DOLAR 6,1540
EURO 6,7046
ALTIN 326,1
BIST 115.171
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

TTB, Adalet Bakanlığı’na hukuksuzluklara ilişkin dilekçe verdi

14.05.2019
A+
A-
ANKARA – Türkiye’nin dört bir yanından gelen Tabip Odası başkanları ve TTB Merkez Konseyi üyeleri, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması sonrasında yürütülen soruşturma ve mahkeme sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin kaygılarını içeren dilekçeyi Adalet Bakanlığı’na verdi.
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB), 2016-2018 dönemi TTB Merkez Konseyi üyeleri hakkında “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması ile başlatılan soruşturma ve yargılama sürecinin ardından aldıkları cezalara ilişkin TTB Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklamasına imza atan 42 Tabip Odası başkanları da katıldı.
 
Açıklamayı TTB Merkez Konseyi İkinci Başkanı Ali Çerkezoğlu yaptı. Üç celse boyunca Merkez Konseyi üyelerinin tek tek yaptığı savunmaların içeriği ve niteliği, TTB avukatlarının sunduğu karşı deliller, Yargıtay ve AİHM içtihatları; hekimlerle savaşların uyuşmayacağına, hekimlerin ve hekim örgütlerinin her şart ve ortamda barışı savunmalarının görev ve sorumlulukları olduğu, savaşlara karşı çıkmayan ve barış talep etmeyen hekimlerin meslek etiğine aykırı davranmış olacağına dair bütün savunma ve açıklamalar yapıldığını belirten Çerkezoğlu, “Sanki tüm söylenenler duvarlara söylendi. Yapılan tüm açıklama ve savunmalar mahkeme heyetince ‘Titizlikle kayıt altına’ alınırken zerresi dahi karara etki etmedi” dedi.
 
“Savaş bir halk sağlığı sorunudur” önermesinin suç teşkil etmeyeceğini kaydeden Çerkezoğlu, açıklamanın herhangi bir kişi ya da topluluğu “kin ve düşmanlığa teşvik” etmeyeceğinin basit bir akıl ve mantık yürütmekle de anlaşılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.
 
‘DARBE DÖNEMİNDE DAHİ KARŞILAŞILMADI’
 
İktidar partilerinin ya da güç odaklarının düşünce ve söylemlerine ters düşen her türlü  eleştiri ya da açıklamamın suç kapsamına sokularak hapisle cezalandırılabildiği; kişilerin ve kurumların neyi ne zaman söyleyeceğine, yapacakları açıklamaların içeriğine müdahale edilen bir ülke yönetimine demokrasi denilemeyeceğini vurgulayan Çerkezoğlu, “On binlerce hekimin oyuyla seçilmiş TTB yöneticilerinin, savaş karşıtı ve barış yanlısı açıklamaları nedeniyle hapisle yargılanması darbeler dahil ülkemizin hiç bir döneminde karşılaşmamış bir utanç tablosudur” dedi.  
 
‘UTANÇ TABLOSUNUN AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ’
 
Çerkezoğlu, “Ülkemizde yargı mekanizmasından sorumlu Adalet Bakanlığı ile TTB Merkez Konseyi’nin hapis cezasına karşı bir cümle kuramayan Sağlık Bakanlığı’nın dünyaya ve ülkemizdeki 145 bin hekime bu utanç tablosunu açıklamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘ACİL OLARAK ÖNCELEMEMİZ GEREKEN…’
 
TTB’nin zaman zaman baskı ve hukuksuzluğa uğrasa da bu süreçte haklı çıkan ve bu onurlu duruşuyla sadece Türkiye’ye değil tüm dünyada örnek gösterilen bir meslek kuruluşu olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, şunları aktardı: “Acil olarak öncelememiz gerekenin, hiç kimseden ve hiçbir yerden direktif almayan, hukuka, delilere, savunmalara saygılı adil ve tarafsız bir yargı mekanizmasını tesis etmek olduğunu ve bunun için ülkemizdeki adalet mücadelesinin büyütülmesi gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu yargı sistemiyle sağlıkta şiddettin engelleneceğine inanmadığımız gibi, toplumsal barışın sağlanacağına da iyi ve onurlu hekimlik yapılabileceğine de inanmıyoruz.”
 
Türkiye’nin dört bir yanından gelen tabip odası başkanları ve TTB Merkez Konseyi üyeleri,  gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından, Adalet Bakanlığı’na giderek, mahkeme sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin kaygıları içeren bir dilekçe verdi. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.