DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 23°C

TMMOB: Mardin imar rantına kurban edildi

28.04.2021
A+
A-
MARDİN  – Kente karşı işlenen suçlara dair ortak açıklama yapan TMMOB Mardin ve Diyarbakır İKK ile sivil toplum örgütleri, “Mardin imar rantına kurban edildi” dedi. 
 
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), kente karşı işlenen suçlara dair açıklama yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası Mardin Şube binası önünde yapılan açıklamaya, TMMOB Diyarbakır İKK ile birlikte Mardin Barosu, Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Temsilcileri de destek verdi. TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Doğan Hatun, Mardin’de kente dair işlenen suçlara karşı çıkmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Ardından TMMOB Mardin İKK Dönem Sözcüsü Aydın Aslan açıklama metnini okudu.
 
’MARDİN İMAR RANTINA KURBAN EDİLDİ’
 
Kentlerin toplumsal, siyasal, yönetsel ve ekonomik alanların bütün yurttaşlar için yaşam alanları olduğunu belirten Aslan, “Bundan kaynaklı kentte yaşayan insanların sadece kente değil, aynı zamanda kent içinde de hakları vardır” dedi. Belediyelere atanan kayyımlara dikkati çeken Aslan, kayyım atamaları ile birlikte şeffaf, katılımcı ve yurttaş odaklı bir yerel yönetim sisteminin olanaksız hale getirildiğine vurgu yaptı. Belediyeler eliyle kentlerde rant odaklı uygulamalar ve kararlar ile kentlerin talan edildiğini belirten Aslan, “Kamu yararını esas almayan uygulamalarla hem kamu zarara uğratılmakta hem de kente karşı suç işlenmektedir. Makro düzeyde yaşanan kentsel rant politikalarından Mardin de etkilenmiştir. Mardin kenti imar rantına kurban edilmiş, iktidar ortağı yerel sermayeler eliyle yapılan uygulamalar sonucunda mühendislik ve mimarlık hizmetinden yoksun yaklaşımlarla can güvenliğini de riske edecek sağlıksız bir kent oluşmaktadır” diye konuştu.
 
‘HUKUKİ SÜREÇLERİ BAŞLATACAĞIZ’
 
Mardin’de devam eden rant politikalarını sıralayan Aslan, “Yeşilli’de devam eden kentsel dönüşüm, Saraçoğlu Mahallesi’nde planlanan kentsel dönüşüm, Nusaybin’deki kentsel dönüşüm ve sonrasında açığa çıkan toplumsal sorunlar, kentin ihtiyacı yerine rantı esas alan kentsel planlamalar gibi birçok uygulama yerelde yaşanan kent hakkını ortadan kaldıran kente karşı işlenen somut, pratik suçlardan sadece birkaç tanesidir. Son dönemlerde bazı belediyelerin kontrolünde yapılan inşaatlarda, imar planına, ilgili yasa ve yönetmeliklere aykırı birçok uygulamanın yapıldığı ve buna göre yapı ruhsatlarının düzenlendiği iddiaları tarafımıza iletilmiştir. Bu İddialarda; uygulama imar planında belirlenen emsallere oranlarına ve kat sayılarına uyulmadığı, fazladan inşaat alanlarının yapıldığı, bina oturum alanlarının büyütüldüğü, yapı yaklaşma sınırlarına ve plan notlarına uyulmadığı dillendirilmektedir. Bu çok ciddi iddialara karşı incelemelerimiz devam etmektedir, süreç içerisinde kamuoyu bilgilendirilecektir. İddiaların gerçek olarak tespit edilmesi durumunda sessiz kalmayacağımız, teşhir edeceğimiz ve hukuki süreçleri başlatacağımız bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
 
‘BU KENT BİZİM’
 
İmar rantının kente karşı işlenen bir suç olduğuna vurgu yapan Aslan, imar rantının beraberinde birçok fiziksel ve toplumsal sorunu da getireceğini kaydetti. Söz konusu uygulamaların kentte telafisi mümkün olmayan sorunlar doğurduğunu belirten Aslan, şunları dile getirdi: “Kentin kimliksizleştirilmesine dönük uygulamalarda direkt veya dolaylı bir şekilde yer alan ve sorumluluğu bulunan kurumlara ve kişilere çağrımızdır: Bu kent bizimdir ve sahipsiz değildir. Meslek odaları olarak her zaman kentin dinamikleri ve yurttaşları tarafından bize iletilen konulara ilgisiz kalmamış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır. Topluma ve kente karşı sorumlu meslek örgütleri olarak bu tür kent suçlarına karşı gerekli refleksi göstermek zorundayız. Anayasal bir kuruluş olan TMMOB ve meslek örgütleri talana karşı kentimizi koruyacaktır. Bizler TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu ile Meslek odaları olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı ve gerekli hukuki süreçleri başlatacağımızı kamuoyuna tekrar deklare ediyoruz.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.