DOLAR 6,8666
EURO 7,7894
ALTIN 398,15
BIST 8,6976
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

STÖ’lerden açlık grevleri çağrısı

08.04.2019
A+
A-

Tecride karşı sürdürülen açlık grevlerine ve yaşanan ölümlere dikkat çeken Van Demokrasi Platformu ve Mardin’deki birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü, başta hükümet olmak üzere tüm yetkililerin yaşanan ve yaşanacak ölümlerden sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Van’da faaliyet yürüten ve aralarında Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAYDER), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İnsan ve Özgürlük Partisi gibi 26 sivil toplum örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin oluşturduğu Van Demokrasi Platformu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle sürdürülen açlık grevleri ve yaşanan ölümlere dair açıklama yaptı. Açıklamayı KESK Van Şubeler Platformu adına Yapı Yol Sen Van Şube Başkanı İbrahim Çelik Yaptı.

Ülke genelinde onlarca cezaevinde sayıları binlere yaklaşan tutuklu ve hükümlünün sürdürdüğü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eyleminin devam ettiğinin hatırlatan Çelik, “Sayın Leyla Güven, Sayın Abdullah Öcalan’ın yasalarla güvence altına alınmış haklarının kullandırılması gibi, hukuka uygun talebi halen kabul edilmediği için bu gün itibarı ile açlık grevinin 152’nci günündedir. 1 Mart 2019 tarihi itibari ile yaklaşık 5-6 bin siyasi mahpusun da aynı taleplerle açlık grevine başladığı kamuoyuna yansımıştır” dedi.

‘ÖLÜMLERDEN HÜKÜMET SORUMLUDUR’

Açlık grevinde olan tutuklulardan birçoğunun sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğine dikkat çeken Çelik, “Şu ana kadar cezaevlerinde 8 mahpus yaşamına son vererek taleplerinin karşılanmasını istemişlerdir. Bizler bu ölümlerden duyduğumuz kaygıyı paylaşırken, başlı başına bir işkence olan tecrit uygulamasının tüm hapishanelerden tamamıyla kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Açlık grevlerine duyarsız kalan başta hükümet olmak üzere tüm yetkililer sorumlu olacaktır” ifadesinde bulundu.

‘SESSİZLİK ÖLÜM GETİRİR’

Ölümlerin yaşanmaması için toplumun ve kamuoyunun sesini daha da yükseltmesi gerektiğine vurgu yapan Çelik, “İktidar susuyorsa bile insanların susmaması gerekiyor. Çünkü sessizlik ölüm getirir. Biz sessiz kalırsak maalesef ölümler artacak. Tüm kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak elimizdeki veriler maalesef ciddi endişelere yol açabilecek raporlardır. Bir an önce tüm kamuoyu ve devletin bu konuda duyarlılık göstermesi gerekiyor. Siyasi iktidarı başta Sayın Leyla Güven olmak üzere cezaevlerindeki süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sağlıklarının tehlikeye girmemesi ve yaşamlarının yitirilmemesi için yasalarda belirtilen hakların İmralı cezaevinde de uygulamaya ve sorumluluğunun bilinci içinde sorunun çözümü adına bir an önce adım atmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

MARDİN CEZAEVİ’NDEKİ EYLEMCİLERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLADI

Mardin’de bulunan sivil toplum örgütleri ve hukukçular, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Türkiye cezaevlerinde devam eden ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 9 tutuklunun 93’üncü gününe giren açlık grevi eylemleri ile ilgili açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD), Sosyal ve Sağlık Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Mardin Tabip Odası (MTO), Mardin Barosu Cezaevi ve İnsan Hakları Komisyonu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mardin şubeleri ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu’nun ortak açıklaması İHD şube binasında gerçekleştirildi. Kurum temsilcilerinin katıldığı açıklamayı MTO Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Gökçen okudu.

Sağlık meslek örgütleri ve insan hakları savunucuları olarak cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemlerinin geldiği aşama nedeniyle yaşanabilecek ölümler ve sakatlıklar için kaygı duyduklarını dile getiren Gökçen, “İnsan yaşamından daha önemli hiçbir şeyin olmadığını Türkiye kamuoyuna bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi. İzleme heyetlerinin cezaevinde gözlem yapması ve tutukluların sağlık durumlarına dair ailelerin ve kamuoyuna bilgi aktarılmasının önemine dikkat çeken Gökçen, “Ölümler başlamadan önce Adalet Bakanlığı’ndan açlık grevi eylemcilerinin taleplerini değerlendirmesi ve hukuken gereğini yerine getirmesini yaşam savunucuları olarak talep ediyoruz” dedi.

TUTUKLULAR İLE GÖRÜŞMELERDE YAPILAN TESPİTLER

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 26 Mart 2019 tarihinde avukatlar aracılığı ile grevdeki tutuklular ile yüz yüze yapılan görüşmelerde yapılan tespitleri aktaran Gökçen, şunları söyledi:

“* Açlık grevine 5 Ocak 2019 tarihinde başlayan 8 erkek ve 1 kadın toplam 9 tutuklu mahpusun süresiz dönüşümsüz açlık grevine devam ettikleri ve 1 Mart 2019 tarihinden itibaren 9 kişiye ilaveten 133 mahpus daha süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamıştır.

* Süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan mahpusların ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla her koğuşta bir refakatçi bulunmaktadır. Günde bir defa olmak üzere sağlık kontrolleri yapılmakta, tıbbi değerlendirme cezaevi kurumunun belirlediği 1 doktor ve 1 sağlık memuru olmak üzere cezaevi personelleri denetiminde yapılmaktadır. Mahpuslar tarafından tıbbi müdahale ve ayrıntılı fiziki muayene reddedilmektedir. Yalnızca kilo ölçümü, tansiyon ile nabız ölçümü yapılmaktadır.

* Temiz içme suyunun, mahpusların ücret karşılığında temin edebildikleri ve sosyal haklardan mahrum kaldıkları öğrenilmiştir.

* Açlık grevine başlayan ilk grup için açlık grevi süresi 93’üncü gününde olup, kanlı ishal, kasılmalar, bulantı, boğaz ağrısı-kuruluk, uykusuzluk gibi uzamış açlığın uzun vadeli etkileri gözlenmeye başlamıştır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı bilgisini hatırlatıyoruz. Açlık grevlerinde ölümlerin enfeksiyonlara yatkınlıkla ilişkisi bilinmektedir. Maske ve hijyen için dezenfektan kullanımı bu süreçte önem arz etmektedir. Buradan yetkililere sesleniyoruz, maske kullanımı ve özellikle el dezenfektanı temini sağlanmalıdır.” (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.