DOLAR 6,8661
EURO 7,7885
ALTIN 398,81
BIST 8,6999
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

‘Şiddete karşı yasalar yetmez cinsiyet eşitliği sağlanmalı’

24.09.2019
A+
A-

MERSİN – Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasaların varlığının tek başına yeterli olmadığını belirten hukukçular, “Kadına yönelik şiddet insanlık suçu olarak kabul edilmeli, toplumsa cinsiyet eşitliği her alanda sağlanmalı” dedi. 

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması üzerine kadınlar sokaklara çıkarak “Ölmek istemiyoruz” diye haykırıyor. Yıllardır hukuk alanında kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden hukukçular da hayatın her alanında yapılacak mücadele ve düzenlemelerin önemine dikkat çekti. 
 
Mersin Barosu’na kayıtlı bulunan avukat Zahide Yıldıztekin, kadına yönelik şiddetin can yakıcı şekilde tehdit ettiğini özellikle şimdi ekonomik ve psikolojik boyutlardan daha çok fiziksel şiddete dönüştüğünü ifade etti. Yasaların varlığının tek başına şiddeti önlemede yetersiz kaldığına işaret eden Yıldıztekin, “Yasal düzenlemeler toplumsal hayata geçirilmeden, yargılama yapılırken yetersiz olan, caydırıcı olmayan cezalar yüzünden kadına karşı şiddet olaylarına her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Mevcut yasaların ve taraf olunan sözleşmelerin –özellikle İstanbul Sözleşmesi- uygulanmasını kolaylaştıracak bürokratik mekanizmaların üretilmesi ve bunların etkili bir şekilde uygulanması gerekmektedir” dedi. 
 
‘SOSYAL BAĞIMSIZLIK GÜÇLENDİRİLMELİ’
 
Şiddet sarmalının sona ermesi için her şey den önce toplumsal bilince ihtiyacı olduğuna dikkat çeken  Yıldıztekin, “Kadına yönelik şiddete karşı duyarlı toplumsal bilinç geliştirilmeli ve kadınların toplumsal hayatta sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirecek düzenlemeler de yapılmalıdır. Ayrıca toplumda kadına yönelik şiddetin en ağır insan hak ihlali olduğunun da altı çizilmelidir” diye konuştu.  
 
EN BÜYÜK AKTÖR YARGI
 
Türkiye’de kadına yönelik şiddetin failleri olan erkeklerin yargılanırken, mahkemelerinde caydırıcı cezalar vermediğini de sözlerine ekleyen Yıldıztekin, şiddetin artmasında en büyük aktörün yargı olduğunu dile getirdi. Yıldıztekin, “Şiddet failleri işledikleri suç sonrasında aldıkları indirimlerle veyahut da ceza almamaları sebebiyle ‘Nasılsa yine şiddet uygularsam ceza almayacağım /indirim alacağım’ mantığıyla yola çıkarak tekrar kadına yönelik her türlü şiddete devam etmektedir. ‘Haksız tahrik’ ve gibi indirimler kaldırılmalı ve en ağır cezalar hayata geçirilmelidir. Bu tür düzenlemelerle kadına şiddet azalacaktır” ifadelerini kullandı. 
 
‘TOPLUMSA CİNSİYET EĞİTİMİ ŞART’
 
Avukat Sebahat Gençtarih ise, yargı mensuplarının kadına yönelik şiddet konusunda eğitimler alması gerektiğini ifade etti. Şiddet konusunda eğitimin olmazsa olmazı olduğunu belirten Gençtarih, “Kadına yönelik bir insanlık suçu olarak görülmelidir. Bu konu hakkında hem kadın örgütleri hem de kadın siyasetçilerin üzerinde önemle durması gerekiyor. Eğitim sisteminde ise çocuklara dönük şiddet eğitimleri verilmeli. Kadın ve erkeğin çocuk yaşta bu şiddet eğilimine karşı duyarlılığın arması gerekiyor. Toplumsa cinsiyet konusu mutlak bir şekilde işlenmelidir” dedi.
 
HER ALANDA EŞİT TEMSİLİYET
 
Gençtarih, kadın erkek eşitliğinin somut bir şekilde görülmesi için yaşamın her yerinde kadının söz sahibi olması gerektiğini bunun içinde özelliklede devlet yönetimlerinde eşbaşkanlık sisteminin yaygınlaşması gerektiğinin de altını çizdi. AKP hükümeti ile kadına yönelik şiddetin ciddi rakamlara ulaştığını da sözlerine ekleyen Gençtarih, “AKP iktidarı kadını eve kapatan politikalar üreterek kadını kamusal alandan siyasetten yaşamın her alanından uzaklaştırıp, sadece çocuk doğuran ve yemek yapan bir kadın tipolojisi hedeflemektedir. Cinsiyetçi, milliyetçi ve militarist söylemler üreten AKP bunun en önemli nedenidir.” 
 
‘REFORM GEREKLİ’
 
Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için yargıda reform yapılması gerektiğini belirten Gençtarih, “Cezaların caydırıcı olması gerekiyor ama hakim karşısına çıkan erkekler katliam yapmış ya da kadına karşı suç işlemiş erkekler buna pişman olduklarını söylediklerinde ceza indirimi almaktalar. Bu tür durumların ortadan kalkması gerekiyor. Tabi her şeyden önce ülkede demokrasi ve barışın tahsisi gerekir. Yoksa bütün bu sorunlar kaldığı yerden devam eder” ifadelerini kullandı.
 
MA / Ergin Çağlar

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.