DOLAR 8,3292
EURO 10,1338
ALTIN 501,04
BIST 1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çar 26°C
Per 24°C
Cum 20°C
Cts 22°C

SES’ten Hemşireler Günü raporu

12.05.2020
A+
A-

ANKARA – Hemşirelik mesleğinde yaşanan sorunların pandemi sürecinde artarak devam ettiğini belirten SES Ankara Şubesi, kamuoyu ile paylaştığı raporunda sıraladığı sorunların görmezden gelinmesinin, sağlık hizmetine zarar verdiğine dikkat çekti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Hemşireler Günü’nde “Salgın sürecinde genel sağlık hizmetinde hemşirelik mesleğinin sorunları” raporunu açıkladı.
 
Hemşirelik mesleğinde yaşanan sorunların pandemi sürecinde artarak devam ettiği vurgulanan raporda, “Hemşireliğin bu süreçte yaşadığı sorunlara idari olarak aktarma fırsatı verilmediği gibi, toplumda da hemşireliğin bu süreçte yaşadığı sorunların hemşireler tarafından açıklanma fırsatı verilmemesi, sorunların hekimlik üzerinden konuşulması, hemşireler arasında bu süreçte kırgınlığa ve kızgınlığa neden olmuştur” denildi. 
 
YAŞANAN SORUNLAR
 
Raporda, SES’in hastanelere yaptığı ziyaret sırasında hemşirelerin aktardığı sorunlara yer verildi. Hemşirelerin, pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlar şöyle sıralandı: 
 
* Çalışma alanlarında hemşirelerin sağlığına ve güvenliğine yönelik önlemlerin tam olarak alınmadığı, tüm görevlendirmelerde nitelikli yeterli sayıda koruyucu ekipman sağlanmadığı, düzenli tanı testlerinin yapılmadığı,
 
* Kronik hastalığı olan hemşirelerin idari izin verilmediği, görevlendirmelerde; adalet, şeffaflık ve rotasyona uyularak, tüm görevlendirmelerin mevzuatlara uygun şekilde yapılmadığı,
 
* İki ebeveyninde sağlıkçı olması durumunda, birisine izin verilmesi uygulaması yöneticilerin inisiyatifene bırakıldığı, bakıma muhtaç aile bireylerin olduğu hemşirelerin idari izinli sayılmasına yönelik düzenleme yapılmadığı, çocuklarını yalnız büyüten hemşirelerin durumuna ilişkin düzenleme yapılmadığı,
 
* Özellikli birimlere görevlendirmelerde eğitim ve sertifikasyon gibi şartların göz önünde alınmadığı, oryantasyon eğitimlerin nitelikli bir şekilde verilmediği, yapılan görevlendirmelerde sendikalar, siyasal partiler gibi etkenlerin rol aldığı,
 
* Pandemi süresince ulaşım, konaklama olanaklarının sağlanmasında sorunlar yaşandığı, çözüme yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmadığı, hemşirelerin bu süreçte mesai süresi kısaltılmamış, uzun çalışma saatleri görev yapmıştır. Görev tanımı dışında iş ve işlemlerin yaptırıldığı, mobbingin artarak devam ettiği, ekip içi baskıların olduğu ifade edilmiştir.
 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 
Hemşirelerin pandemi süresince yaşadıkları sorunların çözülmediğine dikkat çekilen raporda, “Bu sorunların en büyüğü mevzuat kaynaklı olmakla birlikte, sağlık yönetim kültürü kaynaklı sorunlarda sorunu çözülmez kılabilmektedir. Hemşireliğin tüm sorunlarının çözümü için öncelikle ülkemizde yöneticiler, sağlık ekibi ve toplum açısından hemşireliğin bağımsız bir meslek olarak görülmesi gerekmektedir. Hemşirelerin sorunlarını görmezden gelmek ve ertelemek hem bu meslek grubunun meslek onuruna hem de sağlık hizmetlerine zarar vermektedir” denildi.
 
Raporda hemşirelerin yaşadığı sorunlara dair çözüm önerileri de şöyle sıralandı:
 
* Uzman hemşirelere yönelik kadrolar açılmalı, mali ve özlük haklar kapsamında düzenlemeler yapılmalı. Hemşire yardımcısı unvanı, mesleki kriterlere uygun olmaması nedeniyle kaldırılmalı, sadece lisans mezunu hemşire yetiştirilmeli. 
 
* Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü ve servis sorumlu hemşireleri siyasi kararlarla değil, liyakatle belirlenmeli. Tüm yönetim kademelerinde hemşirelik mesleğinin temsilcilerine yer verilmeli. 
 
* Sağlık sektöründeki erkek egemen yönetici eğiliminden vazgeçilmeli. Hemşireler yönelik hem ekip içi hem de yönetimden kaynaklı mobbing ciddi olarak araştırılmalı ve cezalandırılmalı. 
 
* Hemşirelik mesleğinin temel ücret düzeyinde iyileştirme yapılmalı. Performans uygulamaları hemşirelerin iş yükünü artırmış olup, performans uygulaması kaldırılmalı.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.