DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Temelli: Rojava’da ortaya çıkan siyasi irade Ortadoğu ve Türkiye’ye barışı getirecek

22.11.2019
A+
A-

İSTANBUL – Atılım Gazetesi’nin 25’inci yılı dolayısıyla gerçekleşen etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Suriye’de siyasi çözümün önünde engel olanların savaştan beslenmeye devam ettiğini söyleyerek, “Biz de onlara diyoruz ki; nasıl ki Kobanê düşmedi; mutlaka ama mutlaka Rojava’da ortaya çıkan o siyasi irade Ortadoğu’ya, Türkiye’ye de barışı getirecek” dedi.

Atılım Gazetesi 25’inci yılı dolayısıyla Bostancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmek istediği etkinliğin İstanbul Valiliği tarafından yasaklanması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe binasında gerçekleştirdi. Salona “Tek yol devrim”, “Direnişin 25, yılında Atılım’ı büyütelim” ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm” pankartları asıldı.

Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyigit, Murat Çepni, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan Yaratan, çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Atılım Gazetesi’nden İsminaz Temel yaptı.

‘ATILIM İŞÇİ SINIFININ SESİDİR’

Atılım’ın direniş ve varoluş mücadelesi olduğunu söyleyen Temel, “Atılım, işçi sınıfı ve emekçilerin, ezilenlerin, halklarımızın, doğru bilgiye ulaşma, gerçekleri öğrenme hakkının pratikleşmesidir. Atılım, ışığı ve ateşi taşır, işaret fişeğidir” dedi. Bu nedenlerle devletin Atılım’ı susturmak istediğini belirten Temel, “Atılım emekçileri, baskınlar, gözaltı, ve tutuklamalar direnişle karşılamıştır, tek bir adım geri atmamıştır. Özgür basının dayanışma kalesi olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘ATILIM’I YARATANLARA SÖZÜMÜZ OLSUN’

“Atılım, haberde objektif yorumda devrimcidir” diyen Temel devamla, “İşçi sınıfının öncü bayrağı olarak, kadınların, ezilen cinsin, ezilen cinsel yönelimlerin ve cinsiyet kimliklerinin, ezilen ulus ve ulusal toplulukların mücadelesinin militan savunucusudur Atılım” diye belirtti. Temel son olarak Atılım Gazetesini var eden Zeynel Yeşil, Sibel Bulut, Kutsiye Bozoklar ve Bayram Namaz’ı anarak ve ideallerinin gerçekleştirileceği sözünü vererek konuşmasını bitirdi.

‘ÇEYREK ASIRDA ONCA ŞEYE TANIK OLDUK’

Temel’in ardından konuşma yapan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş da “İmralı’da yatan Sayın Abdullah Öcalan ve F Tiplerinde özgürlük düşlerimizi büyüten tutsaklara selam olsun. Sosyalist gençlik Gezi isyanından Kobane direnişin, cins isyanından, Rojava devrimine taşıdılar. Atılım’ın çeyrek aşırı işte buna tanıktır. Çeyrek asır aynı zamanda bu tarihsel varoluşun, bu geleneğin ateş altında, kan ve can pahasına yaratılışına da tanıktır. Atılımcılar geliştirdikleri rüzgâr kendi gelişimlerinin önünü açma kadar karşı devrim cephesine de zora ve güce davet ettiler. O nedenle umut hep onun yanında olmuştur” diye konuştu.

‘FAŞİZMİ YENME ZORUNLULUĞU OMUZLARIMIZDA’

Ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü ve HDP’li Gülistan Koçyiğit Kılıç, şöyle konuştu: “Büyük bir kırım politikasının içinden geçiyoruz. Hem dünyada hem de Türkiye’de her an kapitalizm toplumların bütün demokratik direniş alanlarına büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Türkiye yüzyıllık tekçi politikalarla, bu ülkenin tüm kimliklerini, bütün çoğulcu yapısını bastırmaya çalışıyor. Bunun karşısında da bizler direniyoruz. Bugün Kürdistan ve Türkiye halklarının ortak mücadelesini örme bu faşizmi yenme sorumluluğu her birimizin omuzlarında. Hiçbir şekilde şunu unutmamamız gerekiyor ki Kürt halkının mücadelesi Türk halkının mücadelesi ile büyüyecektir.”

‘ÇEYREK ASIRDIR BERABER DİRENDİK’

Etkinlikte son olarak konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise konuşmasına Atılım’a emeği geçenleri selamlayarak başladı. “Direniş yaşamaktır, direniş yitirdiklerimize verdiğimiz sözdür” diyen Temelli, “Ağır bedeller ödenerek bu yol kat ediliyor, bu 25 yıla baktığımızda köhnemiş bir sistem olan kapitalizmin bütün yıkıcılığını yaşadık. Bu ceberut iktidarın bütün ırkçı, faşist saldırılarını birlikte yaşadık ama asla geri adım atmadık. HDK, ‘başka bir yaşam mümkün’ diyenlerin, başka bir yaşamı var etme mücadelesinde buluştukları yerdi. O kongre siyasetinin partisi bugün 7 yaşında. 7 yıldır birleşik mücadeleyi büyütmeye devam ediyor. Kapitalizme karşı direniş ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyor” dedi.

‘KAPİTALİZM EMEK DÜŞMANIDIR’

Kapitalizmin emek, işçi düşmanı olduğunu vurgulayan Temelli, “Bu sistemi 17 yıldan beri yürüten, neoliberal rejim şampiyonluğuna koşan, bu yıkıcılığı Kürt düşmanlığı ile her yere taşıyan bir Erdoğan rejimi var. 5 yıldır bu yıkıcılığını her yere yaydı, ülkeyi tecritleştirdi. İmralı’da başlayan Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit her yere yayılmıştır. Son 5 yıla baktığımızda bu iktidar Kürt düşmanlığı üzerinden içeride, dışarıda her yerde dayatmaktadır. Bu iktidar bir kayyım rejimi kurma peşindedir. Bu iktidar diktatörlük hayalleri kuran bir iktidardır. O yüzden nasıl ki 25 yıldır bir direniş sürdürüyorsak o direnişi şimdi çok daha kararlı sürdürmek zorundayız. Bu iktidarı yıkmak zorundayız. Faşizmi yıkacağız, Türkiye’yi mutlaka ama mutlaka demokratikleştireceğiz” diye belirtti.

‘BARIŞI MUTLAKA GETİRECEĞİZ’

“Yıkacağız, gidiyorlar. Giderken de o yıkıcılıklarına son vermiyorlar” diyen Temelli,  “Sadece bu iktidarı, faşizmi yıkmakla kalmayacağız. Başka bir dünyayı inşa edeceğiz. Ortak vatanımızda Demokratik Cumhuriyeti mutlaka birlikte inşa edeceğiz. Sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’nun da beklediği barışı birlikte var edeceğiz. Bugün Suriye’de, Rojava’da savaşı dayatanlar, siyasi çözümün önünde engel olanlar, savaştan beslenmeye devam ediyorlar. Biz de onlara diyoruz ki; nasıl ki Kobanê düşmedi; mutlaka ama mutlaka Rojava’da ortaya çıkan o siyasi irade Ortadoğu’ya da, Türkiye’ye de barışı mutlaka getirecek” ifadelerini kullandı.

‘YAN YANA GELELİM’

Yan yana gelmeye, örgütlenmek gerektiğine dikkat çeken Temelli son olarak, “Evet biz de diyoruz ki, dünyayı değiştireceğiz, Ortadoğu’yu değiştireceğiz, Türkiye’yi değiştireceğiz. O yüzden de diyoruz ki işçiler, emekçiler, emekçiler, kadınlar, yoksullar birleşin. Bu iktidarı da bu köhne zihniyeti de gelin hep birlikte yıkalım. Bir kez daha Atılımın 25’inci yılı vesilesiyle, bu direnişin 25. yılında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Bugün ikinci 25 yılın ilk günü. Bugünden sonra da yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Etkinlik Mehmet Atlı ve Grup Vardiya konserleri ile sona erdi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.