DOLAR 6,0632
EURO 6,5705
ALTIN 309,7
BIST 120.186
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

SES: Mülakat sistemiyle iktidara yakın olanların alınması hedefleniyor

16.05.2019
A+
A-
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sağlık Bakanlığı tarafından 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 45/A maddesine dayandırılarak “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esaslarını” 10 Mayıs’ta yürürlüğe konulan yönetmelik ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. 
 
SES Genel merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Gönül Erden,  getirilen düzenleme ile sağlık çalışanlarına mülakat dayatıldığını vurguladı.
 
‘İKTİDARA YAKIN OLANLARIN ALINMASI HEDEFLENİYOR’ 
 
Geçtiğimiz yıllarda siyasal kadrolaşma amacıyla gündeme getirilen ve Danıştay tarafından, objektif olmama gerekçesiyle iptal edilen mülakat sınavı uygulamasının sağlık çalışanlarının atamalarında belirleyici olmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Erden, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun itiraz kararı ile de tek başına sözlü sınavın belirleyici olması kabul edilmemiş, hukuka aykırı bulunmuştur. Şimdi benzer bir mülakat sistemi sağlık alanında da uygulanmak istenmektedir. Bu tarz bir mülakat sistemiyle kamu kadrolarına sadece iktidara yakın olanların alınması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.  
 
‘BİNLERCE SAĞLIK EMEKÇİSİ ATAMA BEKLİYOR’
 
Mülakat uygulamasının, sağlık alanında yaşanan sorunları çözmek bir yana, yeni sorunları eklediğini ifade eden Erden, mezun olmuş binlerce sağlık emekçisinin, atama ve kadro beklediğini hatırlattı. Mesleki yeterlilik diploma ile belirlenmişken, işe alımlarda KPSS gibi bir sınav şartı koymanın zaten başlı başına problem olduğunu ifade eden Erden, “KPSS gibi merkezi bir sınavın içeriği, niteliği, neyi ölçtüğü tartışmalıdır; sınavın adaleti tartışmalıdır, KPSS’yi düzenleyen merkez, komisyon ve kişilere toplumun güveni yoktur. Bu durum ortada iken, yapılması gereken KPSS sorununun ortadan kaldırılması, bu sınavla ilgili tüm problemlerin çözülmesidir. Oysa böyle bir sorun yokmuş gibi yeni bir problem alanı oluşturulmaktadır. Sağlık alanı için belirlenecek merkezde 5, illerde 3 kişiden oluşturulacak sınav komisyonlarına da güvenimiz yoktur” dedi.
 
‘FİŞLEME ENGELLENMELİ’ 
 
“Whatsapp üzerinden torpil listesi hazırlanması engellenmeli, sınavlara ilişkin tüm şüphe ve şaibelerin ortadan kaldırılacağı önlemler alınmalıdır” diyen Erden, “Fişleme engellenmelidir, işe alımda yandaşlık kriteri kaldırılmalıdır. Güvenceye alınması gerekenler bunlardır. Oysa, şimdi bu mülakat uygulaması tüm bu sorunları daha da artıracak bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.
 
 Bugüne kadar yapılan mülakat uygulamalarının siyasi kadrolaşmaya nasıl hizmet ettiğinin defalarca açığa çıkmış olduğunu anımsatan Erden, “Yıllardır başkalarının hakkını göz göre göre yiyerek kadrolaşanlar, mülakat sistemi adı altında kadrolaşmaya hız kesmeden devam edeceklerini bugün çıkardıkları bu yönetmelikle kamuoyuna bir kez daha ilan etmişlerdir” diye belirtti.
 
MÜLAKATLARDA SORULAN SORULAR
 
Eğitim alanında yapılan mülakatlar “Reis deyince aklınıza kim geliyor? (Adana), Çocuklarınıza peygamberimizi anlatır mısınız? (Trabzon), Amin alayları nedir? (Adana), Avrupa’da sınıflarda Hz. İsa resmi ve haç işareti var. Bu konuda ne düşünüyorsun? (İzmir), İngiltere’de onlarca otelde kaldım. Hepsinde çekmecelerde İncil vardı. Bunu yorumlar mısın?” soruları sorulduğunu vurgulayan Erden, yapılacak mülakatlara güven kalmadığını söyledi.
 
‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
İlk uygulandığı andan itibaren tartışılan ve çok sayıda mağduriyet yaşanmasına neden olan mülakat sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Erden, şöyle devam etti: “Özellikle AKP hükümetleri döneminde yaygınlaşan ve adeta bir kurala dönüşen kadrolaşma nedeniyle, sağlık emekçileri arasındaki iş barışı bozulmakta ve liyakate dayanmayan atamalar halk sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Her zaman sağlık emekçilerinin hakları için engel tanımaksızın mücadele eden; eşit, ücretsiz, nitelikli ve anadilinde sağlık hakkının ayrımsız bir biçimde herkesin hakkı olduğunu savunan sendikamız, kadrolaşma ve talana karşı hukuksal süreç dahil olmak üzere her türlü fiili ve meşru mücadeleden asla vazgeçmeyecektir.” 
 
Açıklamanın ardından Erden, yönetmeliğe ilişkin Danıştay’a İptal davası açacakları bilgisini paylaştı. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.