DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

‘Tek çıkış yolu ulusal birlik’

09.11.2019
A+
A-

HAKKARİ – Hakkari’de bazı aşiret ve ailelerin ileri gelenleri, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarla birlikte önemi daha da açığa çıkan Kürt ulusal birliğinin sağlanması konusunda “Tek çıkış yol’ diyerek, Kürt partilerine çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim’de başlattığı saldırılara karşı tek yürek olan Kürt halkı, bulundukları ülkelerde dostları ile birlikte bu saldırılara dönük tepkilerini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’ye yönelik tepkilerin gösterildiği bu eylemlerde kendisini gösteren bir diğer talep, Kürtlerin kazanımlarını hedef alan bu ve benzeri saldırıların önüne geçmek için Kürt ulusal birliğinin kurulması. Bu yönde siyasilerden olumlu mesajlar gelirken, Hakkari’de yaşayan bazı aşiret ve ailelerin ileri gelenleri de, ulusal birliğin bir an önce sağlanması konusunda harekete geçmeleri yönünde Kürt partilerine çağrı yaptı.
 
‘KÜRTLER BİRLİK VE BERABERLİK İLE BAŞARACAK’
 
Kentte yaşayan Balekî Ailesi’nin ileri gelenlerinden biri olan Şehmuz Pala (74), içerisinde bulundukları koşullarda Kürtlerin tek kurtuluşlarının ulusal birliklerini sağlamaları olduğu düşüncesinde.
 
Kürtlerin bugün dünyanın gündeminde olduğunu belirten Pala, Kürtlerin ulusal birliklerini sağlama konusunda en uygun ortama sahip olduğunu kaydetti. Pala, “Artık bu işin bir sonuca kavuşturulmasını istiyoruz. Bugün binlerce insanımız dağlarda, cezaevlerinde ve Avrupa’da. Her gün bir sıkıntı çıkıyor. Katliamlar oluyor. Bizler artık bu kanın durmasını istiyoruz. Kürtlerin hepsi kardeştir. Buradan çağrım, bölgede bulunan aşiret liderleri ve rusipîler bir araya gelip bu işe bir çözüm bulsunlar.  Biz aile büyükleri olarak bunu talep ediyoruz” dedi.
 
Kürtler olarak haklarını hep birlikte talep etmeleri gerektiğini söyleyen Pala, “Kürtler birlik ve beraberlik ile başaracaktır” diye belirtti.
 
‘BİRLİK İÇİN ADIM ATMALARININ ZAMANI ÇOKTAN GELDİ’
 
Pinyanişî Aşireti’ne mensup Ziyaniş Ailesi’nin ileri gelenlerinden biri olan Mehmet Salih Kaya (75) da, Kürtlerin gelecekleri için bir adım atmalarının zamanının çoktan geldiğini dile getirdi.
 
Kaya, “Bugüne kadar ne zaman bir araya gelmeye kalkışmışsak diktatör hükümetler buna izin vermedi. Bir yerde en ufak bir huzur oluştuğunda hemen oraya müdahale ediliyor ve oradaki birlik dağılıyor. Suriye’deki Kürtler bir düzen kurdular ama ona da izin verilmiyor. Bizim talebimizi dört parçadaki Kürt liderler görmeli, duymalı. Bin yıllardır Ortadoğu’da bulunan bir halkız ve artık zulmü kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Kaya, kentteki diğer kimi aşiret büyüklerini de eleştirdi. Kaya, bu güne kadar menfaatleri için halkından uzak duran aşiret liderlerine “Her şey para değildir. Para ihtiyaç kadar gerekli olmalı. Fazlasını ne yapayım. Bu dünyada arkamızdan sadece yaptıklarımız ile anılacaksınız” diyerek seslendi. 
 
“Ehli fülûs olan halklar kesinlikle başarılı olamaz, muvaffak olamazlar. Dünya insanlık ve kardeşlikle güzeldir. Bu yüzden tek dileğim bizlerin birlik olması ve kardeşliğimizi kurmamızdır. Birlik olmayan, düzen kurmayan hiçbir millet başarılı olamaz” diyen Kaya, bu nedenle Kürtler için tek çıkış yolunun birliklerini oluşturmak olduğunu kaydetti.
 
‘BİRLİK OLMAZSAK YOK OLURUZ’ 
 
Aynı aşirete bağlı Marufan Ailesi’nin önde gelen ismi olan Hacı Mustafa Akış (72) ise, ulusal birlik konusunda Federe Kürdistan Bölgesi hükümetine ve buradaki siyasi partilerin üzerine düşen sorumluluğa dikkat çekti. 
 
Geçmişte ailelerinden yüzlerce kişinin Federe Kürdistan Bölgesi için savaştığını ifade eden Akış, özellikle Barzani Ailesi’nin ulusal birlik için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Akış, “Her şey birlikle olur. Tarih boyunca göründü ki bir yerde birlik yoksa orada hiçbir iş yürümez. Evde, mahallede, köyde ve kentte ilk olarak birlik olmalı. Kürdistan’ın dört parçası için de birliktelik gerekiyor. Zamanında Sayın Barzani bir harekat başlattı. Bizler kuzeyde bulunan Kürtler de elimizden gelen yardımı ettik. Bizim için doğu, batı, güney ya da kuzey fark etmiyor. Kürtler hepsi birdir. Barzani mücadeleye başladığında bizim köyden yüzlerce kişi peşmergelik için Barzani Ailesi’ne katıldı. Kalanlar da manevi destek verdi. Kürtler olarak birbirimizden haberimiz olmalı, el ele vermeliyiz. Birlik olamazsak bir şey başaramayız, yok oluruz. Şu anda Suriye’deki kardeşlerimiz sıkıntı içinde. Bizler bugün oradaki kardeşlerimiz için birlik olmalıyız, birlik için mücadele vermeliyiz. Her şeyin başı birliktir” dedi.
 
‘TEK ÇIKIŞ YOLU BİRLİK’
 
Yine kentte yaşayan Silehî Ailesi’nin ileri gelenlerinden Osman Taş da, Kürtlerin tek çıkış yolunun ulusal birlik olduğunun altını çizdi.
 
Taş, tüm Kürt liderlere, aşiret ve ailelerin önde gelenlerine “Biz Kürtler maalesef bireysel menfaatimizi çok düşünüyoruz. Allah’ın emridir; ‘Aile birlik değilse ben yardım etmem. Bir millet birlik değilse ben onlara bakmam’ der. Bu Allah’ın kelamıdır. Haksızlıklar karşısında hakkını, hukukunu savunmayanın imanı eksiktir. Burada kimseyi hedef almıyoruz. Öncelikle ağa ve liderlerimizi, bizim gibi olan halk ile birlikte hareket etmeye davet diyoruz. Çıkarları için başka partilerin peşinden gitmesinler. Haklarımızı ve hukukumuzu savunmalıyız. Onun de için birlik olmalıyız” diye seslendi.
MA / Hamza Gündüz 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.