DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
ALTIN 379,35
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

‘Tecrit kaldırılsın yaşam kazansın’

14.05.2019
A+
A-
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, cezaevlerinde 1950’den günümüze kadar yapılan açlık grevleri ve sonuçlarına dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. İHD Şube yöneticilerinin katıldığı açıklamayı Şube Sekreteri Ahmet Çiçek yaptı. Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve farklı cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin bir sivil itaatsizlik olduğunu dile getirdi. 
 
‘HAPİSNALERE YAKLAŞIM DÜŞMAN SİYASETİDİR ’
 
Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 1950’den bu yana birçok şair, yazar, siyasetçi, politik tutuklunun açlık grevi yaptığını hatırlatan Çiçek, “’İktidarda kim olursa olsun hapishanelere yaklaşım düşman siyaseti’ olduğu sürece devam edeceği tespit edilmektedir. 8 Nisan 1950 Şair Nazım Hikmet’in başlattığı açlık grevine dışarıdan üç şair 3 günlük açlık greviyle destek olmuşlardır. (Orhan Veli, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday) 30 Mart 1963 Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, hasta halindeyken 2 günlük açlık grevi yapmıştır. 17 Mayıs 1969 İstanbul Topbaşı Cezaevinde 500 tutuklu ‘af talepli’ 9 günlük açlık grevi yapmıştır. 18. Nisan 1972 Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamaları, işkenceleri ve 1961 Anayasa’sında yapılmak istenen değişiklikleri protesto etmek için 12 gün süren ölüm orucuna başlamışlardır. 1980 Ağustosunda Davutpaşa Askeri Cezaevi’nde tutuklular darbe sonrası işkence, kötü muamele ve hapishane koşullarına karşı 9 gün süren açlık grevi yapmışlardır. 1981 Diyarbakır 5 No’lu Hapishanesi’nde sistematikleşen işkence ve insanlık dışı uygulamalara karşı ‘ölüm orucu’na başvurdu ve 43 gün sürer taleplerin kabulüyle son bulur” dedi.
 
‘BASKILARDAN DOLAYI ÖLÜM ORUÇLARI BAŞLADI’
 
14 Temmuz 1982 baskıların devam etmesi nedeniyle yine aynı hapishanede  “ölüm orucu” başladığını anımsatan Çiçek, şunları belirtti: “Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz, Ali Çiçek yaşamını yitirmiştir.1984 Diyarbakır 5 No’lu Hapishanesi, işkence ve insanlık dışı uygulamalara karşı Orhan Keskin ve Cemal Arat açlık grevine başlamış ve 54 gün sonunda yaşamını yitirmiştir.11 Nisan 1984 Metris ve Sağmalcılar Hapishanesi, tek tip elbise dayatmasının sona erdirilmesi, işkenceden vaz geçilmesi, politik tutukluluk hakkı, sosyal ve insani şartlar için açlık grevine başladılar. Eylemin 45. Gününde 400 katılımıyla ‘ölüm orucuna’ dönüştürüldü. Eylemin 60. Ve 70. Günlerinde Abdullah Meral, Haydar Başbağ, M. Fatih Öktülmüş, Hasan Telci yaşamını yitirdi. Tek tipten vazgeçilmesi üzerine 1986’da sona erdirildi.27 Nisan 1989 Nazilli E Tipi Hapishanesi’nde 33 siyasi hükümlü ve 29 Haziran 1989’da ise Eskişehir Özel Tip Hapishanesi’nde 280 kişi ‘Hücre’ uygulaması için açlık grevlerine girmişlerdir. Zorla sevkleri sırasında saldırıya uğramışlar, bunun sonucunda Mehmet Yalçınkaya ve Hüseyin Hüsnü Eroğlu yaşamını yitirmiştir. 15 Ağustos 1989’da ise aynı nedenlerle açlık grevcilere destek vermek için birçok yazar ve aydın 2 günlük açlık grevine girmişlerdir.
 
ADALET BAKANIN İSTİFASIYLA SONUÇLANDI
 
1991’de birçok hapishanelerde açlık grevi başladı, ölüm sınırına gelmesi üzerine dönemin Adalet bakanı ve İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı’nın girişimleri ile Eskişehir Özel Tip Hapishanesi kapatıldı.1991 – 1995 tarihleri arasında çeşitli tarihlerde açlık grevleri yapıldı.1996’da dönemin Adalet Bakanı’nın düzenlemesiyle çıkarılan ‘Mayıs Genelgesi’ ile tabutluk olarak adlandırılan hapishaneleri protesto etmek için birçok hapishanede süresiz açlık grevleri başladı. Amaç genelgelerin iptal edilmesi, savunma hakkı ve tutukluların tedavilerinin engellenmemesi için 20 Mayıstan itibaren süresiz açlık grevine başladılar. 2174 tutuklu açlık grevine 355 tutuklu da ölüm orucuna başladı. Bu eylemde Aygün Uğur, A. Berdan Kerimgiller, İlginç Özkeskin,  Hüseyin Demircioğlu, Ali Ayata, Müjdat Yanat, A. İdil Erkmen, Tahsin Yılmaz, Yemliha Kaya, Hicabi Küçük, Osman Akgün, Hayati Can adlı tutuklular yaşamını yitirdi. Dönemin Adalet Bakanı istifa etti. Yeni Adalet Bakanı’nın, 69. Günde, talepleri kabul etmesiyle sona erdirildi.”
 
 ‘TECRİT DERHAL KALDIRILSIN’
 
20 Ekim 2000 yılında Adalet Bakanlığı tarafından inşa edilen F Tipi Hapishanelerine öncelikli olarak siyasi tutukluların yerleştirileceği açıklaması üzerine Türkiye’deki 18 hapishaneden 865 tutuklu ve hükümlü bu durumu protesto etmek için açlık grevine başladığını belirten Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet 19 Aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş’ adlı operasyonla bir katliam gerçekleştirdi. 12 Eylül 2012 520 tutuklu ve hükümlüler Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için, yaklaşık 786 kişi, açlık grevine girdiler. Mehmet Öcalan’ın görüştürülmesi üzerine eylem, 68. Günde sona erdi.    2016 hapishane koşullarının düzeltilmesi için İzmir’de başlayıp yayılan açlık grevleri yapılmış 64. Gününde sona ermiştir. 8 Kasım 2018 başlayıp günümüzde hala devam etmekte olan İlk başlayan kişinin ( Leyla Güven)  188. Günündedir. Ayrıca 30 kişinin ölüm orucuna başlamış ve ölüm oruçlarının ilk grubu 15. Gününe girmiştir. Amaç İmralı Hapishanesi’ndeki Abdullah Öcalan ve aynı yerde kalan mahpusların üzerindeki tecridin mutabakat sonucu kalıcı olarak kaldırılmasıdır. Bizler bir an önce taleplerin kabul edilip ölümler çıkmadan sonlandırılmasının devletin bir sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz. Açlık grevleri bitsin, yaşam kazansın.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.