DOLAR 7,2515
EURO 8,5572
ALTIN 460,76
BIST 9,5183
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Kadınlar ‘eşbaşkanlık mücadele gerekçemiz’ dedi

16.09.2019
A+
A-

HABER MERKEZİ – Kadınlar, “Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir” şiarıyla polisin tüm engellemelerine rağmen açıklama yaptı. Açıklamada kadınlar eşbaşkanlığa sahip çıkacaklarını belirterek, eşbaşkanlığın mücadele gerekçeleri olduğunu vurguladı. 


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Kadın Meclisi, “Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir” şiarıyla polisin tüm engellemelerine rağmen basın açıklaması yaptı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve Mersin ile Hatay’dan gelen kadınlar Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması yapmak istedi. Ancak zırhlı araçlarla ve yüzlerce polisle bina girişi kapatılarak, kadınların parka gidişine izin verilmedi.

Polisle yapılan tüm görüşmeler sonuçsuz kalınca kadınlar polis kalkanlarının gölgesinde bina girişinde açıklama yaptı.

‘AKP VE MHP İKTİDARIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Polisin açıklamalarını engellemesine tepki gösteren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, karşılaştıkları tabloyu faşizmin bir fotoğrafı olarak niteledi.  Kendilerinin demokratik haklarını kullanamadığını ancak AKP iktidarının çıkarları doğrultusunda olanların demokratik haklarını kullandığı bir süreci yaşadıklarına işaret eden Taşdemir, “Burada ikiyüzlü bir politika izleniyor. Sadece ve sadece kendi iktidarı için doğru bulan ve kullanan bir AKP ve MHP iktidarıyla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

‘İNTİKAM ALINIYOR’

HDP’li üç büyükşehire atanan kayyumlara değinen Taşdemir, kayyumlarla halkın ve kadınların iradelerinin gasp edildiğini söyledi. Taşdemir, devamla şunları belirtti: “Bu kendi iktidarını sürdürmenin zorlukları, kendi iktidarının düştüğü durumdan kurtarma operasyonudur. Ne zaman AKP iktidarı tıkanan bir siyasetin içine batarsa, ne zaman dara düşerse, ne zaman ülke içinde ve dışında iflas ederse; HDP’ye saldırmayı ve bu durumdan çıkmanın aracı haline getiriyor. Bu kayyumlar aracığıyla aslında yapılan budur. İrade gasptır. Demokrasiye müdahaledir. Hak ve hukuk tanımaz bir sürecin başlangıcıdır. Türkiye demokrasisi için de, tüm halkların iradesi açısından da büyük bir tehlike oluşturuyor. Partimize yönelik bu gasp siyaseti bizim için yabancı değil. 4 yıla yakındır partimizden resmen intikam alınıyor. Demokratik değerleri savunduğumuz ve AKP siyasetinin maskesini düşürdüğümüz için partimizden intikam alınıyor. Her yerde barışı, demokrasiyi, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. AKP iktidarı da tarihe barışı yasaklayan bir parti olarak bugünden yerini aldı.”

‘LEYLA GÜVEN İRADEMİZDİR’

AKP’nin 17 yıldır kadın mücadelesini hedef haline getirdiğini aktaran Taşdemir,  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında HDP binası önünde oturan ailelerle ilgili yaptığı açıklama nedeniyle soruşturma açmasına da tepki gösterdi. Taşdemir, “Leyla Güven’in demokrasi mücadelesinden sizin algı operasyonlarınız, hedef göstermeleriniz onu yolundan alıkoymayacaktır. Bizler hepimiz Leyla Güven’in yanındayız. Leyla Güven irademizdir” dedi. “Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir” diyen Taşdemir, AKP iktidarının eşbaşkanlık sistemini suç olarak lanse etmesine tepki göstererek, “Eşbaşkanlık bizim irademizdir. Eşit temsiliyet bizim irademizdir. Bizim mücadele gerekçemizdir. Ve kadınların mor çizgisidir. Biz eşbaşkanlık sisteminden vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık sistemimiz bu coğrafyanın yüz akıdır ve yüz akı olmaya devam edecektir. Sizlerde bunun şahidi ve tanıklığını yapacaksınız. Kadın mücadelesi bütün diktatörlükleri tarihin çöp sepetine göndermiştir.Bu mücadelemizde AKP ve MHP ittifakını tarihin çöp sepetine gönderecektir. Hepimiz birlikte kadın dayanışmasıyla kazanacağız. Biz kazanacağız siz kaybedeceksiniz” şeklinde konuştu.

Taşdemir’in konuşması ardından kadınlar, “Direne direne kazanacağız”, “HDP halktır halk burada”, “Jin jiyan azadi”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Direne direne kadınlar kazanacağız” sloganlarıyla oturma eylemine geçti. Oturma eylemi sonrası kadınlar alkışlarla etkinliklerini noktaladı.

İSTANBUL 

HDP Kadın Meclisi de, eşbaşkanlık sisteminin kayyum atanması için gerekçe sayılmasına tepki göstererek Şişli Pangaltı Metro İstasyonu’nda  basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Züleyha Gülüm ve çok sayıda kadın katıldı. “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” pankartının açıldığı açıklamada, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” sloganları atıldı.

‘KAZANIMLARIMIZI GASP ETTİRMEYECEĞİZ’

Açıklamada konuşan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, kadınların kazanımlarını gasp ettirmeyeceklerini belirterek, “Eşbaşkanlık sistemi kadın erkek eşitliğinin sağlanması, siyaset alanında kadınların görünür olması, kadın iradesinin açığa çıkarılması ve aynı zamanda siyasete kadın tarzının yerleştirilmesi için uygulamaya koyduğumuz bir sistemdir” diye konuştu.

‘KADINLARIN YOK SAYILMASINA KARŞI BİR SİSTEMDİR’

Eşbaşkanlık sisteminin yıllardır süren kadın mücadelesinin ve dünya kadın hareketinin uzun yıllardır verdiği mücadeleler sonucunda elde edildiğinin altını çizen Gülüm, “Kadınların iradesinin yok sayılmasına,  karar mekanizmalarında, belediyelerde, meclislerde ve bütün seçilmiş alanlarda kadınların temsilini ret eden siyasete karşı uyguladığımız bir sistemdir” ifadelerini kullandı. Gülüm, “Mücadele eden kadınlar olarak sokaklarda, meydanlarda, siyaset alanında, iş yerlerinde ve okullarda kazanımlarımızı sahiplenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama sloganlarla son buldu. 

İZMİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi ise, “Eş başkanlık Mor çizgimizdir” sloganıyla Alsancak semtinde bulunan ÖSYM binası önünde bir araya geldi. Açıklamaya, HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay ve Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ve çok sayıda HDP üyesi kadın katıldı. Açıklamanın yapılacağı ÖSYM binası önü polis ablukasında alındı. Basın açıklamasına katılan kadınlara izin vermeyen polis, vekilleri kitleden uzaklaştırarak abluka altına aldı.  

Uygulanan ablukanın kanuna aykırı olduğunu söyleyen vekillere, polis, “Siz Diyarbakır’a gidip kadınların haklarını arayabilirsiniz, burada yaygara yapmaya insanları gaza getirmeye hakkınız yok. Siz Diyarbakır’da annelerin haklarını koruyabildiniz mi? Oradaki kadınların iradesine sahip çıkabildiniz mi” diyerek karşılık verdi. 

‘EŞ BAŞKANLIK MOR ÇİZGİMİZDİR’ 

Polis ablukası altında yapılan açıklamada konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kadınlar eş başkanlık sistemi ve eşit temsil sistemi ile hayatın her alanında söz sahibi olduğunu söyledi.  Yerel yönetimde kadın politikası izlediklerini ve bir kadın müdürlüğü masası oluşturduklarını vurgulayan Kemalbay, “Şiddete karşı kadınları koruyan, cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için çalışan ve hayata geçiren, kadınların ekonomik olarak güçlenmesi için çalışmalar yürüterek her türlü çabayı sarf etmiştir. Yerel seçimlerde Kürt halkının kayyumlara karşı iradesini ortaya koydu. AKP-MHP faşizmine artık yeter demiştir onları durdurmak ve iktidardan indirmek için oylarını kullanmıştır. Fakat 19 Ağustos’ta 3 büyük şehrimize yapılan kayyum darbesi ile kadınların, gençlerin seçme ve seçilme hakkı gasp edilmiştir. Hangi gerekçe ile bu yapılmıştır? Bunun içeriğine baktığımızda Eş başkanlık sistemi sanki bir suçmuş gibi kriminalize etmeye çalıştığını görüyoruz” şeklinde konuştu. “Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir” diyen Kemalbay, HDP kadın meclisleri olarak her yerde seslerini yükseltmeye devam edeceklerini söyledi. 

‘EŞ BAŞKANLIK EŞİT TEMSİLİN ADIDIR’ 

“Amed halkının selamlarını getirdim” diyerek sözlerine başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise, “İradeye kayyum atandı. Çünkü 2 buçuk yıl içinde yaptıkları tüm talanları ortaya serdik. Aldıkları hediyeleri, altın varaklı banyoları hepinizin gözü önüne serdik. O banyoları neden yaptınız? Bir cevabınız yok. Ne kadar yıkanırsanız yıkanın arınamayacaksınız. Çünkü bu kir içinize ve kemiklerinize işlemiş. Bugün bizler burada eşbaşkanlık sistemini savunuyoruz. Eşbaşkanlık eşit temsilin adıdır. Eşbaşkanlık sistemi demokrasiye giden yoldur. Bizim kadın kazanımımızdır. Sizler ne kadar hedef gösterirseniz gösterin biz eşbaşkanlık sistemini de kadın kazanımlarımızı sahiplenmeye devam edeceğiz” dedi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.