DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,44
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Paz 30°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

SES TİS öncesi taleplerini açıkladı: Eşit işe eşit ücret

29.06.2021
A+
A-

HABER MERKEZİ – SES Diyarbakır, Antalya ve Hatay’da düzenlediği açıklamalarla TİS görüşmeleri öncesi taleplerini açıkladı. 

 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerine ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. “Toplu İş Sözleşmesi oyun değil mücadele ve güvencedir” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Ranta değil emekçiye bütçe”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları atıldı.
 
Açıklamada konuşan SES Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, farklı istihdam biçimleri ve taşeronlaştırma uygulamaları ile sağlık ve sosyal hizmet iş kolunun güvencesizliğin en yaygın olduğu işkolu olduğunu belirtti. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin birçok Avrupa ve OECD ülkesinin ücret kazancının çok gerisinde olduğuna dikkati çeken Orak, vergi yükü ve enflasyon oranlarındaki artışla beraber yoksulluk sınırında ücret aldıklarını kaydetti. 
 
TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR
 
Döner sermaye uygulamaları ve performans sisteminin sağlık emekçileri arasında ücretlerde kapatılamaz bir açıklık oluşturduğuna değinen Orak, “Sağlıkta ekip anlayışını dayanışma ve örgütlülüğü parçalamıştır. Ağustos ayında kamu emekçileri ve emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleşecek ve görüşmelerde ortaya çıkacak mutabakat metni de kamu emekçilerinin önümüzdeki iki yıl boyunca hangi mali ve sosyal haklarla, hangi koşullarda çalışacağını belirleyecektir. Yöneticilerin baskısıyla üyeliklerin yapılıyor olması yetkili sendikanın yandaşlıktan kaynaklı üye kaygısı yaşamaması ise toplu sözleşme masasında emekçilerin taleplerinin değil siyasi iktidarın beklentilerinin karşılık bulmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı. 
 
Orak’ın açıkladığı taleplerden bazıları şöyle: 
 
“* Hukuksuz OHAL/KHK’leri sonuçlarıyla birlikte iptal edilmeli, OHAL Komisyonu lağvedilmeli, ihraçlar işlerine iade edilmelidir.
 
* Anayasada da açıkça ifade edildiği gibi kamu hizmetleri kamu çalışanları eli ile yürütülmeli, farklı istihdam biçimleri (4/B,4/C, 4/D, 3+1, taşeron, vekil, sözleşmeli, kadrolu vb.) ortadan kaldırılmalı, sağlık ve sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren tüm çalışanlar tek ve güvenceli bir istihdamla çalıştırılmalıdır. 
 
* Sendika seçme ve örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalı, ayrımcı ve baskıcı uygulamalara son verilmelidir. 
 
* Siyasi kayırmacılığa son verilmeli, kadrolaşma durdurulmalıdır.”
 
ANTALYA 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Antalya Şubesi de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi önünde açıklama yaptı. SES Antalya Şubesi Eşbaşkanı Dr. Kaan Taşer, TİS taleplerinin yerine getirilmesi için mücadele çağrısı yaptı. 
 
SES Genel Sekreteri Pınar İçel, “TİS sürecinde yetkili yandaş konfederasyonun kamu emekçilerinin çıkarları yerine kamu işvereni gibi davranması nedeniyle kamu emekçileri bir pazarlık yapamamaktadır. Grev yasağına bağlı güç dengesizliğinin olduğu, özgür olamayan, kısıtlanmış bir toplu sözleşme sürecinin zorunlu tahkimle kesilmesi toplum kesimleri arasındaki çatışmaların artmasına ve sorunların büyümesine yol açmaktadır. Grev yasakları grevleri önlemenin yanı sıra, çalışma ilişkilerinde çatışmaları artıran bir etkiye sahiptir. Bu çatışmalardan kamu emekçileri mali, ekonomik ve özlük hakları kapsamında her geçen gün daha fazla zarar görmekte” diye konuştu. 
 
HATAY
 
SES Hatay Şubesi, Hatay Devlet Hastanesi ek binası önünde TİS taleplerini kamuoyuyla paylaştı. “Gerçek toplu sözleşme için birlikte örgütlenmeye ve mücadeleye” pankartı ve “Güvenceli iş insanca yaşam”, “Grevli, özgür pazarlık hakkı”, “Vergi yükü azaltılsın” ve “Eşit işe eşit ücret” dövizlerinin taşındığı açıklamaya TTB, Hatay Sosyologlar Derneği ve Hatay Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği temsilcileri de destek verdi.
 
SES Hatay Şubesi Eşbaşkanı Meryem Avcı, “Bu talepleri birlikte daha güçlü bir biçimde duyurmamız gerekiyor. İş yerlerimizde TİS masaları kuracağız, imza kampanyaları yapacağız, emeği üreten bizler haklarımıza da her yerde sahip çıkacağız. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.