin üç yıl sonra tek taraflı yok sayılmasına ilişkin açıklama yaptı.  Açıklamada, Sur’un 6 mahallesinde 5 yıl önce ilan edilen yasağın süreklileştirildiği belirtilerek, “Bilindiği üzere Sur’da yaşanan çatışmalar ileri sürülerek -ilk olarak 6 Eylül de başlatılan- sokağa çıkma yasağı aralıklarla devam ettirilmiştir. Sur’a dönük yürütülen askeri operasyon, 9 Mart 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın resmi açıklamasıyla sona ermiştir. Ancak 2 Aralık 2015 ten bu yana ise sokağa çıkma yasakları sürekli hale gelmiş ve Sur’un 6 mahallesinde hâlâ devam etmektedir. Yine çatışmaların yaşanması bahane edilerek 21.03.2016 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayanılarak Suriçi’ndeki 7714 parselin 6292’si için Acele Kamulaştırma kararı alınmıştır” denildi. 
 
SÖZLEŞME HATIRLATILDI
 
Açıklamada “Acele Kamulaştırma” kapsamına alınan parsellerin çatışma yaşanmayan mahalleleri de kapsadığı kaydedilerek, “Bu sebepler ileri sürülerek kentin tarihi ve kültürel belleğini oluşturan Sur’da yıkım başlatılmıştır. Kentteki tüm dinamiklerin itirazlarına rağmen yıkım devam ettirilmiştir. Yıkım süreci devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Uzlaşma Komisyonu oluşturulmuştur. Bu kapsamda mülk sahiplerine üç seçenek sunulmuştur. İlki; yıktıkları evlerin kıymet takdir bedellerinin verilmesi, ikincisi; TOKİ’nin şehrin başka bölgelerinde yaptığı dairelerden verme, üçüncüsü ise Sur’da yeni yapılacak yapılardan yer verme olarak sıralanmıştır.  Mülk sahiplerinin büyük çoğunluğu ise doğduğu büyüdüğü yerde kalıp, Sur’da yeni inşa edilecek evlerden almayı kabul etmiştir. Ancak Sur’da kalmayı tercih eden mülk sahipleri geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne çağrılarak sözleşmelerinin iptal edildiği ve arsalarında yeniden yapılan mülklerinin yerine dükkanlar yapıldığı bu nedenle de onlara yeni seçenekler sunulacağı bildirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. 
 
HALKIN KARARI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Sur’da bulunan ailelere sunduğu seçenekler arasında aynı yer ve mahallede ev alabilme varken daha sonra yıkılan mahallerde kendilerine ev veremeyeceklerini, arsalarda dükkanların yapıldığı belirtilerek sözleşmelerin yok sayıldığı ifade edilen açıklamada, “Bizler TMMOB Şehir Plancıları Amed Şubesi olarak başta Sur’da kimi tarihi ve tescilli yapılar dahil olmak üzere başlatılan yıkım sürecini, yerine inşa edilmek istenilen ve Sur’un mevcut dokusuna uymayan yapıları, yerel halkın doğduğu, büyüdüğü, ürettiği alandan zorla yerinden edilmesini, yeni ticaret alanları yapılarak başkalarına yeni rant kapıları açılmasını kınıyoruz. Yıkımdan bugüne kadar Sur’da yürütülen mevcut barınma politikaları zaten yanlışken, sırf yaşadığı alandan kopmamak için Bakanlığın sunduğu ve eski geleneksel dokuya uymayan yapılarda kalmayı bile kabul eden mülk sahiplerinin Bakanlıkla yaptıkları sözleşmelerinin tek taraflı iptal edilmesi ve arsalarının başkalarına yeni rant alanları olarak sunulmasını kabul etmiyoruz. Meslek örgütü olarak Valilik ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne çağrımız; Sur halkının nerede ve nasıl yaşayacağına bürokrasinin değil yerel halkın karar vermesidir. Bununla birlikte yaşanacak hukuki süreçlerde Sur halkının yanında olacağımızı beyan ediyoruz” denildi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.