DOLAR 5,7324
EURO 6,4827
ALTIN 254,2
BIST 94.988
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

STK’lerden açlık grevlerine ilişkin açıklama: sessizlik ölüme neden oluyor

26.03.2019
A+
A-

ÖZGÜR MANŞET/HABER MERKEZİ

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerine ki ağırlaştırılmış tecrit ile birlikte bir çok cezaevinde süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin başlamasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada “Sessiz kalmanın ölümlere sebep olabileceğini görüyoruz. Bir kez daha acilen sorumluların duyarlı olmaya davet ediyoruz” çağrısında bulunuldu.

Yapılan çağrıyı; İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi, Mardin Tabip Odası, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Mardin Barosu Cezaevi ve İnsan Hakları Komisyonu, HDP Cezaevi İzleme Komisyonu, HDP ve DBP yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Derya Etem okudu. Açıklama öncesi Eğitim Sen Eşbaşkanı Mustafa Bozan kısa bir konuşma yaptı.

Açlık grevleri ölümle sonuçlandığını belirten Mustafa, “Bizlerde sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucuları olarak devlet yetkililerine seslenmek için basın açıklaması yapma kararı aldık. Mevcut hükümeti uyarıyoruz anayasayı ve yasaları yürütmekle yükümlülerdir. Yürütmediklerinde bunun birinci dereceden sorumlularıdırlar” dedi.

8 Kasım 2018 günü DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven tarafından başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri Türkiye’de 100’ün üzerindeki hapishanelerde binlerce tutulu tarafından sürdürüldüğünü belirten Derya, “Birçok tutuklu ve hükümlünün açlık grevini sürdürdüğü ve Mart ayı itibariyle tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri, bazı yerlerde ölümcül eşiğe yaklaşmıştır. Maalesef 25 Mart itibariyle Türkiye Cezaevlerinde yaşamına son veren mahpuslara; 1995 Mardin doğumlu Medya ÇINAR da eklenmiştir. En doğal insan hakkı talebi için başlayan süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine, yaşamlarına son vererek Türkiye demokrasisine uygulanan tecridi protesto eden , 21 Şubat 2019 günü Almanya’da Uğur Şakar, 17 Mart 2019 günü Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Zülküf Gezen, 22 Mart 2019 günü Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde Ayten Beçet, 24 Mart 2019 günü Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’nde Zehra Sağlam ve 25 Mart 2019’da Mardin E Tipi Cezaevi’nde Medya Çınar’ın ailelerinin acısını paylaşıyor ve yitirilen son can olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘AÇLIK GREVLERİ GÖRMEZDEN GELİNMEYE ÇALIŞILIYOR’

Uluslararası hukuk ve Türküye Cumhuriyeti yasaları yok sayılarak Türkiye demokrasisine tecridin sürdürdüğünü söyleyen Derya, “Açlık grevleri görmezden gelinmeye çalışılıyor ve yaşamına son verenlerin cenazelerine yetkililer tarafından gerekli saygı gösterilmiyorsa da TC’nin de taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmeleri nezdinde ve kamuoyu vicdanında cezaevlerindeki tüm ölümlerin sorumluluğu adaleti sağlaması gereken ve yasaları uygulamakla yükümlü olan yetkililerdedir. Hatırlatmak isteriz ki yaşam hakkı kutsaldır. Hepimizin karşı çıktığı tecrit ve izolasyon uygulamalarının son bulması için devam eden açlık grevlerinde dile getirilen talepler insan hakları hareketi tarafından anlaşılmış ve insan hakları hukukuna uygun olarak tecridin kaldırılması için gereken her türlü çalışma ve girişim başta İHD ve THİV gibi kurumlarca yürütülmektedir. Önceliği insan yaşamının ve onurunun korunması olan insan hakları savunucuları olarak bizler de her koşulda yaşama hakkını savunuyoruz. Ölümlerin durması için Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri ve siyasi partiler başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarını sorumluluk almaya davet ediyoruz. Bu çağrımız kamuoyunda duyarlılık geliştirebilecek vicdan sahibi tüm insanlara ve mahpuslar nezdinde etkin olabilecek tüm çevreleredir” dedi.

‘Sessizlik ölüme neden olabilir’
Halen devam etmekte olan Mardin E Tipi Cezaevinde 142 mahpusun süresiz dönüşümsüz açlık grevi süreci ile ilgili başta tabip odası olmak üzere STK’lardan oluşan bağımsız izleme heyetinin cezaevinde gözlem yapmasına ivedilikle izin verilmesi çağrısında bulunan Derya, “Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve ölümlerin engellenebilmesi talebini hatırlatıyoruz ve buradan daha önce reddedilen talebimizi yineliyoruz. Önüne geçilebilir nedenlerle kimsenin kalıcı olarak zarar görmemesi, geçmiş dönemlerde olduğu gibi benzer süreçlerde ortaya çıkan can kayıplarının bir daha yaşanmaması için herkesi sessiz kalmanın ölümlere sebep olabileceğini görüyoruz. Bir kez daha acilen sorumluların duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.