DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Tabiplerden ‘işyeri hekimliği’ açıklaması

03.04.2020
A+
A-

İZMİR – İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, kentte işyeri hekimliği yapan Dr. Muharrem İdiz’in koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yaparak, hekimlerin çalışma ortamına dikkat çekti. 

 
İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, kentte aktif olarak bir şirkette işyeri hekimliği yapan Dr. Muharrem İdiz’in koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı açıklamada yaptı. Bu ölümün iş yeri hekimi olarak bilinen ilk kayıp olduğunun vurgulandığı açıklamada, sağlık çalışanlarının salgın nedeniyle risk altında olduğu vurgulanarak gerekli önlemlerin alınması istendi. 
 
İŞ GÜVENLİĞİ YASALARI ERTELENİYOR
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bilinci olmayan işyerlerinin koronavirüs konusunda da gerekli hassasiyeti göstermedikleri vurgulanan açıklamada, “İşçi sağlığı fiziksel, kimyasal, fiziksel, psikolojik ve ergonomik risklerden çalışanı korumak olduğu kadar biyolojik risklerden de korumak demektir” denildi. Devletin bu konuda gerekli hassasiyette olmadığı belirtilen açıklamada, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelerin sürekli ertelendiği ve kamuda hala bu uygulamalara geçilmediği ifade edildi. 
 
İŞYERİ HEKİMLİĞİ ÇALIŞMA ORTAMLARI
 
Açıklamada İzmir’de koronavirüs salgınında işyeri hekimliği yapan çalışma ortamlarının durumuna da dikkat çekilerek, şu maddeler sıralandı:  
 
“* İzmir’de bin civarında işyeri hekimi mevcut olup işyeri hekimliği ülkemizde çalışma alanının her sektöründe mevcuttur. Şu anda birçok şirket evinde çalışmaya henüz geçmemiş olup işyeri hekimleri görevlerinin başındadırlar. Kapalı ortamlar, plazalar, şantiyeler, atölyeler gibi birçok çalışma ortamlarında önlemler alınsa da çalışma hayatı devam etmektedir. Birçok şirketin yeterli önlemler almadığı, koruyucu malzeme temin edemediği ve işyerlerinde yeterli dezenfeksiyonu sağlayamadığı bilinen bir gerçektir.  
 
* İşyeri Hekimliğinin asıl görev alanları hem bilimsel hem yasal olarak koruyucu hekimliktir. Özellikle biyolojik risk etmenlerine (bakteri virüs gibi) karşı çalışanların korunmasını sağlamak da görevleri arasında olup salgın başlangıcından beri fabrikalarda, atölyeler, şantiyeler ve değişik iş ortamlarında İSG (iş Sağlığı Güvenliği) Kurullarını toplamışlar, Corona Pandemisi Acil Eylem Planlarını hazırlayıp onaylatmışlar, COVİT 19 hakkında çok sayıda eğitimler vermişler, KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) kullanımı için eğitim etkinlikleri halen de devam etmektedirler. Ancak uygulamada görev alanlarında olmamasına karşın poliklinik hizmeti de vermektedirler.”  
 
SUYU OLMAYAN REVİRLER VAR
 
İşyeri hekimleri de diğer hekimler gibi poliklinik hizmeti yaptıkları için kendilerini korumak için kişisel koruyucu ekipmana ve steril çalışma ortamlarına ihtiyaç duydukları belirtilen açıklamada, alanda bu anlamıyla yaşanan sorunlar şu şekilde yer aldı: 
 
“ * İşyeri Sağlık Birimleri/ Revirler çalışma ortamları uygunsuzlukları: Birçok işyerinde uygun şartlarda revir olanakları yoktur. Temizlik, havalandırma ve steril ortamı bırakın, lavabo ve suyu olmayan çok revir mevcuttur.  
 
* Kişisel Koruyucu Donanım Eksikleri; Birçok işyeri revirleri için koruyucu maske, N-95, koruyucu tulum, gözlük, eldiven, el solüsyonlarını değişik nedenlerle işverenler tarafından sağlanmamıştır. Birçok işyeri hekimi koruyucu malzemelerini kendileri veya bağlı çalıştıkları OSGB’lerden temin etmişlerdir.  
 
* Artan Poliklinik Yükü: Salgın döneminde diğer sağlık kurumlarına özellikle hastanelere ve aile hekimliklerine COVİD 19 nedeniyle gitmek istemeyen çalışanlar, işyeri hekimliklerine diğer sağlık sorunları nedeniyle çok sayıda başvuru yapmaktadırlar.  
 
* İşyerinde Kronik Hastalar/Gebeler: İşyerlerinde kronik hastalığı olan çalışanlar halen birçok işyerinde çalışmaya devam etmektedirler. Yayımlanan genelgede kronik hastalığı olan kamu çalışanlarına ücretli idari izin verilirken özel sektörde çalışan işçilere bu hak verilmemiştir. Bu nedenle çalışmak zorunda kalan kronik hastalar çalışma ortamında risk altında kalmaktadırlar.  
 
* Eve gönderme ve Karantina: İşyerlerinde Covid pozitif çıkan çalışanların ve birlikte çalıştığı temaslıların eve gönderilmesi, evde izolasyonu gibi birçok konuda sorunlar yaşanmaktadır. 
 
* COVİD 19 Testi: İşyerinde semptomu olmayan vakaların tespiti için önemli bir sorundur. İşyeri Sağlık Birimlerine tarama testlerinin temini düşünülmelidir.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.