DOLAR 7,2452
EURO 8,5500
ALTIN 462,93
BIST 9,4998
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Şenoğlu: Özgürlük isteyenler güçlerini birleştirmeli

10.11.2019
A+
A-
İSTANBUL – Halkın çıkarlarına düşman olan iktidar aşılmadan, demokrasi sorunun çözülmeyeceğini belirten HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “Adalet, demokrasi ve özgürlük isteyenler güçlerini birleştirmelidir. Bunun başka yolu yok” dedi. 
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi krizi, halkların bu krizden çıkmanın yollarını ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, özgürlük isteyenlerin güçlerini birleştirmekten başka yolun olmadığını söyledi. 
 
‘SİSTEM ÇÖZÜMSÜZLÜK İÇİNDE’
 
Koyu karanlık bir rejimle karşı karşıya olduğunu belirten Şenoğlu, “Sistem bir kriz ve çözümsüzlük içinde. AKP -MHP bloğu kendi geleceğini ve iktidarını sürdürmek için halkların geleceğini yok ediyor. Toplumu toplum yapan bütün değerlerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. İşgal ve savaş politikaları bunu gözler önüne seriyor. Çıkar bloğu her şeyi göze alıyor. Savaş gündemi ile toplumun gerçek sorunlarını bastırıyor. Haliyle ortaya kapkaranlık bir tablo çıkıyor” dedi.
 
‘KAPİTALİSTLER BİR ARAYA GELİYOR’
 
Şenoğlu, iktidardan kurtulmanın yolunu ise halkların tarihsel mücadelelerine değinerek hatırlattı. Yakın tarihten örnekler veren Şenoğlu, “Diyarbakır zindan direnişi büyük bir uyanış etkisi yarattı. Oralardan çıkılarak bugünlere gelindi. Gezi ayaklanması ile toplum, özgürlük, adalet ve eşitlik uğruna mevcut iktidara karşı çok büyük bir itirazda bulundu” diye belirtti. Direnişlerin ortaya çıkardığı sonuçlara dikkati çeken Şenoğlu, “Bu kapitalist sistem iktidarları, kendi iktidarlarını devam ettirmek için birbirleriyle rekabet etseler bile, hep bir araya gelebiliyorlar” dedi. Adalet, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin de güçlerini birleştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Şenoğlu, bunun başka yolunun olmadığını dile getirdi. 
 
‘ÜÇÜNCÜ YOL EN ETKİLİ YOLDUR’
 
Kürt hareketi ile Türkiye’nin sol, sosyalist, devrimci, emekçi halkların bir araya gelişini ve toplumsal örgütlenmelerini sağlayan bir girişim olarak HDK’nin ortaya çıktığını ifade eden Şenoğlu, “Bu zamanla siyasi temsilcisi olarak HDP’yi de üretti. Mezhepçi, ulusalcı, milliyetçi, ırkçı blokların dışında, ayrı bir seçenek olarak 3’üncü yol dediğimiz bu sistem, faşizmin aşılması için en etkili yoldur” ifadelerini kullandı.
 
‘BÜTÜNLÜKLÜ ÇÖZÜM ARAMAK ZORUNDAYIZ’
 
HDK’nin yakın zamanda 10’uncu kongresinin düzenleneceğini de sözlerine ekleyen Şenoğlu, şöyle devam etti: “Örgütlenme anlayışımızı ve zihniyetimizi yenilemek istiyoruz. Sorunların HDK ile başlayıp bitmediğini biliyoruz. Bu Türkiye’nin bütün demokratik devrimci hareketinin genel sorunu. Bütünlüklü çözüm aramak zorundayız. Sorunların tanımı, tarifi ve çıkış yolunun bulunması bakımından görüşmeler yapıyoruz.”
 
‘TOPLUM DİRENİŞ VE HAREKET HALİNDE’
 
Türkiye toplumunun korku duvarlarını aştığını sözlerine ekleyen Şenoğlu, toplumun sisteme karşı muhalefetini, istek ve arzularını dile getirebildiğini söyledi. Yine toplumun direniş ve hareket halinde olduğunu belirten Şenoğlu, güçlerin birleştirilememesini eleştirdi. Toplumun bağırdığı, çığlık attığı, çözümünü talep ettiği sorunlar etrafında örgütlenmek ile sistemin aşılabileceğinin altını çizen Şenoğlu, yerelde örgütlenmenin ve dayanışma içerisinde olmanın önemine işaret etti. 
 
Halkın çıkarlarına düşman olan iktidarın aşılmadan, demokrasi sorunun çözülmeyeceğini anımsatan Şenoğlu, “Böyle bir düzene muhalif olan bütün mücadele güçlerin sorunu iyi tarif etmesi gerekir. Bu iktidardan Türkiye halklarının kurtarılması gerekir” dedi. 
 
‘KÜRTLER ULUSAL BİR POLİTİKADA BİRLEŞMELİ’ 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yapılan saldırılar sonrası Kürtlerde ulusal birlik duygusunun açığa çıktığını da dile getiren Şenoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar ulusal birlik adına atılmayan adımların olumsuz sonuçları yansıdı. Saldırılar karşısında Kürdistan’ın dört parçası ayağa kalktı. Bu çok önemli olmakla beraber bunun tamamlanması gerekiyor. Kürtlerin yüzyıllık makus talihlerine son vermenin, emperyalist odakların çıkarı olmaktan çıkmanın, bu anlamda ulusal bir politikada birleşmeleri çok önemlidir.” 
 
‘ROJAVA TARİHSEL SONUÇLAR ÇIKARDI’
 
Kuzey ve Doğu Suriye topraklarındaki saldırıların, Kürtlerin birliği dışında dünya halklarının ve ezilenlerin birliği açısından da çok önemli tarihsel sonuçlar ortaya çıkardığını vurgulayan Şenoğlu, şunları ifade etti: “Dünyanın 4 kıtasında halklar Rojava Devrimi’ni, kendi mücadelelerinin bir mevziisi ve sembolü olarak sahiplendiler. Bu çok kıymetli ve büyüyen bir süreçtir. Dünya halkları kendi ideal ve düşüncelerinin Rojava’da gerçekleşmesini gördüler. Başka bir dünyanın mümkün olacağını gördüler. Halklar yeni bir toplumsal sistemin kurulabileceğini, barışçıl bir sistemin inşa edilebileceğini, kadın ve ekolojik bir sistemin kurulabileceğini gördü.” 
 
‘ROJAVA’DA İKİ DÜNYA SAVAŞIYOR’
 
Rojava’da birden çok devletin savaştığına da dikkati çeken Şenoğlu, şunları söyledi: “Aslında Rojava’da iki dünya savaşıyor. Birincisi barbar kapitalist sistemin yıkıcı, kan dökücü, insanlığın geleceğini tehdit eden güçlerin toplamının ideolojisi bir de başka bir dünya mümkün diyen; barışçı, eşitlikçi, özgürlükçü bir ideoloji. Böyle bir ideolojik saflaşma durumu söz konusu.” 
 
MA / Mehmet Halit Çetinbaş
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.